Wtrysk paliwa Common Rail

428

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Silnik diesla ze zdemontowaną pokrywą, widać łańcuch rozrządu oraz listwę Common Rail.
Listwa zasilająca układu Common Rail.

Wtrysk paliwa Common Rail – historia

Współczesne silniki wysokoprężne charakteryzują wysoką kulturą pracy porównywalną z jednostkami benzynowymi. Stało się to możliwe dzięki opracowaniu nowych technik wtrysku paliwa czyli systemowi Common Rail. Układy paliwowe silników Diesla zawsze były skomplikowane i wymagające, początkowo były wyposażone w pompy rzędowe a następnie rotacyjne. Pompy rotacyjne z wtryskiem do komory wstępnej albo z wtryskiem bezpośrednim. Komora wstępna zapewniała wyższą kulturę pracy silnika, ale powodowała wysokie zużycie paliwa. Wtrysk bezpośredni dawał oszczędne spalanie lecz charakteryzował się dużym hałasem. Ten stan rzeczy trwał do roku 1997, gdy Fiat wspólnie z Boschem przedstawili pierwszą produkcyjną wersję wtrysku paliwa Common Rail do samochodu osobowego. Był to krok milowy w rozwoju układów zasilania paliwem silników Diesla. Samochodowa premiera systemu Common Rail odbyła się w 1997 roku w Alfie Romeo 156 oraz w Mercedesie klasy C 220 CDI. Wtrysk paliwa Common Rail szybko zdobył rynek i do 1999 roku Bosch wyprodukował już 1 milion tego typu układów wtryskowych. Silnik JTD Fiata pracował ciszej w porównaniu z silnikami konkurencji, miał niskie spalanie i wysoką czystość spalin (spełniał normę Euro 3).

Wtrysk paliwa Common Rail – budowa

schemat wtryskiwacza commonrail
Wtryskiwacz BOSCH systemu Common Rail.

Obecnie produkowane silniki wysokoprężne do samochodów osobowych w większości są wyposażone w układy wtryskowe typu Common Rail. W skład systemu wchodzą cztery podstawowe elementy. Są to: pompa wysokiego ciśnienia, zasobnik, jednostka sterująca oraz wtryskiwacze. Paliwo zassane ze zbiornika przez pompę niskociśnieniową wpływa do tłokowej pompy wtryskowej. Następnie paliwo po sprężeniu do zadanej wartości, wpływa do listwy paliwowej. Listwa jako wysokociśnieniowy zasobnik dostarcza paliwo do wtryskiwaczy, te z kolei dozują paliwo do komór spalania. W skład systemu Common Rail wchodzą także zawory, regulatory i czujniki, które pozwalają jednostce kontrolnej na poradzenie sobie ze wszystkimi wymaganymi informacjami w celu przeprowadzenia niezbędnych poleceń poprzez pomiary różnorodnych parametrów. Niewątpliwymi zaletami silników z systemem Common Rail to niski poziom hałasu, zmniejszone zużycie paliwa oraz niski poziom emisji gazów spalinowych. Silniki z systemem Common Rail wymagają dobrej jakości oleju napędowego. Wtryskiwacze pracują bowiem pod dużym ciśnieniem i każde zanieczyszczenie paliwa może przyczynić się do powstania uszkodzeń wtryskiwaczy.

Materiał video: Commo Rail 4 generacji

Artykuł, który może cię zainteresować: Samochód dla niepełnosprawnego

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia