Samochodowy olej silnikowy

497

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Olej silnikowy.
Olej silnikowy. O wyborze nie powinna decydować nazwa, lecz spełniane normy producenckie.

Samochodowy olej silnikowy – kto smaruje ten jedzie

Samochodowy olej silnikowy. Od zarania dziejów człowiek walczył z siłą tarcia. Pierwszą „wzmianką” o smarowaniu była płaskorzeźba na ścianie grobowca faraona, datowana na 2400 rok p.n.e. Przedstawia ona postać człowieka lejącego substancję smarną pod płozy sań, zmniejszającą tarcie w trakcie przesuwania bloków kamiennych. Wynalezienie koła było kolejnym krokiem milowym w historii człowieka, jednak i tym razem na przeszkodzie stanęła fizyka. Tym razem w konstrukcji pierwszych wózków problemem było tarcie na styku koła i osi. Rozwiązaniem okazały się tłuszcze zwierzęce oraz roślinne. Pierwsza połowa XIX wieku obfitowała wynalezieniem pierwszych smarów. W USA w 1845 roku wynaleziono smar wapniowy na bazie oleju mineralnego i tłuszczu zwierzęcego. Obecnie smary wapniowe stosuje się głównie do smarowania łożysk ślizgowych i tocznych, pracujących pod niewielkim obciążeniem. Rok 1853 zaowocował wynalezieniem w Wielkiej Brytanii smaru sodowego. Ze względu na zawartość mydeł sodowych, wykluczono jego pracę w kontakcie z wodą i temperaturze powyżej 120°C.

Samochodowy olej silnikowy – pierwsze były smary

W 1866 roku nastąpił przełom w historii przemysłu naftowego, rozpoczęto maszynowe drążenie szybów naftowych. W tym samym roku amerykański lekarz John Ellis poszukiwał możliwości zastosowania ropy naftowej w medycynie. Ponieważ jego badania spełzły na niczym, skoncentrował się na stworzeniu z ropy substancji smarującej silniki parowe. Tak z połączenia ropy naftowej i tłuszczów zwierzęcych powstał smar odporny na wysokie temperatury, pracował z powodzeniem w maszynach parowych i pierwszych automobilach. John Ellis założył firmę o nazwie Continuous Oil Refining Company, znaną później jako Valvoline. Ponieważ każdy producent automobili opracowywał środek smarny według własnej receptury zdarzało się ,że skutek był daleki od zamierzonego. W 1873 roku został oficjalnie zarejestrowany olej Valvoline. Początek XX wieku to współpraca z Fordem, która zaowocowała zaleceniem oleju Valvoline do kultowego Forda Model T.

Samochodowy olej silnikowy – standaryzacja

Olej silnikowy.
Jeśli znamy wymagania stawiane olejowi silnikowemu przez producenta samochodu, dobór staje się łatwiejszy.

Ponieważ producenci środków smarnych produkowali oleje wg własnych receptur nie można było ich porównywać, potrzebna była standaryzacja. Tak ok.1901 roku w USA powstała SAE International, która stworzyła klasyfikację lepkościową olejów silnikowych. Obecnie SAE liczy 14 klas lepkości, 6 klas zimowych i 8 klas letnich. Amerykański Instytut Naftowy (American Petroleum Institute,API) – zrzeszenie branżowe producentów ropy naftowej powstało 20.03.1919 roku. Organizacja opracowała klasyfikację jakościową olejów dla silników benzynowych API-S i silników diesla API-C. Natomiast w europie w 1991 roku stworzono ACEA -European Automobile Manufacters Association, w roku 1996 wprowadziła podział jakości olejów na trzy podstawowe grupy. A/B – oleje do silników benzynowych i silników wysokoprężnych w samochodach osobowych i dostawczych (lekkich) C – oleje „low saps” czyli oleje niskopopiołowe; do silników benzynowych i Diesla w samochodach przystosowanych do nowych norm czystości spalin E – oleje do silników Diesla stosowanych w samochodach ciężarowych Te właśnie organizacje zajmują się między innymi standaryzacją i normami środków smarowych.

Samochodowy olej silnikowy – jaki wybrać

Olej silnikowy.
Gdy nie chcesz ryzykować, o dobór oleju poproś fachowca.

Czym należy kierować się przy doborze oleju? Odpowiedź jest jedna i bardzo prosta, przy zakupie oleju do naszego pojazdu bezwzględnie stosujemy się do zaleceń producenta silnika. W książce serwisowej czy też instrukcji obsługi określono normy lepkościowe i jakościowe olejów spełniające wymagania producenta dla danego modelu. Umieszczane są również dopuszczenia, atesty i aprobaty dla danego oleju np. VW 502.00/505.00. Na forach internetowych często padają pytania: jaki olej lejecie? jaki olej polecacie? Odpowiedź na te pytania nie koniecznie będzie pomocna bo nie wiemy jakie przebiegi i w jakich warunkach robi „polecany olej” od wymiany do wymiany. Reklamy olejów są super atrakcyjne i obiecują niesamowite efekty jest tylko jedno ale, dotyczy to nowych silników z małymi przebiegami.

Może cię również zainteresować: Regularna wymiana oleju silnikowego. Na co uważać?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia