Nowoczesny symulator jazdy Kolei Mazowieckich

40

Nowoczesny symulator jazdy Kolei Mazowieckich jest własnością spółki od lutego 2020 roku. Symulator jazdy pojazdu typu FLITR zlokalizowano na terenie Sekcji Napraw i Eksploatacji  Taboru Kolei Mazowieckich na warszawskim Grochowie. Urządzenie to składa się z kilku elementów. Są to: stanowisko szkoleniowe, czyli kabina symulacyjna posadowiona na ruchomej platformie, stanowisko lokalizacji i usuwania usterek pojazdu, stanowiska obserwacyjnego. A także z stanowiska instruktora i serwerowni.

Symulator jazdy Kolei Mazowieckich – wymiary

Warto jeszcze wspomnieć, że wnętrze kabiny symulatora odzwierciedla rzeczywistą kabinę pojazdu trakcyjnego najnowszej generacji typu FLIRT produkcji firmy Stadler. Jest w niej  oryginalny i w pełni wyposażonym pulpit maszynisty. Całość uzupełnia fotel maszynisty oraz kompletna zabudowa kabiny i poszycie wewnętrzne, tj. ściany boczne, sufit, podłoga i drzwi wejściowe. Jest to praktycznie największa kabina nowoczesnego symulatora pojazdu trakcyjnego w Polsce, o długości aż 4 metrów i szerokości 3 metrów. Kabina symulacyjna wraz z wyposażeniem waży 2500 kg.

Nowoczesny symulator Kolei Mazowieckich to także pierwsze tego rodzaju urządzenie w kraju, które m.in. imituje drgania prawdziwego pojazdu typu FLIRT. Jak podkreślają przedstawiciele spółki symulator daje także możliwość wirtualnego sprawdzenia, w jaki sposób prowadzić pociągi, by zużycie energii było optymalne. A to z kolei jest bardzo istotne dla efektywnej działalności przewozowej przewoźnika.

Symulator jazdy Kolei Mazowieckich – szkolenia

W kabinie symulatora maszynista czy też kursant ma w zasięgu wzroku pięć monitorów. Na nich wyświetla się obraz widziany przez szybę czołową i szyby boczne pojazdu. Dzięki wykorzystaniu silnika graficznego Unity, twórcom symulatora udało się uzyskać wysoki poziom odzwierciedlenia linii kolejowych oraz ich otoczenia, z wysokim poziomem szczegółowości. Bez wątpienia zapewnia to wrażenia z jazdy praktycznie identyczne, jak w rzeczywistym pojeździe kolejowym. Identyczna technologia stosowana jest przy produkcji współczesnych gier komputerowych.

Zapraszamy do wysłuchania audycji Radia Bezpieczna Podróż z cyklu “Bezpieczna Podróż z Kolejami Mazowieckimi”, której bohaterem jest ów symulator.

cz. 1
cz. 2
cz. 3

Materiał powstał we współpracy z Kolejami Mazowieckimi.

Zainteresował cię nasz temat? Przeczytaj także: Myjnia Taboru KM w Tłuszczu