Noszenie odblasków – dlaczego warto?

525

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Noszenie odblasków

Okres jesienno-zimowy to czas, w którym stajemy się zdecydowanie mniej widoczni na drodze. Noszenie odblasków może uratować życie. Czy jednak mamy obowiązek ich nakładania? Co znam grozi jeśli nie założymy ich po zmroku? 

Noszenie odblasków – przepisy prawa 

Według nowelizacji z dnia 30 sierpnia z 2013 r. ustawy Prawo o ruchu drogowym wprowadza obowiązek posiadania elementów odblaskowych dla wszystkich pieszych – niezależnie od wieku. Chodzi o osoby poruszające się po zmroku poza obszarem zabudowanym. Warto podkreślić, że przed wprowadzonymi zmianami przepis ten dotyczył wyłącznie dzieci do 15 roku życia. Obowiązek ten nie dotyczy pieszych poruszających się m.in. po chodniku czy w najbliższej okolicy swojego miejsca zamieszkania. Odblaski nie są też obowiązkowym elementem wyposażenia samochodów osobowych. Mimo, że przepisy nie nakazują noszenia odblasków w mieście, to warto je nosić, gdyż znacząco poprawiają widoczność. Na ulicy powinni być bezpieczni nie tylko ludzie, ale i zwierzęta. Wychodząc na spacer z psem warto wiec nałożyć mu obrożę odblaskową. Elementy odblaskowe muszą nosić także rowerzyści, motocykliści, osoby prowadzące skuter czy wózek. Za nieprzestrzeganie tego przepisu grozi mandat w wysokości 500 zł. 

Noszenie odblasków – gwarancja bezpieczeństwa 

Elementy odblaskowe trzeba nosić na wysokości kolan, dłoni, w okolicach klatki piersiowej i pleców. Powinny znaleźć się w takim miejscu, by być w polu widzenia kierujących samochodów, nadjeżdżających z obu kierunków. Szczególnie po zmroku pieszy bez elementu odblaskowego widziany jest dla potencjalnego kierowcy dopiero z odległości kilku metrów. W przypadku nakładania odblasków widoczność może wzrosnąć o nawet kilkaset metrów więcej. W mieście przeciętna prędkość samochodu wynosi 50 km/h. To często zbyt dużo, by odpowiednio zareagować, dlatego i w tej sytuacji element odblaskowy może uratować życie. Do najczęściej wybieranych należą odblaskowe kamizelki, które są lekkie i wygodne. Alternatywą dla kamizelek mogą być m.in. opaski lub zawieszki, które bez problemu można przypiąć do roweru czy plecaka. Noszenie odblasków jest istotne nie tylko po zmroku, ale i np. w przypadku deszczowej pogody czy wczesnych godzin porannych.

Noszenie odblasków  

Noszenie odblasków – ważna edukacja 

Nakładanie elementów odblaskowych powinno stać się naszym dobrym nawykiem. W związku z tym im szybciej zaczniemy wpajać najmłodszym dobre zasady, tym lepiej. W wielu miejscowościach funkcjonariusze policji regularnie odwiedzają szkoły i przedszkola w celu uświadamiania najmłodszych względem noszenia odblasków. Dużo na ten temat niedawno mogliśmy się dowiedzieć na antenie Radia Bezpieczna Podróż od starszej aspirant Izabeli Czerwińskiej – asystenta wydziału ruchu drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu: „Myślę, że większy problem jest w nas dorosłych. Przez ciągły pośpiech często zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Zdarza się, że to właśnie dzieci przypominają rodzicom, np. o zapięciu pasów w samochodzie. To my jako dorośli powinniśmy być dla nich przykładem i wzorem do naśladowania”. Piesi każdego roku stanowią ogromny procent poszkodowanych w wypadkach drogowych. Koszt elementu odblaskowego to maksymalnie kilkanaście złotych. Tym bardziej warto zainwestować nie tylko w bezpieczeństwo swoje, ale i innych. 

Zapraszamy do wysłuchania audycji „Bezpieczni na Mazowszu” – Bezpieczne dziecko na drodze

Foto: Pixabay.com, Canva.com

Materiał powstał we współpracy z Samorządem Województwa Mazowieckiego

Zobacz także: Alkomaty – prawo w Polsce

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia