Samochodowy olej silnikowy – kto smaruje ten jedzie
Samochodowy olej silnikowy. Od zarania dziejów człowiek walczył z siłą tarcia. Pierwszą „wzmianką” o smarowaniu była płaskorzeźba na ścianie grobowca faraona, datowana na 2400 rok p.n.e. Przedstawia ona postać człowieka lejącego substancję smarną pod płozy sań, zmniejszającą tarcie w trakcie przesuwania bloków kamiennych. Wynalezienie koła było kolejnym krokiem milowym w historii człowieka, jednak i tym razem na przeszkodzie stanęła fizyka. Tym razem w konstrukcji pierwszych wózków problemem było tarcie na styku koła i osi. Rozwiązaniem okazały się tłuszcze zwierzęce oraz roślinne. Pierwsza połowa XIX wieku obfitowała wynalezieniem pierwszych smarów. W USA w 1845 roku wynaleziono smar wapniowy na bazie oleju mineralnego i tłuszczu zwierzęcego. Obecnie smary wapniowe stosuje się głównie do smarowania łożysk ślizgowych i tocznych, pracujących pod niewielkim obciążeniem. Rok 1853 zaowocował wynalezieniem w Wielkiej Brytanii smaru sodowego. Ze względu na zawartość mydeł sodowych, wykluczono jego pracę w kontakcie z wodą i temperaturze powyżej 120°C.
Samochodowy olej silnikowy – pierwsze były smary
W 1866 roku nastąpił przełom w historii przemysłu naftowego, rozpoczęto maszynowe drążenie szybów naftowych. W tym samym roku amerykański lekarz John Ellis poszukiwał możliwości zastosowania ropy naftowej w medycynie. Ponieważ jego badania spełzły na niczym, skoncentrował się na stworzeniu z ropy substancji smarującej silniki parowe. Tak z połączenia ropy naftowej i tłuszczów zwierzęcych powstał smar odporny na wysokie temperatury, pracował z powodzeniem w maszynach parowych i pierwszych automobilach. John Ellis założył firmę o nazwie Continuous Oil Refining Company, znaną później jako Valvoline. Ponieważ każdy producent automobili opracowywał środek smarny według własnej receptury zdarzało się ,że skutek był daleki od zamierzonego. W 1873 roku został oficjalnie zarejestrowany olej Valvoline. Początek XX wieku to współpraca z Fordem, która zaowocowała zaleceniem oleju Valvoline do kultowego Forda Model T.
Samochodowy olej silnikowy – standaryzacja
Ponieważ producenci środków smarnych produkowali oleje wg własnych receptur nie można było ich porównywać, potrzebna była standaryzacja. Tak ok.1901 roku w USA powstała SAE International, która stworzyła klasyfikację lepkościową olejów silnikowych. Obecnie SAE liczy 14 klas lepkości, 6 klas zimowych i 8 klas letnich. Amerykański Instytut Naftowy (American Petroleum Institute,API) – zrzeszenie branżowe producentów ropy naftowej powstało 20.03.1919 roku. Organizacja opracowała klasyfikację jakościową olejów dla silników benzynowych API-S i silników diesla API-C. Natomiast w europie w 1991 roku stworzono ACEA -European Automobile Manufacters Association, w roku 1996 wprowadziła podział jakości olejów na trzy podstawowe grupy. A/B – oleje do silników benzynowych i silników wysokoprężnych w samochodach osobowych i dostawczych (lekkich) C – oleje „low saps” czyli oleje niskopopiołowe; do silników benzynowych i Diesla w samochodach przystosowanych do nowych norm czystości spalin E – oleje do silników Diesla stosowanych w samochodach ciężarowych Te właśnie organizacje zajmują się między innymi standaryzacją i normami środków smarowych.
Samochodowy olej silnikowy – jaki wybrać
Czym należy kierować się przy doborze oleju? Odpowiedź jest jedna i bardzo prosta, przy zakupie oleju do naszego pojazdu bezwzględnie stosujemy się do zaleceń producenta silnika. W książce serwisowej czy też instrukcji obsługi określono normy lepkościowe i jakościowe olejów spełniające wymagania producenta dla danego modelu. Umieszczane są również dopuszczenia, atesty i aprobaty dla danego oleju np. VW 502.00/505.00. Na forach internetowych często padają pytania: jaki olej lejecie? jaki olej polecacie? Odpowiedź na te pytania nie koniecznie będzie pomocna bo nie wiemy jakie przebiegi i w jakich warunkach robi „polecany olej” od wymiany do wymiany. Reklamy olejów są super atrakcyjne i obiecują niesamowite efekty jest tylko jedno ale, dotyczy to nowych silników z małymi przebiegami.
Może cię również zainteresować: Regularna wymiana oleju silnikowego. Na co uważać?