Wszystkich Świętych – bezpieczna droga

379

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Wszystkich Świętych

Dziś Wszystkich Świętych. Tymczasem już od piątku (29 października) trwa kolejna akcja „Znicz 2021”. W ramach inicjatywy funkcjonariusze policji kontrolują m.in. trzeźwość kierowców oraz sprawdzają ich zachowania wobec pieszych. My z kolei przypominamy, jak zaplanować trasę, by bezpiecznie dotrzeć na cmentarz. 

Wszystkich Świętych – akcja „Znicz 2021” 

Celem akcji „Znicz 2021” jest przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa na polskich drogach. 1 listopada każdy z nas chce odwiedzić groby swoich bliskich. Jak pamiętamy w ubiegłym roku nie było to możliwe. Otwarte cmentarze prawdopodobnie zmobilizują więc jeszcze większą liczbę chętnych do rodzinnych podróży. Tego dnia na drodze spotkamy nie tylko więcej policji, ale i strażników miejskich czy przedstawicieli służb wojskowych. W celu dokumentowania popełnionych przez kierowców wykroczeń funkcjonariusze użyją zarówno oznakowanych, jak i nieoznakowanych radiowozów. Policjanci zamierzają reagować – zwłaszcza w momencie naruszenia podstawowych zasad ruchu drogowego. Pilnowany będzie także nielegalny handel w okolicach cmentarzy oraz prawidłowe parkowanie pojazdów. W większości miejscowości zaplanowana jest też zmiana organizacji ruchu drogowego. Niektóre ulice zostaną całkowicie wyłączone. W tym roku władze będą miały na względzie nowe przepisy dotyczące przejść dla pieszych, a także wciąż obowiązującą zasadę noszenia maseczek. 

Wszystkich Świętych

Wszystkich Świętych – bezpieczna podróż 

Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, warto wcześniej sprawdzić stan techniczny pojazdu. Przede wszystkim kontrolujemy najpierw poziom oleju, płynu do spryskiwaczy, płynu do chłodnic, działanie hamulców, świateł i wycieraczek. Wewnątrz auta nie powinno natomiast zabraknąć m.in. zapasowego koła, trójkąta, apteczki czy ważnej gaśnicy. Warto także przygotować oświadczenie sprawcy kolizji. Dzięki temu, gdy dojdzie do przykrego zdarzenia będzie można spisać dane, nie czekając na przyjazd policji. Szczególnie w przypadku dłuższych tras należy przejrzeć spis aktualnych utrudnień na drogach. Długa trasa wymaga skupienia i koncentracji, dlatego rozsądnie zaplanujmy przerwy. W czasie postoju możemy wykonać kilka prostych ćwiczeń, w ten sposób dotlenimy swój organizm, pewnie ruszając w dalszą drogę. Obowiązkowo zabezpieczamy bagaże – tu zasada jest prosta – ciężkie pakunki na spód, lżejsze na wierzch samochodu. W trakcie podróży zadbajmy także o najmłodszych. Zgodnie z Prawem o ruchu drogowym, dziecko poniżej 150 centymetrów wzrostu powinno podróżować w foteliku. 

Wszystkich Świętych – na co uważać? 

Jednym z największych zagrożeń o tej porze roku są zmienne warunki pogodowe. Podstawową zasadą jest zatem maksymalna kontrola prędkości. Pamiętajmy, że po zmroku w okolicach cmentarzy poruszają się nie tylko inne samochody, ale i piesi. Niestety każdego roku o tym czasie masowo dochodzi do zatrzymań nietrzeźwych kierowców. Tymczasem przez jazdę na „podwójnym gazie” w najlepszym przypadku można stracić prawo jazdy, a w najgorszym przyczynić się do czyjeś śmierci. Lepiej dojechać później, niż wcale. Jest to zasada, która powinna być naszym wyznacznikiem każdego dnia. Wydaje się jednak, że w dniu Wszystkich Świętych pojęcie to zdaje się mieć jeszcze bardziej symboliczne znaczenie. 

Foto: Wikimedia Commons, Pexels.com

Zobacz także: 10 porad, aby bezpiecznie podróżować podczas Wszystkich Świętych

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia