Sportowo-użytkowy Mercedes ML

765

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Mercedes ML

Sportowo-użytkowy Mercedes ML, lub też Klasy M, to kolejny bohater naszej serii artykułów o ciekawych samochodach. Tym razem przenosimy się do lat 90., jednakże mówimy o samochodzie, który jest nadal produkowany, chociaż klasa M, czy ML już nie istnieje. O czym dokładnie mówię, dowiecie się z dalszej części tekstu.

Sportowo-użytkowy Mercedes ML – opis modelu

Mercedes ML to trzeci w kolejności obok Klasy G, czy Klasy GL samochód sportowo-użytkowy. Produkowany w segmencie suvów klasy wyższej, czyli E od 1997 do 2015 roku przez koncern, jak się łatwo domyślić Mercedes Benz. Jest konkurentem dla takich aut jak Jeep Grand-Herokee, BMW X5, Audi Q7, czy Volvo xc90. W przeciągu osiemnastu lat produkcji powstały trzy generacje modelu.

Sportowo-użytkowy Mercedes ML – pierwsze generacje

Generacje Mercedesa ML nosiły oznaczenia W163, W164 i W166. Pierwsza z nich była produkowana w latach 1997-2005. W 1998 roku auto zdobyło tytuł North American Truck of the Year. Dostępne były zarówno silniki benzynowe i wysokoprężne. Najsłabsza benzyna miała pojemność 2,3 litrów i moc zaledwie 150KM. Dostępne były również silniki w układzie V6 i V8. Najmocniejsza V-szóstka miała 3,7 litrów pojemności i 235KM mocy. Najmocniejszy silnik w układzie V8 sprzedawany jako wersja ML55AMG miał 5,4 litra pojemności i 347 KM mocy. Co do kwestii silników diesla, producent oferował dwie wersje. 2,7 litrowa jednostka w układzie pięciocylindrowym R5 o mocy 163KM i czterolitrowy potwór w układzie v8 i 250KM. W 2001 roku samochód poddano face-liftingowi. Zmianom uległy tylne lampy. Auto można rozpoznać również po nowych kierunkowskazach w lusterkach. Co ciekawe auto nie otrzymało zbyt pochlebnych recenzji.

Sportowo-użytkowy Mercedes ML – kolejne odsłony

Drugą generację produkowano w latach 2005-2011. Po niekorzystnych opiniach klientów zrezygnowano m.in. z montowania czterocylindrowych silników. Dostępne były wyłącznie widlaste V6 i V8. Zrezygnowano też z manualnej skrzyni biegów. W 2008 roku doszło do face-liftingu. Zmieniono wygląd zewnętrzny i wewnętrzny. Dodano zmodernizowaną automatyczną skrzynię biegów 7 G-Tronic ze sterowaniem manetką w kolumnie kierownicy, poprawiono w znaczący sposób bezawaryjność drobnych elementów (np. elektrycznie domykanego zamka klapy tylnej) oraz zwiększono liczbę dodatków możliwych do zamówienia. Dostępnych było wiele wersji silnikowych. Najmocniejszy silnik diesla zwiększono do 4,2 litrów i 306KM. Dostępne były również ponad 5-litrowe silniki benzynowe o oznaczeniu wersji AMG. Trzecią generację produkowano przez 4 lata od 2011 do 2015 roku. Dostępne były silniki diesla 2,2 i 3 litry, a także jeden silnik benzynowy. W 2015 roku przeprowadzono face-lifting i przy okazji porządkując nazewnictwo zrezygnowano z oznaczenia ML. Obecnie samochód nosi oznaczenie GLE, jako że jest on produkowany na bazie Klasy E.

Sportowo-użytkowy Mercedes ML – ciekawostki

Modelu ML dotyczy kilka ciekawostek serialowych. W serialu „Fala zbrodni” w pierwszym sezonie wykorzystano model ML prawdopodobnie z 2001 roku. Była to wersja ML 400CDI z wysokoprężnym silnikiem w układzie V8. Poruszał się nim Dżamszed Bakajew, rosyjski gangster, żołnierz i zabójca będący adiutantem szefa mafii rosyjskiej o nazwie Siergiejskaja, czyli granego przez Aleksandra Domogarowa Siergieja Karpina, lub Iliuszyna (padają oba nazwiska). Pierwsza generacja pojawia się również w serialu „Glina”. Oczywiście również jest w posiadaniu gangstera, tym razem kreowanego przez Sławomira Orzechowskiego szefa gangu o pseudonimie „Tosiek” W serialu Kryminalni w odcinku „Napad” z 2007 roku występuje Mercedes ML drugiej generacji z 3-litrowym wysokoprężnym silnikiem. Za jego kierownicą mogliśmy zobaczyć Bartosza Obuchowicza.

Znani właściciele

Ten konkretny model miał również znanych właścicieli. Na bazie pierwszej generacji powstał Papamobile, będący ostatnim autem Jana Pawła II i pierwszym Benedykta XVI. Był to specjalnie przygotowany Mercedes-Benz ML 430. Auto posiadało specjalną kuloodporną szybę, klimatyzowaną kabinę oraz m.in. wzmocnioną konstrukcję silnika. Jego moc 272 KM i pojemność 4,3 litra pozwalały na osiągnięcie prędkości 170 km/h. Pierwszy raz pojazdu użyto podczas pielgrzymki do Toronto na XVII Światowe Dni Młodzieży. Benedykt XVI korzystał również z dwóch Papamobile, będących trzecią generacją modelu ML. Samochód miał powiększoną kopułę, do której papież miał ułatwiony dostęp. Większa powierzchnia kuloodpornych szyb oraz podświetlenie dachu pozwalało na dokładniejsze dostrzeżenie wiernym papieża. Tron papieski obszyto białą skórą. Podświetlenie dachu, dostępne w różnych iluminacjach świetlnych, zasilane było ogniwami słonecznymi poprzez baterie słoneczne umieszczone na dachu pojazdu. Innym znanym właścicielem najpierw modelu ML, a obecnie posiadaczem GLE jest pochodzący z Podlasia przedstawiciel muzycznego nurtu disco-polo Zenon Martyniuk. Od dawna wiadomo, że jest on miłośnikiem Mercedesów. Wersja, którą posiadał to druga, lub trzecia generacja z wysokoprężnym silnikiem diesla o pojemności 3 litrów i mocy 235 lub 258KM. Obecnie posiada Mercedesa GLE400, czyli wersję z trzylitrowym dieslem o mocy 330KM.

Historia pokazuje, że w latach 90. również produkowano ciekawe auta, o których warto powiedzieć i zagłębić się w ich historię. Wszak lata 90. są również uznawane za okres, w którym motoryzacja była tworzona wedle oczekiwań klientów.

Zainteresował cię nasz temat? Przeczytaj także o samochodach z filmu „Vinci”.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia