Common Rail I i II generacji

550

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Widok pompy wysokociśnieniowej wraz z listwą zasilającą i dwoma wtryskiwaczami na białym tle.
Common Rail I i II generacji, listwa zasilająca z pompą wysokociśnieniową i dwoma wtryskiwaczami.

Common Rail I i II generacji – idea

Niewątpliwie pojawienie się wtrysku paliwa Common Rail I i II generacji poprawiło wydajność silników Diesla o ok. 15%, w zależności od ustawień trybu pracy silnika spalinowego. Nastąpił również wzrost mocy jednostki napędowej oraz nieporównywalnie większa czystość spalin. Spowodował to wzrost jakości dystrybucji paliwa do cylindrów. Sprawność silnika zależy bezpośrednio od jakości wymieszania paliwa z powietrzem. Ponieważ proces wtrysku następuje w ciągu ułamków sekundy, konieczne jest jak najszybsze wymieszanie się paliwa z powietrzem. Bez wątpienia proces ten przyspiesza atomizacja paliwa. Dzięki wysokociśnieniowej pompie paliwa olej napędowy trafiający do wtryskiwaczy jest rozpylany przez dysze skuteczniej. Spalanie mieszanki paliwowo-powietrznej następuje z większą wydajnością, czego skutkiem jest wzrost sprawności jednostki napędowej. W klasycznej wersji wtryskiwana jest cała porcja paliwa. Obecność akumulatora paliwa umożliwia rozdzielenie jednej porcji na kilka części, podczas gdy silnik wykonuje jeden cykl. Ta technika nazywa się wielokrotnym wstrzyknięciem.

Common Rail I i II generacji – wtryskiwacz

Wtryskiwacze do silników Diesla.

Wprowadzona w 1997 roku pierwsza generacja wykorzystywała wtryskiwacze elektromagnetyczne i pozwalała na osiągnięcie do 1350 barów. Opracowano również dzielenie dawki paliwa na 5 mniejszych. W drugiej generacji, wypuszczonej na rynek w 2001 roku również zastosowano wtryski elektromagnetyczne. Przeznaczono je do pracy pod ciśnieniem około 1800 barów. Wtryskiwacz elektromagnetyczny Bosch składa się z trzech głównych elementów: rozpylacza otworkowego, kulkowego zaworu otwieranego elektromagnesem i zamykanego sprężyną powrotną oraz wspomagającego otwieranie hydraulicznego układu, gdzie funkcję płynu roboczego pełni olej napędowy. Paliwo dostarczane jest z wysoko- ciśnieniowego zbiornika przez króciec przyłączeniowy wtryskiwacza do kanału rozpylacza, oraz przez dodatkowy dławik do hydraulicznej komory sterującej. Drugi dławik – odpływowy – łączy tę komorę z paliwowym przewodem powrotnym. W momencie kiedy elektromagnes unosi kulkę, odrywa się ona od jej szczelnie dopasowanego gniazda i następuje otwarcie kanału przelewowego. Następstwem jest nagły spadek ciśnienia w komorze sterującej, czego następstwem jest hydrauliczne uniesienie iglicy zaworu głównego i wtrysk paliwa przez rozpylacz.

Common Rail I i II generacji – słaby punkt

Współczesne silniki wysokoprężne charakteryzują się coraz większą kulturą pracy, lepszymi osiągami oraz czystością spalin. Jednak ciągłe modyfikacje, rozbudowa układu Common Rail, stosowanie pomp wysokociśnieniowych o zwiększonych parametrach nie jest bezkarne. Skutkiem jest zwiększenie awaryjności. Lata obserwacji wskazują na wtryskiwacze jako najsłabsze ogniwo i dotyczy to bez wyjątku wszystkich generacji Common Rail. Ponieważ elementy wtryskiwaczy są dopasowywane z precyzją dochodzącą do 0,02 mikrometra, najmniejsze zanieczyszczenia oleju napędowego potrafią zaburzyć pracę całego układu. Dlatego niezwykle istotne jest regularne wymienianie filtra paliwa i tankowanie samochodu na renomowanych stacjach paliwowych, co pozwoli na zminimalizowanie ryzyka awarii wtryskiwaczy. Warto o tym pamiętać, ponieważ koszty ewentualnych napraw z reguły nie są niskie. O problemach z układem wtryskowym mogą świadczyć następujące objawy: utrudniony rozruch, nierówna praca silnika na biegu jałowym, czarny dym z rury wydechowej, zauważalne pogorszenie osiągów, odczuwalny wzrost zużycia paliwa, przegrzewanie się silnika. W momencie zauważenia któregokolwiek z powyższych symptomów należy udać się serwisu celem wstępnej diagnozy.

Materiał video: Jak działa wtryskiwacz elektromagnetyczny?

Może cię również zainteresować artykuł: Wtrysk paliwa Common Rail

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia