Alkomaty – prawo w Polsce

330

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Alkomaty

Każdego roku policja zatrzymuje tysiące kierowców, którzy zdecydowali się na jazdę pod wpływem alkoholu. Tymczasem alkomaty pokazują, kiedy faktycznie bez przeszkód można wsiąść za kierownicę. 

Alkomaty – jak wygląda badanie? 

Zadaniem funkcjonariuszy po zatrzymaniu samochodu jest przeprowadzenie badania trzeźwości kierowców za pomocą specjalistycznego sprzętu. Prawo to zostało uregulowane w zarządzaniu nr 496 Komendy Głównej Policji z 25 maja 2004. Samo badanie nie jest skomplikowane, a polega jedynie na odpowiednio mocnym dmuchnięciu w dołączony do urządzenia ustnik. Potrzebna ilość wydychanego powietrza uzależniona jest m.in. od typu sprzętu. Wynik zwykle pojawia się na wyświetlaczu. Często zdarzają się sytuacje, gdy alkomat wskazuje alkohol w wydychanym powietrzu, nawet kiedy kierowca miał pewność, że nie wziął alkoholu do ust. Wystarczy jednak, źe chwilę wcześniej zjadł ulubionego cukierka z minimalną zawartością alkoholu, a czuły sprzęt od razu zauważy zmiany w organizmie. W tej sytuacji badanie należy powtórzyć po 15 minutach. Takie rozwiązanie powinno wykluczyć wcześniej pozytywny wynik alkomatu. Warto także wcześniej poinformować funkcjonariusza o spożytym produkcie, by ewentualnie przygotować go na dodatni wynik. 

Alkomaty – badanie pracownika 

Pracownik, który przychodzi do pracy w stanie nietrzeźwości nie tylko naraża siebie na różne nieprzyjemności, ale i innych współpracowników. Niestety, pomimo wielu przepisów prawnych, pracownicy w dalszym ciągu praktykują spożywanie alkoholu w miejscu pracy. Obecnie jednak pracodawcy mają utrudnione zadanie względem kontroli swoich podwładnych. Według artykułu Kodeksu Pracy z 4 maja 2019 roku, pracodawca może przeprowadzić kontrolę, tylko wtedy, gdy pracownik wyrazi na to zgodę. Sytuacje dodatkowo komplikują przepisy związane z RODO, przy których przymusowe badanie alkomatem jest niezgodne z obowiązującymi zasadami dotyczącymi ochrony danych osobowych. W tej sytuacji naruszone zostają także przepisy prawa pracy. Obecnie pracodawca może nakazać przeprowadzenie takiego badania tylko wtedy, gdy ma konkretne podejrzenie co do trzeźwości pracownika w godzinach pracy. W celu upomnienia podwładnego może także wykorzystać m.in. nagrania z monitoringu czy zeznania świadków.

Alkomaty  

Alkomaty – domowy sprzęt 

Dziś każdy może kupić alkomat osobisty, dzięki któremu w domowych warunkach można przeprowadzić kontrolę stanu swojej trzeźwości. Domowe alkomaty szczególnie sprawdzają się w przypadku osób, które często spożywają alkohol, nawet w niewielkich ilościach. Należy jednak pamiętać, że najbardziej skuteczny pomiar kierowca uzyska po badaniu alkomatem policyjnym. Kiedy jazda pod wpływem alkoholu podlega karze? Zgodnie z polskim prawem, dopuszczalne stężenie alkoholu wynosi 0,2 promila. Prowadzenie pojazdu, gdy alkomat wykazuje 0,5 promila jest już przestępstwem, za który grozi kara grzywny lub ograniczenie czy pozbawienie wolności do dwóch lat. Nie ma wątpliwości co do tego, że prowadzenie auta na „podwójnym gazie” może nieść poważne konsekwencje. Nie od dziś wiemy jednak, że sprzedaż alkoholu w Polsce jest bardzo powszechna. Przez to potencjalni kierowcy często nie mają problemów z tym, by sięgać do kieliszka nawet w godzinach porannych.

Foto: Canva.com, Pixabay.com

Zobacz także: Długa podróż samochodem – porady

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia