Endometrioza – rozmowa z ginekologiem

0
160
Endometrioza
Endometrioza - rozmowa z ginekologiem

Endometioza – rozmowa ginekologiem dr. Tomaszem Songinem przeprowadzona została w ramach audycji „Z dobrej strony”. Odpowiada między innymi na pytania, kiedy kobieta powinna udać się do lekarza. 

Endometrioza – rozmowa z ginekologiem – trudne wykrycie endometriozy 

Endometrioza to podstępna choroba narządów płciowych kobiety. Charakteryzuje się obecnością komórek śluzowych trzonu macicy. Według niektórych danych, w Polsce może cierpieć na nią około miliona kobiet. Endometrium często występuje w takich miejscach jak: pęcherz moczowy, szyjka macicy, jelita, jajniki, a nawet płuca czy oko. W organizmie kobiety pojawia się wówczas reakcja zapalna.

Endometrioza – rozmowa z ginekologiem – możliwości badania 

Rozmowa z ginekologiem w przypadku endometriozy jest niezbędna. Rozpoznanie problemu przeprowadza się m.in. za pomocą: 

*dokładnego wywiadu medycznego; 

*badania ginekologicznego; 

*przeprowadzenia badania USG; 

Niekiedy niezbędne jest także przeprowadzenie rezonansu magnetycznego. Badanie to pomaga również określić nasilenie problemu. Za najdokładniejszą metodę w diagnostyce endometriozy uznaje się jednak laparoskopię. Rozpoznanie endometriozy może trwać nawet kilka lat. Symptomami, które wzbudzają najczęstszy niepokój u kobiet, zgłaszających się do lekarza są problemy z bolesnymi miesiączkami oraz trudności z zajściem w ciążę. Endometriozę diagnozuje się najczęściej u kobiet między 30 a 40 rokiem życia. Do tej pory nie wskazano jednoznacznej przyczyny problemu. Wiadomo jednak, że w przypadku dziewczynek, których matka zmagała się z endometriozą ryzyko zachorowania w przyszłości jest znacznie większe.

Rozmowa z dr. Tomaszem Songinem 

Endometrioza – rozmowa z ginekologiem – sylwetka 

Dr Tomasz Songin to specjalista ginekolog-położnik. Jest absolwentem Akademii Medycznej w Poznaniu, gdzie rozpoczynał swoją karierę zawodową. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywał również w licznych warszawskich szpitalach. Obecnie związany jest z kliniką Miracolo, która zajmuje się małoinwazyjnym leczeniem endometriozy. Pracuje także w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym w Warszawie. Rozmowa z dr. Tomaszem Songinem została przeprowadzona na antenie radia Bezpieczna Podróż. A rozmawiała Anna Dydymska.

Endometrioza – rozmowa z ginekologiem – cz. 1
cz. 2
cz. 3.
cz. 4

Foto: Canva.com

Zobacz także: Rozmowa z Pauliną Barczak

Chcesz wiedzieć więcej? Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż.