Regularna wymiana oleju silnikowego. Na co uważać?

0
130
Regularna wymiana oleju silnikowego. Na fotografii , samochód z otwartą maską. Dziewczyna w ubraniu roboczym wlewa do silnika olej bezpośrednio z plastikowego kanisterka.
Regularna wymiana oleju silnikowego. Gdy mówimy olej silnikowy, większość ludzi ma na myśli smarowanie silnika. Jest to tylko część prawdy.

Dlaczego regularna wymiana oleju silnikowego jest tak ważna? Na co trzeba uważać?

Regularna wymiana oleju silnikowego – funkcje oleju

Gdy mówimy olej silnikowy, większość ludzi ma na myśli smarowanie silnika. Jest to tylko część prawdy. Tak, podstawową i najważniejszą funkcją olejów jest utworzenie trwałego filmu smarnego na ruchomych częściach silnika. Olej silnikowy jest specyfikiem o bardzo dużym spektrum działania i ma do spełnienia więcej zadań. Oto one: Po pierwsze – smarowanie. Dzięki precyzyjnemu doborowi właściwej lepkości i zawartości odpowiednich dodatków (pakiety przeciwzużyciowe oraz modyfikatory tarcia), olej tworzy trwały film smarny. W ten sposób obniża współczynnik tarcia, zapobiegając zatarciu elementów i podzespołów silnika. Po drugie – obniżanie temperatury silnika. Olej obmywając rozgrzane elementy silnika pracujące w wysokich temperaturach chłodzi je odprowadzając rozgrzany olej do miski olejowe. Denko tłoka pracuje w temperaturze 250°C, na panewkach temperatura to około 150°C, z kolei pierścienie ogniowe (położone powyżej pierścieni tłokowych) pracują w temperaturze od 250°C do 300°C. W nowszych konstrukcjach silników są stosowane dodatkowe chłodnice oleju.

Po trzecie – ochrona przed korozją. Pakiety dodatków zwiększających liczbę zasadową czyli alkaliczność oleju, zabezpieczają silnik przed korozją żelaza i metali kolorowych. Te dodatki neutralizują kwaśne produkty spalania (kwaśne związki siarki, H2S itp.) olej zapobiega korozji; szczególnie tak czułych elementów jak panewki, wykonane z metali kolorowych. Po czwarte – właściwe ciśnienie sprężania. Już w fazie projektowej ustalane są parametry lepkościowe oleju silnikowego. Po zastosowaniu oleju o założonej lepkości, film olejowy pomiędzy pierścieniami a tulejami cylindrowymi silnik powinien osiągać założone ciśnienie sprężania. Po piąte – czystość. Zastosowanie wysokojakościowych olejów bazowych oraz dodatków dyspergujących pozwala na utrzymanie silnika w czystości. Olej zapobiega odkładaniu się nisko i wysokotemperaturowych zanieczyszczeń; pozostają one rozpuszczone w oleju i pływają w nim rozproszone, aż do momentu jego wymiany. Należy pamiętać jak bardzo ważny jest dobór odpowiedniego oleju do silnika. Oraz regularna wymiana tego środka smarnego zgodnie z zalecanymi interwałami.

Regularna wymiana oleju silnikowego – interwały

Jak często wymieniać olej silnikowy oraz filtr oleju? Należy pamiętać o tym aby bezwzględnie stosować się do zaleceń producenta samochodu. Eugen Koch, szef managementu produktów w MANN+HUMMEL stwierdził, że „wymiana oleju obniża koncentrację kwasów w oleju, odnawia dodatki i usuwa produkty starzenia. Wymiana filtra oleju pozwala usunąć produkty zużycia z obiegu oleju. Nowy filtr oleju przejmuje stałe cząstki i zapewnia wymagany przepływ oleju w obiegu”. Już w fazie projektowej konstruktorzy jednostki napędowej, często we współpracy z producentami olejów opracowują zalecenia co do typu i klasy oleju silnikowego oraz określają interwał wymian. Reasumując, przed wymianą oleju silnikowego bezwzględnie należy stosować się do zaleceń  instrukcji obsługi samochodu. Trzeba sprawdzić, jakie są rekomendacje co do jakości oleju, który należy stosować. Jaki jest zalecany przebieg pomiędzy wymianami. Zadaniem producenta  jest wyprodukowanie możliwie jak najlepszego olej spełniającego odpowiednie wymagania danego konstruktora pojazdu.

W przypadku braku instrukcji pojazdu, świetnie sprawdzają się wyszukiwarki na stronach producentów środków smarnych. Jedną z nich znajdziesz tutaj. Najczęściej zalecane interwały wymiany oleju oraz filtru to 20 tysięcy kilometrów. Opcja 10 tysięcy kilometrów jest stosowana przez kierowców zdroworozsądkowych, którzy nie liczą na pozorne oszczędności. Dzięki takiemu postępowaniu, w znacznym stopniu minimalizują ryzyko uszkodzenia turbosprężarki lub tłoków, a naprawy tych podzespołów są kosztowne.

Regularna wymiana oleju silnikowego – inne zanieczyszczenia

Badacze z niemieckiego Instytutu Badawczego nad Maszynami z Silnikami Spalinowymi zbadali jakie jeszcze czynniki wpływają na starzenie się oleju i zużycie silników benzynowych. Zwrócili szczególną uwagę na pewien rodzaj zanieczyszczeń, o którym rzadko się wspomina: wnikanie tzw. blow-by-gazów w olej ma ogromny wpływ na właściwości zużycia. Wdmuchiwane w kompresji w silniku spalinowym od cylindrów, po pierścienie tłoków aż do skrzyni korbowej tzw. blow-by gazy, zawierają olej, paliwo i wodę. Przede wszystkim woda razem z nie spaloną siarką i tlenkiem azotu wchodzi w reakcje chemiczne. Dlatego w oleju silnikowym stwierdza się obecność kwasów siarkowego oraz azotowego. Te wysoce korozyjne kwasy przedostając się do środka smarnego, przyspieszają proces starzenia się oleju, niszczenia dodatków w oleju lub bezpośrednio niszczą powierzchnie metalowe. Jeśli olej jest gorący, paliwo z oleju w silnikach benzynowych ulatnia się, a to powoduje szkody kawitacyjne.

Oznacza to nic innego, jak szybsze parowanie paliwa w pewnych miejscach i powstawanie przez to mikroskopijnych otworów powierzchniowych. Niszczący wpływ blow-by-gazów jest tym bardziej szkodliwy, im niższa jest temperatura silnika.

Może cię również zainteresować artykuł: Samochodowy olej silnikowy