Cyberprzestępczość – jak się chronić?

285

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Cyberprzestępczość to zjawisko pojawiło się wraz z rozwojem komputeryzacji i od tej pory towarzyszy mu nieustannie. I choć jest ono takim samym przestępstwem jak każde inne, jest ono trudne do wykrycia. Sprawca może być trudny do ustalenia, a ilość śladów z nim związana może być znikoma. Specyfika systemów komputerowych powoduje niejednokrotnie ich całkowite zatarcie.

W Polsce w czołówce cyberprzestępczości są oszustwa internetowe i przestępstwa przeciwko dostępności informacji. Celem sprawcy jest głównie osiągnięcie korzyści majątkowej poprzez gromadzenie czy przekazywanie danych. Według policyjnych statystyk w 2020 roku doszło do 55 tys. stwierdzonych przestępstw dotyczących cyberprzestępczości. Niestety spada wykrywalność przestępstw komputerowych. Dramatycznie niska jest na przykład w przypadku ataków na bankowość elektroniczną – w ubiegłym roku wyniosła mniej niż 10 proc. Problemem jest prawidłowa klasyfikacja przestępstw oraz fakt, że wiele osób nie zgłasza ich organom ścigania. Eksperci twierdzą, że problem cyberataków będzie narastał, bo z roku na rok coraz większa część naszego życia przenosi się do sieci, a pandemia dodatkowo przyspieszyła cyfrową transformację.

Jak chronić siebie i swoje mienie przed cyberprzestępczością? Gdzie szukać pomocy, gdy padliśmy ofiarą cyberprzestępcy?

Odpowiedzi na te i inne pytania z zakresu cyberprzestępczości usłyszysz w audycji z cyklu „Bezpieczni na Mazowszu” – Cyberprzestępczość – jak się przed nią uchronić? Zapraszamy do wysłuchania programu.

Materiał powstał we współpracy z Samorządem Województwa Mazowieckiego

Zainteresował cię nasz materiał? Przeczytaj także: Cyberprzestępczość – nowa forma przemocy

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia