Funkcje rozpoznawania znaków drogowych

147
znaków drogowych

W ostatnim czasie technologia coraz bardziej wspiera bezpieczeństwo ruchu drogowego. Trzeba przyznać, że na polskich drogach znaków drogowych nie brakuje. Z reakcją i spostrzegawczością kierowców bywa jednak różnie. Producenci wykorzystują ten fakt, tworząc coraz to nowsze systemy elektroniczne. Jednym z nich jest TSR. 

Rozpoznawanie znaków drogowych – czym jest TSR? 

Na początek wyjaśnijmy, że TSR to skrót od pełnej nazwy, czyli Traffic Sign Recognition System. W Polsce znany jest jako System Rozpoznawania Znaków Drogowych. Jest to doskonałe rozwiązanie dla kierowców, którzy cenią sobie komfort i bezpieczeństwo jazdy. Sam system na bieżąco rejestruje dane podczas podróży. Analizuje nie tylko samą trasę, ale i pokonywane znaki oraz ich znaczenie. Nowsze i bardziej zaawansowane wersje wyświetlają komunikat tuż po rozpoznaniu znaku i ich analizy w systemie. W tym wypadku zamontowana w nim kamera rejestruje obraz, a algorytm dokonuje jego interpretacji. Niektóre systemy posiadają też dodatkowe funkcje. Jedną z nich jest ikona informująca o zakazie wyprzedzania. Idąc dalej możliwa jest również rejestracja informacji o posiadanej przyczepie, a także śliskiej nawierzchni. Dzięki temu kierowca otrzymuje ostrzeżenie, jeśli decyduje się na wjazd pod prąd.

znaków drogowych  

Rozpoznawanie znaków drogowych – modele samochodów 

Wyposażenie auta w TSR to oczywiście indywidualna decyzja kierowcy. Warto powiedzieć sobie jednak nieco więcej na temat tego, jak działa on w wybranych modelach samochodów. Jeśli chodzi o auta typu Mazda CX-5, to system wyświetla zarówno znaki ograniczenia prędkości, jak i wjazdu i wyprzedzania. Dla właścicieli Forda Kuga TSR, oprócz zakazu wyprzedzania, wyświetla tymczasowe znaki ograniczenia prędkości. W przypadku Volvo S60 system odnotowuje m.in. ograniczenie prędkości, początek i koniec autostrady, czy drogi szybkiego ruchu. W Hondzie Accord TSR przypomina kierowcy o ograniczeniach prędkości na konkretnym odcinku drogi. Sam system ma przede wszystkim praktyczne zalety. Większość kierowców zgodnie potwierdzi, że często wystarczy chwila nieuwagi, by pominąć istotny znak drogowy. Inteligentne rozpoznawanie znaków to też antidotum na kierowców przekraczających prędkość.  Pamiętajmy, że do wielu wypadków drogowych dochodzi właśnie na prostych, oznakowanych drogach. Dzięki takim nowoczesnym rozwiązaniem wszyscy uczestnicy ruchu drogowego mają się czuć bezpieczniej.  

Rozpoznawanie znaków drogowych – wady systemu 

Niektóre czynniki mogą utrudnić działanie systemu TSR. Nie zadziała on w momencie, gdy kamera będzie uszkodzona. Ponadto nie będzie on dobrze funkcjonować m.in. gdy: 

*znak drogowy jest częściowo przysłonięty; 

*przednia szyba jest brudna lub zaparowana; 

*znak drogowy jest uszkodzony; 

*auto gwałtownie skręca; 

*następuje nagła zmiana oświetlenia; 

System Rozpoznawania Znaków Drogowych to zdecydowane zwiększenie komfortu jazdy. Warto jednak podkreślić, że nie zwalnia on kierowcy z logicznego myślenia i samodzielnej kontroli oznakowania drogowego.

Foto: Canva.com, Wikimedia Commons

Zobacz także: Fotoradary – ile jest w Polsce?