Mini Morris

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Mini Morris to kolejne auto, które chcemy zaprezentować w naszym cyklu samochodów z historią. Mówiliśmy o Mercedesie Coupe na bazie S Klasy, o olbrzymim Pick-upie, a teraz coś mniejszego i zdecydowanie mniej litrażowego niż wspominane samochody. Przed państwem Mini Morris, który w latach 60. był ikoną stylu i designu, dzięki swojej popularności w opiniotwórczym świecie ludzi filmu, czy muzyki.

Mini Morris – historia

Historia samochodu sięga drugiej połowy lat 50., gdy w Wielkiej Brytanii panował kryzys paliwowy spowodowany kryzysem sueskim. No właśnie, nie powiedziałem najważniejszego. Od ww. lat 50. Mini było produkowane przez Brytyjczyków. Koncern BMW przejął firmę w roku 2000. Wracając jednak do do tematu… W związku z kryzysem kierownictwo koncernu British Motor Corporation podjęło decyzję o produkcji samochodu o małej pojemności silnika, będącego konkurencją dla BMW Isetta. Ważną rolę w projektowaniu odegrał Alec Issigonis, mistrz w projektowaniu małych samochodów. Wśród twórców był także Jack Daniels. Pierwszy prototyp nazwano „pomarańczowym pudełkiem” (orange box) ze względu na kolor. Do produkcji Mini Morris wszedł w 1959 roku. Co ciekawe początkowo pojazd produkowano pod dwoma markami należącymi do grupy BMC, Austin i Morris. Uwcześni klienci chwalili sobie właściwości jezdne samochodu, dzięki zawieszeniu opartemu na gumowych workach wypełnionych płynem. Dzięki takiemu rozwiązaniu samochód utrzymywał stałą wysokość nad jezdnią.

Mini Morris – ciekawostka

Z powodu konkurencyjnych cen Mini, które były poniżej kosztów, samochód nie przynosił producentowi dochodów za wyjątkiem wersji deluxe, które były wyposażane dodatkowo w pasy bezpieczeństwa, czy radioodbiornik.

Mini Morris – generacje

Samochód produkowano od 1959 do roku 2000, kiedy to BMC zostało kupione przez niemieckie BMW. W tamtym czasie wyprodukowano 7 generacji. Warto wspomnieć chociażby o drugiej, ponieważ poprzez swoją ogromną popularność stworzono warianty, które bazowały na oryginale. Należały do nich trzydrzwiowe kombi, Mini Pick-up, Mini Traveller, czy użytkowy Van. Pojazd odegrał ważną rolę w filmie „Włoska robota”, w którym złodzieje uciekają przed policją trzema Mini po dachach budynków, schodach i rynsztokach.

Mini Morris – a właściwie cooper

Pewnie część z Was chciałaby wiedzieć skąd wziął się Mini Cooper, którego znamy dzisiaj? Przyjaciel głównego konstruktora John Cooper, który był budowniczym rajdowych bolidów, dostrzegł w Morrisie drzemiący potencjał do brania udziału w rajdach. Pewnie obejrzał „Włoską robotę”. Po wejściu Coopera do zarządu BMC razem z Issigonisem rozpoczęli pracę nad szybkim, zwrotnym i niedrogim samochodem rajdowym. Udało się. Stworzono pojazd, którego silnik miał pojemność jednego litra i moc 55 koni. Dodatkowo pojazd wyposażono w rajdową skrzynię biegów, a także tarczowe hamulce, które nie  były dotąd spotykane w małych samochodach.

Historyczny świat motoryzacyjny pokazuje, że nie tylko duże i paliwożerne samochody mogą być niezwykle popularne. Ogromny potencjał stylistyczny, jak również techniczny potrafi drzemać nawet w niewielkich pojazdach, na które kiedyś moglibyśmy nie zwrócić uwagi. Zapraszam na kolejne artykuły, gdzie będę opowiadał ciekawe historie modeli samochodów z ubiegłego stulecia. Jeszcze wiele pojazdów przed nami!

Zainteresował cię nasz temat? Przeczytaj także o samochodach z filmu „Killer”.

Brak postów do wyświetlenia