e-TOOL – elektroniczny system poboru opłat

553

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

e-TOOL

Od dłuższego czasu władze naszego kraju próbują ulepszyć system uiszczania opłat za przejazd po płatnych odcinkach dróg. e-TOOL to elektroniczny system poboru opłat na autostradach. Jakie są zalety i wady tej aplikacji? Czy rzeczywiście jest to skuteczne rozwiązanie dla kierowców? 

e-TOOL – co to jest? 

e-TOOL jest nowym systemem naliczania i poboru opłat za przejazdy drogowe. Urządzenie rejestruje ilość pokonanych kilometrów, a następnie przesyła dane do systemu. Dzięki temu kierowca wiele, ile ostatecznie musi zapłacić. System jest obowiązkowy dla wszystkich transportów samochodowych oraz grupy pojazdów o całkowitej masie powyżej 3,5 tony. Ponadto technologia obejmuje autobusy, niezależnie od ich całkowitej masy. Rozwiązanie generuje bowiem kilka udogodnień, m.in. brak konieczności stania w kolejce do bramek na autostradach. Technologia GPS zbiera dane wszystkich samochodów, poruszających się płatnymi odcinkami drogi. Aplikacja ma być antidotum na odwieczne problemy z systemami opłat. Dawne urządzenia nie działały prawidłowo. W efekcie kierowcy byli niesłusznie obciążani karami za przejazd bez wymaganej opłaty. Ponadto zdarzały się problemy z rejestracją czy zakupem urządzeń. Warto dodać, że efektem obecnych zmian jest to, że dotychczasowe urządzenia przestaną działać z końcem września. 

e-TOOL

e-TOOL – zalety 

Aplikacja dostępna jest na smartfony i tablety działające w systemie Android lub iOS. Jej ściągnięcie i uruchomienie jest bardzo proste, a rejestracja w systemie szybka. Ściągnięcie aplikacji jest całkowicie darmowe. Dzięki swoim funkcjom nie tylko monitoruje wszystkie opłaty, ale i doładowuje konto, z którego są pobierane należności. Dodatkowe opcje dla użytkowników to m.in. 

*zabezpieczony dostęp poprzez indywidualny PIN 

*możliwość sprawdzenia ostatnich przejazdów z okresu trzech miesięcy 

*opcja przeglądania powiadomień z ostatniego tygodnia 

*funkcja wyciszania dźwięków 

*monitorowanie przewozów towarów wrażliwych 

Internetowy system opłat wykorzystuje technologię pozycjonowania satelitarnego, dzięki której dane pobierane są w sposób stały, a nie tak jak dotychczas, tylko w chwili przejazdu pod bramkami. Tym samym obecne rozwiązanie pozwala na całkowity nadzór nad pojazdami, szczególnie osobowymi, które do tej pory były często pomijane w tego typu rozwiązaniach. Sama aplikacja jest dostępna w aż dziewięciu wersjach językowych. 

e-TOOL – wady 

Niektórzy zdążyli się już dopatrzeć się kilku wad systemu e-TOOL. Po pierwsze nie tylko wymaga posiadania smartfonu lub tabletu, ale i nieustannej kontroli baterii tych urządzeń. W sytuacji, gdy ta się rozładuje, pobieranie danych nie będzie możliwe. Co więcej, kierowca może otrzymać wezwanie do zapłacenia kary. Na terenach przygranicznych konieczne może być również uruchomienie funkcji roamingu. W sytuacji przekroczenia czasu braku połączenia z internetem często zalecany jest zakup dodatkowych danych u operatora. Uciążliwy może być także brak sygnału GPS na niektórych obszarach. Aplikacje każdorazowo trzeba włączać i uruchamiać przed wjazdem na płatny odcinek autostrady. e-TOOL jak każda innowacja posiada swoje wady i zalety. Jako początkująca technologia pozostawia po sobie wiele niewiadomych. Czas pokaże, czy okaże się złotym środkiem dla kierowców podróżujących autostradą.  

Foto: Canva.com, Wikimedia Commons

Zobacz także: Auto dla osoby niepełnosprawnej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia