Ford Mustang – 58 lat historii

400

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Ford Mustang to motoryzacyjna legenda, której nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. W naszej serii artykułów o samochodach z historią znalazły się m.in. Chevrolet El Camino, Mini Morris czy kultowy dzisiaj Mercedes SEC 500. W najnowszym tekście powrócimy do Stanów Zjednoczonych, żeby przybliżyć państwu historię jednego z najbardziej znanych sportowych samochodów, czyli „Konika”. Skąd taka nazwa? Zobaczcie Państwo sami.

Ford Mustang – początki

Historia Forda Mustanga sięga już do pierwszej połowy lat 60. Wtedy w USA najpopularniejszym sportowym modelem był Chevrolet Corvette, jednakże należał do aut, których cena była relatywnie wysoka. W odpowiedzi na to amerykański koncern Ford Motor Company postanowił stworzyć samochód sportowy, będący przystępnym cenowo. W 1964 roku zaprezentowano pierwszą generację Forda Mustanga, który był Pony Carem segmentu D, czyli klasy średniej. Wóz jest dostępny w wersji coupe, fastback i cabrio. Zanim ten kultowy pojazd powstał, przez rok zastanawiano się nad jego nazwą. Jako, że auto sportowe jest synonimem wolności z wielu wytypowanych nazw, które wykorzystano później do innych modeli, wybrano Mustanga. Nazwa pochodzi od rasy dzikich koni zamieszkujących prerię Ameryki Północnej, które są symbolem młodości, siły i nieskrępowania. Pośrednio również dlatego, że projektant John Najjar, był wielkim miłośnikiem myśliwca P-51 Mustang. Logiem Mustanga jest galopujący koń na tle czerwonych, białych i niebieskich pasków symbolizujących USA i amerykańskie korzenie.

Model już w początku swojej produkcji osiągnął sukces marketingowy. Pierwszego dnia sprzedaży zostało złożonych 22 tysiące zamówień na nowe Mustangi. Z kolei w ciągu pierwszego weekendu salony samochodowe odwiedziło 4 miliony osób. W cztery miesiące sprzedano 100 tysięcy samochodów. 16 kwietnia 1965, w rok po premierze, w Kalifornii sprzedano Mustanga numer 418 812.

Ford Mustang – generacje

W chwili obecnej produkowana jest szósta generacja Mustanga, rozpoczęto jej produkcje w 2014 roku. Posiada silnik V8 o pojemności pięciu litrów i mocy 450, lub 460 koni mechanicznych, ale przenieśmy się jeszcze w czasie. Pierwszą generację produkowano od 1964 do 1973. Rozstrzał silników był ogromny. Najsłabszy miał pojemność 2,8 litra i moc 105 KM, a najmocniejszy aż 7,0 V8 i moc 375 KM. Dostępne były dwie skrzynie biegów: 4-biegowy manual i 3-biegowy automat. Najdłużej produkowano trzecią generację, gdyż od 1979 do 1993 roku. Co ciekawe w ciągu produkcji na prośbę policji wyprodukowano serię lekkich i szybkich samochodów policyjnych o oznaczeniu SSP Mustang. Powstało 15 000 egzemplarzy. Tutaj również mamy do czynienia z mnogością dostępnych silników od 2,3 litra do pięciu litrów. Najmocniejszy posiadał moc 235 KM.

Ford Mustang – wersje specjalne

W ciągu wielu lat produkcji Ford Mustang doczekał się wielu wersji specjalnych i limitowanych. Zaliczyć do nich należy chociażby Shelby GT 350, Shelby GT 500, czy wspomniany model policyjny SSP Mustang. Powstała również wersja 20TH Anniversary, czyli na okrągłą rocznicę modelu. Od niedawna produkowana jest również wersja Bullitt posiadająca 5 litrowy silnik V8 o mocy 460 KM i manualną skrzynię biegów.

Ford Mustang w kulturze

Samochód swoją olbrzymią popularność zawdzięcza wystąpieniu w wielu filmach, czy grach komputerowych o tematyce wyścigów samochodowych. Need for speed, chyba każdy to przeżył. Jednym z najbardziej znanych filmów z Mustangiem to „”Bullitt” z 1968 roku ze Stevem MCQueenem. Auto pojawiło się również w takich produkcjach jak „Żandarm z Saint-Tropez” wersja cabrio, wspominany w jednym z artykułów film „Żołnierze Mafii” z 2006 roku, czy serialu telewizyjnym „Paradoks” z 2012 roku. Mustangiem jeździł grany przez Mariusza Jakusa diler narkotykowy o pseudonimie „Łańcuch” Autem dysponował także wzorowany na Andrzeju Jaroszewiczu grany przez Macieja Kozłowskiego rajdowiec Aleksander Extra-Mocny, serial „Dom”.

Znani właściciele

Ford Mustang przez lata zaskarbił sobie wiernych fanów. Należą do nich również osoby bardzo dobrze znane z ekranów, czy gazet. Sportowym wozem dysponowały chociażby takie gwiazdy jak: Michał Milowicz, czy Janusz Chabior.

Historia Forda pokazała, że można stworzyć sportowy model, który może z miejsca stać się autem kultowym, jednocześnie do dziś być w miarę przystępną cenowo propozycją dla miłośników wyjątkowych wrażeń motoryzacyjnych.

Zainteresował cię nasz temat? Przeczytaj także o kultowym Mini Morrisie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia