Cyberprzestępczość – nowa forma przemocy?

184

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Cyberprzestępczość - nowa forma przemocy?

Internet to kopalnia wiedzy i rozrywki. Niestety nie zdajemy sobie sprawy z potencjalnych zagrożeń wynikających z nieumiejętnego korzystania z sieci. Cyberprzestępczość od lat zbiera coraz bardziej dramatyczne żniwo. Jakie są jej typy i dlaczego tak łatwo dajemy się nabrać?

Cyberprzestępczość – co to jest?

Ze względu na różne formy działania nie ma jednoznacznej definicji tego zjawiska. Cyberprzestępczość może być związana m.in. z fałszerstwami komputerowymi, naruszaniem praw autorskich czy rozpowszechnianiem nieodpowiednich treści. Do tzw. klasycznych odmian zalicza się m.in. wyłudzanie danych osobowych czy środków pieniężnych z konta bankowego. Jednym z najgroźniejszych typów przestępstw za pośrednictwem technologii jest propagowanie treści np. o charakterze pornograficznym czy faszystowskim.

Cyberprzestępczość – jak to działa?

Każdy rodzaj cyberprzestępczości ma swoją charakterystykę działania. Dlatego np. wyłudzanie pieniędzy wiąże się np. z podszywaniem się pod firmę wysyłkową. Przestępcy w wielu przypadkach również zakładają fikcyjną działalność, a następnie po dokonaniu licznych transakcji znikają bez śladu w sieci. Numery telefonów podane przez oszustów zwykle są fałszywe, w związku z tym próba nawiązania kontaktu staje się niemożliwa. Dobrze zorganizowani przestępcy w perfekcyjny sposób potrafią wkraść się na profil i pozyskać wszelkie dane osobowe potrzebne do zidentyfikowania ofiary. W tym celu przykładowo kradną hasła do systemu, by dana kwota została doręczona na konto hakera.

Cyberprzestępczość – nieodpowiednie treści

Technologia otwiera wiele możliwości popełniania przestępstw o charakterze seksualnym wobec nieletnich. Dziecko, nieświadome, kto kryje się po drugiej stronie monitora, zawiera znajomość, nie będąc świadomym konsekwencji. Kolejny problem to naruszanie praw autorskich. W tym wypadku przestępcy nielegalnie rozpowszechniają objęte prawami autorskimi treści w celu uzyskania korzyści finansowych. Warto podkreślić, że aktualnie coraz trudniej jest zdemaskować cyberprzestępców. Ma to m.in. związek z coraz większym doświadczeniem specjalistów w tym zakresie.

Cyberprzestępczość – jak się bronić?

W przypadku zapobiegania cyberprzestępczości kluczową role odgrywają działania profilaktyczne. Należy maksymalnie unikać podawania swoich danych osobowych w sieci. Jeśli jest taka konieczność – dokładnie sprawdzić stronę internetową, na której chcemy się zalogować. W przypadku haseł – im dłuższe, tym bezpieczniejsze. Odpowiednie hasło powinno składać się z dużych i małych liter, cyfr, oraz znaku specjalnego. Jeśli ściągamy jakieś pliki, zawsze należy dokładnie sprawdzić ich pochodzenie. Przeglądając popularne aukcji internetowe, w celu weryfikacji ich uczciwości warto np. porównać ceny w stosunku do tej oferowanej przez producenta.

Cyberprzestępczość – podstawowe błędy

Niestety wiele nawyków spowodowanych m.in. brakiem uwagi z naszej strony często staje się przyczyną zagrożenia. Aby jego uniknąć, starajmy się nie wypełniać ankiet niewiadomego pochodzenia. Częstym błędem jest także odbieranie e-maili od nieznajomych zagranicznych adresów. Z kolei rodzice powinni kontrolować treści, z którymi ich dzieci zapoznają się w sieci. Tym sposobem chronią je chociażby przed nadużyciami o charakterze seksualnym.  

Czytaj także: https://bezpiecznapodroz.org/2020/12/17/nastolatek-w-swiecie-technologii-zagrozenia/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia