Legalna Kultura – nie bądź piratem

296

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

legalizacja polskiej kultury

Legalna Kultura – czy w dobie pandemii młodzi ludzie jeszcze bardziej korzystają z dostępności wirtualnej przestrzeni. Niestety nasze ulubione filmy czy muzyka bardzo często pochodzą z nielegalnych źródeł. Jak obecnie wygląda kwestia korzystania z legalnych źródeł? Jak dużym naruszeniem prawa jest internetowe piractwo? 

Legalna Kultura – czym jest piractwo?

Na początek zdefiniujmy, że piractwo to nic innego jak działalność, która polega na kopiowaniu i posługiwaniu się własnością intelektualną. Wszystko to bez zgody autora i uiszczenia w zamian odpowiednich opłat. Piractwo stało się problemem na skalę globalną. Jest to przestępstwo, które popełniane jest wielokrotnie każdego dnia, na całym świecie. Szczególnie dotyczy to ściągania filmów czy muzyki z niesprawdzonych źródeł. Jedną z przyczyn jest niewiedza, bowiem młodzi ludzie często nie są świadomi, że strona, która odwiedzają jest nielegalna. Ponadto w wielu przypadkach nie dostrzegają związku między półką sklepową a stroną internetową. Według nich kradzież za pośrednictwem pobierania pliku mp3 nie ma nic wspólnego z kradzieżą płyty w sklepie muzycznym. Kolejna kwestia to sposób myślenia pod tytułem „skoro inni to robią, to dlaczego ja nie mogę”? I tak rodzi się bezkarność. Nie znając osoby, która poniosła konsekwencje przez piractwo w sieci, sami przestajemy obawiać się kary. 

Legalna Kultura – sposoby zwalczania piractwa 

Służby antypirackie starają się dostrzec wszystkie podejrzane serwisy. Tylko w czasie pandemii udało im się zamknąć kolejne nielegalne strony internetowe. Coraz doskonalsze są również metody, które blokują dostarczanie środków za udostępnianie nielegalnych treści. W razie wykrycia podejrzanej strony wdrażane są czynności przeciwko właścicielom takich witryn. Pirackie źródła są bardzo dobrze przygotowane, oferując tanią i szybką dostępność do szerokiej bazy interesujących materiałów. Z tego powodu młodzi ludzie tak chętnie z nich korzystają. Za rozwiązanie tych problemów można uznać m.in. aplikacje muzyczne i filmowe, dzięki którym w każdej chwili mamy możliwość korzystania z ulubionej rozrywki, bez konieczności ściągania plików na twardy dysk. Tu należy podkreślić, że kolejnym powodem piractwa wśród młodych ludzi są pieniądze. Dla wielu z nich płyta ulubionego artysty często jest zbyt droga. W przypadku wspomnianych aplikacji niezbędne jest opłacenie abonamentu. Ich cena zwykle nie jest jednak wygórowana. 

Legalizacja polskiej kultury

Legalna Kultura – obecna sytuacja 

Rozwój technologi nie spowodował, że piractwo przestało istnieć. Obecnie przybiera tylko inne formy. Okazuje się, że z piractwem muszą walczyć nawet najpopularniejsze platformy. Dla piratów udostępnianie plików z tych źródeł nie jest żadnym problemem. Ponadto z niektórych stron mamy możliwość zapisywania treści w formie mp3. Problemem w tej sytuacji jest skomplikowana sytuacja prawna. O ile bowiem ściąganie torrentów podlega odpowiedzialności karnej, o tyle samo korzystanie z pirackich serwisów internetowych już nie. Jak widać mimo postępu technologii legalizacja polskiej kultury nadal jest skomplikowana. Społeczeństwo nie sprawdzając źródeł, z których korzysta naraża się na niebezpieczeństwo. Z drugiej strony dajemy zarobić ogromne pieniądze nieuczciwym, żerującym na naszej niewiedzy.

Foto: Canva.com

Zobacz także: Małe dziecko w świecie technologii

Wspieramy projekt

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia