Endometrioza – rozmowa z ginekologiem

424

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Endometrioza
Endometrioza - rozmowa z ginekologiem

Endometioza – rozmowa ginekologiem dr. Tomaszem Songinem przeprowadzona została w ramach audycji „Z dobrej strony”. Odpowiada między innymi na pytania, kiedy kobieta powinna udać się do lekarza. 

Endometrioza – rozmowa z ginekologiem – trudne wykrycie endometriozy 

Endometrioza to podstępna choroba narządów płciowych kobiety. Charakteryzuje się obecnością komórek śluzowych trzonu macicy. Według niektórych danych, w Polsce może cierpieć na nią około miliona kobiet. Endometrium często występuje w takich miejscach jak: pęcherz moczowy, szyjka macicy, jelita, jajniki, a nawet płuca czy oko. W organizmie kobiety pojawia się wówczas reakcja zapalna.

Endometrioza – rozmowa z ginekologiem – możliwości badania 

Rozmowa z ginekologiem w przypadku endometriozy jest niezbędna. Rozpoznanie problemu przeprowadza się m.in. za pomocą: 

*dokładnego wywiadu medycznego; 

*badania ginekologicznego; 

*przeprowadzenia badania USG; 

Niekiedy niezbędne jest także przeprowadzenie rezonansu magnetycznego. Badanie to pomaga również określić nasilenie problemu. Za najdokładniejszą metodę w diagnostyce endometriozy uznaje się jednak laparoskopię. Rozpoznanie endometriozy może trwać nawet kilka lat. Symptomami, które wzbudzają najczęstszy niepokój u kobiet, zgłaszających się do lekarza są problemy z bolesnymi miesiączkami oraz trudności z zajściem w ciążę. Endometriozę diagnozuje się najczęściej u kobiet między 30 a 40 rokiem życia. Do tej pory nie wskazano jednoznacznej przyczyny problemu. Wiadomo jednak, że w przypadku dziewczynek, których matka zmagała się z endometriozą ryzyko zachorowania w przyszłości jest znacznie większe.

Rozmowa z dr. Tomaszem Songinem 

Endometrioza – rozmowa z ginekologiem – sylwetka 

Dr Tomasz Songin to specjalista ginekolog-położnik. Jest absolwentem Akademii Medycznej w Poznaniu, gdzie rozpoczynał swoją karierę zawodową. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywał również w licznych warszawskich szpitalach. Obecnie związany jest z kliniką Miracolo, która zajmuje się małoinwazyjnym leczeniem endometriozy. Pracuje także w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym w Warszawie. Rozmowa z dr. Tomaszem Songinem została przeprowadzona na antenie radia Bezpieczna Podróż. A rozmawiała Anna Dydymska.

Endometrioza – rozmowa z ginekologiem – cz. 1
cz. 2
cz. 3.
cz. 4

Foto: Canva.com

Zobacz także: Rozmowa z Pauliną Barczak

Chcesz wiedzieć więcej? Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia