Przemoc domowa

275

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Przemoc domowa to temat niestety wciąż bardzo aktualny w naszym życiu społecznym. Ponad 9 mln – tylu Polaków przyznaje się do stosowania przemocy w rodzinie. Doświadcza jej co roku aż 800 tys. kobiet. Co 15 sekund któraś z nich jest bita i szarpana – jest to co czwarta mężatka i co druga kobieta w trakcie rozwodu. Przemoc prowadzi do tragedii, bowiem co trzecie zabójstwo jest skutkiem rodzinnych konfliktów. Szacuje się, że rocznie z powodu przemocy w domu ginie nawet 400-500 kobiet. Statystyki to jedno, a rzeczywistość – drugie. Zdaniem ekspertów w Polsce zgłasza się najwyżej co trzeci wypadek przemocy domowej.

Przemoc rodzi przemoc. Co trzeci badany przyznaje, że w dzieciństwie doświadczył przemocy psychicznej i fizycznej. Na terenie Mazowsza w Warszawie Praga Południe i Śródmieście to dzielnice stolicy o największej liczbie rodzin dotkniętych przemocą.

Kilka miesięcy temu zarząd województwa mazowieckiego przyjął temu ważny dokument pn. „Wojewódzki Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie Województwa Mazowieckiego na lata 2021–2025”. Powstał on, by zmniejszyć występowanie zjawiska przemocy na Mazowszu. Realizacja działań wskazanych w programie ma dać wzrost świadomości, że przemoc w rodzinie to nie problem indywidualny, lecz społeczny. Dlatego skuteczne minimalizowanie tego zjawiska wymaga wspólnego wysiłku wielu instytucji, organizacji, ale też po prostu mieszkańców województwa. Załączony do niego Ramowy Program Ochrony Ofiar Przemocy oraz oddziaływań Korekcyjno-Edukacyjnych zawiera katalog działań interwencyjnych, czyli niezbędne minimum do pracy z ofiarami przemocy, jak również dla osób stosujących przemoc.

Jak się bronić przed przemocą domową? Gdzie jej ofiary mogą szukać pomocy?

Zapraszamy do wysłuchania audycji z cyklu „Bezpieczni na Mazowszu” – Przemoc domowa

Materiał powstał we współpracy z Samorządem Województwa Mazowieckiego

Zainteresował cię nasz temat? Przeczytaj także: Dlaczego warto nosić odblaski

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia