Inteligentne światła drogowe

436

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Inteligentne światła drogowe
Inteligentne światła drogowe zwiększają bezpieczeństwo na drodze m.in. w nocy.

Jeszcze do niedawna standardem w samochodach były światła halogenowe. Dziś coraz większym zaufaniem cieszy się oświetlenie z diodami LED. Inteligentne światła drogowe to nie tylko większy komfort, ale i bezpieczeństwo. Czy są dostępne dla wszystkich samochodów osobowych? 

Inteligentne światła drogowe – nowa rzeczywistość 

Nowoczesna technologia coraz bardziej opanowuje świat motoryzacji. W ostatnich latach liczne udogodnienia są dostępne nie tylko dla kierowców z zasobnym portfelem. Inteligentne światła drogowe to jeden z hitów ostatnich lat. Przypomnijmy, że kiedyś w momencie zakrętu doświetlana była jego wewnętrzna część. W momencie przekroczenia prędkości światła nieco rozszerzały swój obszar. Obecne oświetlenie ledowe przede wszystkim pozwalają na większą kontrolę świecenia w osi pionowej. Dzięki temu, szczególnie po zmroku ostrość światła samodzielnie dostosowuje się do światła panującego na zewnątrz. Przykładowo większa część drogi może być oświetlona długimi światłami. Obszary, w których znajdują się inne pojazdy mogą być z kolei wygaszone. Wydłużenie pola widzenia i wczesne wykrycie zagrożenia umożliwia kierowcy szybką reakcję. Ponadto inteligentne światła nie oślepiają pozostałych uczestników ruchu drogowego. Na podstawie zainstalowanej kamery kierowca otrzyma informacje m.in. o nadjeżdżającym z naprzeciwka samochodzie. Dostrzegają także obszary znajdujące się na poboczu drogi. 

Inteligentne światła drogowe – największe zalety 

Jak wyżej wspomnieliśmy światła samodzielnie dostosowują się do panujących na zewnątrz warunków. Tym samym doświetlają odpowiednio chodniki i pobocza. W stosunku do starszych halogenów ledy zwiększają zakres oświetlenia o ok. 30%. Oświetlenie pomaga bezpiecznie pokonać nawet najtrudniejsze zakręty. Poza terenem zabudowanym światła automatycznie zwiększają swój zasięg, jednocześnie skupiając się na przestrzeni przed pojazdem. Przy nadjeżdżającym z naprzeciwka pojeździe ogranicza strumień oświetlenia, który mógłby ewentualnie oślepić drugiego kierowcę. Co najważniejsze sam system jest całkowicie automatyczny i nie potrzebuje żadnego zaangażowania ze strony kierowcy. W efekcie nie tylko zwalnia go z ręcznego przełączania świateł, ale i tym samym zwiększa komfort jazdy. W tym wypadku należy też podkreślić technologię led, która wydaje się być wręcz stworzona do tworzenia inteligentnego światła drogowego. Jest to zdecydowanie nowy wymiar możliwości dla każdego kierowcy. Trzeba jednak dodać, że z dobrze znanymi nam światłami halogenowymi, systemy ledowe nie współpracują.

 Inteligentne światła drogowe

Inteligentne światła drogowe – bezpieczeństwo w samochodzie 

W Oplu Astrze system składa się z 16 segmentów diodowych – po 8 na każdej stronie pojazdu. Światła włączają się zaraz po opuszczeniu terenu zabudowanego. Po chwili światła zaczynają dostosowywać swoją intensywność do warunków na drodze. Kierowcy korzystający z inteligentnych świateł są w stanie zauważyć obiekty o 30-40 metrów dalej, niż samochody wyposażone w tradycyjne oświetlenie halogenowe. Każdego roku dochodzi do tysięcy wypadków drogowych z udziałem kierowców. Przyczyn może być wiele. Jedną z nich może być nieodpowiednie oświetlenie, które uniemożliwia zauważenie, np. pieszego lub dzikiego zwierzęcia. Okazuje się, że inteligentne światła dbają nie tylko o bezpieczeństwo nasze, ale i innych. Miejmy zatem nadzieje, że niebawem staną się standardem dla wszystkich, a nie tylko dla wybranych.

Foto: Canva.com

Zobacz także: e-TOOL – elektroniczny system poboru opłat

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia