Mercedes SEC – samochody z historią

437

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Mercedes SEC, duży fiat, mały fiat, a może Garbus? Te auta uchodzą za kultowe, z kawałem historii i tajemnic. Tajemnic, ale nie dla naszej redakcji. Przed Wami całkowicie nowa seria artykułów, w których będę przedstawiał ciekawe modele samochodów z ubiegłego stulecia.

Mercedes SEC – historia

W pierwszej odsłonie serii powieje luksusem. Mercedes SEC, to tłumacząc na obecny język marki Mercedes S Klasa w wersji coupe. Nie od dziś wiadomo, że „Eska”, to najbardziej luksusowa flagowa limuzyna Mercedesa. Sprzedaje się ją w wersji standardowej, podobnie jak Audi A8 czy BMW Serii 7 przedłużanej Long. Wersja coupe była produkowana wraz z drugą generacją sedana w latach 1981-1992 i posiadała oznaczenie C126. Mercedes SEC to dwudrzwiowe, pięcioosobowe Coupe. Posiada napęd na tylne koła, 5-biegową manualną skrzynię biegów lub 4-biegowy automat. Zbiornik paliwa mieści 90 litrów benzyny. Producenci, chcąc pokazać odrębność sportowej wersji od limuzyny, zmienili akcenty stylistyczne. Atrapa chłodnicy jest szersza i „ubrana” w duże logo marki. Auto wyróżnia się także krótszymi reflektorami. Ponadto, słupek C jest grubszy, a nadwozie ma bardziej ścięty kształt. Pomimo, że znajdujemy się w latach 80. samochód pod względem luksusu, komfortu i technologii jest bardzo zbliżony do aut współczesnych.

Mercedes SEC – wyposażenie

Luksusowego charakteru nadawały chociażby wysokiej jakości materiały wykończenia wnętrza. Była to między innymi skóra. Do wyposażenia należały także barwione szyby, które zabezpieczały przed nadmiernym nagrzewaniem się wnętrza, elektrycznie opuszczane centralnie z miejsca kierowcy szyby, blokowane drzwi, elektrycznie ogrzewana szyba tylna, elektrycznie ustawiane fotele przednie i tylne z pamięcią, elektryczne zagłówki, telefon i ASR, czyli kontrola trakcji. W ramach wyposażenia dodatkowego można było dokupić reflektory zaopatrzone w wycieraczki ze spryskiwaczami czy elektrycznie ogrzewane fotele. Ponadto można było otrzymać również klimatyzację oraz poduszkę powietrzną, montowaną w piaście kierownicy i poduszkę powietrzną dla pasażera z przodu. Jak sami widzicie pod względem technologicznym jak na lata 80. był to ogromny skok na przód w wykonaniu Mercedesa. Pojazdy z linii SEC stawiały jeszcze większy opór powietrza, wynoszący Cx=0,34. W późniejszym czasie sportowe limuzyny były produkowane jako trzy generacje modelu Mercedes CL Klasa. Do nazwy S Klasa Coupe powrócono dopiero w 2014 roku.

Mercedes SEC – silniki

W modelach SEC mercedes wykorzystywał widlaste ośmiocylindrowe silniki w układzie V. Początkowo w ofercie były tylko dwa. Najsłabszy miał pojemność 3,8 litra i moc 204 lub 218 KM. Drugim silnikiem była pięciolitrowa również v-ósemka o mocy 231 lub 240 KM. Po 1985 roku do oferty dołączyły silniki z katalizatorem – o pojemności 4,2 litra i najmocniejszy 5,5 litra, którego moc wynosiła 279 albo nawet 300 KM.

Samochody z historią – ciekawostki

Mercedesa Klasy S Coupe, a konkretnie modelu SEC500 dotyczą dwie ciekawostki. Fani seriali gangsterskich mogą doskonale kojarzyć „Ślicznotkę” z „Odwróconych”. Był to ukochany samochód „Blachy”, czyli głównego bohatera, w którego wcielał się Robert Więckiewicz. W dalszej części serialu oddaje ten samochód swojemu podwładnemu „Cydze”, kreowanemu przez Wojciecha Zielińskiego. Po zakończeniu zdjęć samochód wystawiono na jedną z aukcji WOŚP wraz z innymi samochodami występującymi w serialu. W tamtym czasie miał on 300 tysięcy kilometrów przebiegu. Co ciekawe 12 lat po premierze pierwszej części w drugim sezonie o podtytule „Ojcowie i córki” „Blacha” porusza się podobnym autem. Druga ciekawostka dotyczy jednego z posiadaczy takiego samego modelu jak ten serialowy. Mianowicie przez pewien okres czasu dysponował nim zmarły niedawno dziennikarz Kamil Durczok, który prywatnie był wielkim miłośnikiem motoryzacji.

Odkrywanie historii samochodów ubiegłego wieku to bardzo interesujące zajęcie dla fanów aut, takich jak my. Nowa seria z pewnością będzie ciekawym przeżyciem dla Was, jako czytelników i dla mnie, jako jej autora.

Zainteresował cię nasz temat? Przeczytaj także: Syrenka – prototypy i modernizacje

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia