Jak oszczędzać w każdym miesiącu?

280

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Na zdjęciu świnka skarbonka
Jak oszczędzać w każdym miesiącu? Oto kilka rad dla tych, którzy chcą zadbać o swoje fundusze

Jak oszczędzać w każdym miesiącu? Mamy dziś coraz trudniejsze czasy, gdy nasze comiesięczne rachunki i wydatki rosną w niezwykle szybki tempie. Paliwo na stacjach przekroczyło barierę 6 złotych, a inflacja powoduje, że ceny w sklepach rosną dynamicznie. W takiej sytuacji wygrane w gry 77777 za darmo mogą nam nie pomóc. Trzeba pomyśleć o ciekawych sposobach na oszczędzanie. Postanowiliśmy przyjrzeć się temu, jak można zmniejszyć swoje wydatki.

Jak oszczędzać w każdym miesiącu? – racjonalne zakupy

Z badań wynika, że nasz naród w dużym stopniu marnuje żywność. Często bowiem kupujemy dużo produktów w sklepach, które potem wyrzucamy do kosza. Nie tylko marnujemy żywność, lecz także bezsensownie tracimy pieniądze. Dobrze jest dziś zatem robić zakupy tylko na najbliższe dni. Możemy być dzięki temu pewni, że zakupione produkty zostaną wykorzystane. Kupowanie z kartki czy listy ma swoje uzasadnienie, gdyż omijamy wtedy niepotrzebne wydatki. Świetnym sposobem w przypadku gotowania jest ustalenie sobie listy posiłków. Jeśli kupimy sobie mięso czy kapustę, to możemy w ciągu 2 czy 3 dni stworzyć kilka dań opartych na nich, co sprawi, że nie wyrzucimy pozostałych części do kosza. Warto korzystać dziś z promocji w sklepach. Można za połowę ceny kupować produkty o krótkim terminie przydatności. Wiele marketów oferuje nam promocje w stylu 1+1, 2+2 czy też 2 czy 3 produkt za 50%. Tutaj warto jednak przemyśleć zakupy, gdyż dobrze jest kupić takie produkty, które na 100% zużyjemy. Najlepiej w takiej sytuacji kupować kosmetyki, środki higieniczne na zapas, jedzenie z długą datą przydatności. Można zatem wybrać 2 szampony w cenie 1, więc druga sztuka będzie czekała w schowku aż skończy się poprzednia. Warto też dziś korzystać z różnych aplikacji czy stron internetowych, informujących nas o promocjach. To świetne źródło wiedzy i okazja na kolejne oszczędności.

Jak oszczędzać w każdym miesiącu? – gotowanie w racjonalny sposób

Zarówno korzystanie z różnych składników, jak i również z urządzeń powinno być przez nas używane z głową. Wiele osób zalewa pełen czajnik wody, aby potem zrobić sobie jedną herbatę czy kawę w ciągu dnia. W takiej sytuacji niepotrzebnie zużywamy prąd czy gaz na zagotowanie zbyt dużej ilości wody. Podobnie jest z gotowaniem warzyw czy makaronu. Tu też często zdarza nam się wlewać do garnka zbyt dużo wody, przez co tracimy zarówno za dużo H2O, jak i energii. Samo gotowanie powinno być dobrze przemyślane. Nie ma potrzeby długiego podgrzewania potraw w piekarniku, jeśli mamy choćby mikrofalówkę. Z kolei gotowanie na parze staje się bardzo popularne i ekonomiczne. Samo przyrządzanie posiłków związane jest z naszymi zakupami. Starajmy się wykorzystać 100% produktów lub ich jak największą część. Nie będziemy przez to marnować żywności.

Jak oszczędzać w każdym miesiącu? – energooszczędne urządzenia

Z początku musimy oczywiście zainwestować w nowe sprzęty, jednak z czasem zapewnią one nam oszczędności. Najłatwiej jest zmienić oświetlenie. Jeśli wybierzemy światła ledowe z klasą co najmniej A, to zużyjemy mniej prądu, a przecież w okresie jesiennym i zimowym sporo siedzimy przy załączonym świetle. Dobrze też pamiętać o tym, że warto gasić od razu światło po wyjściu z pomieszczenia. Do ogrzewania możemy stosować choćby promienniki ciepła, które zapewnią nam odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, jak i mniejsze zużycie energii. Nie ma też za bardzo sensu ogrzewania tych pomieszczeń, w których za bardzo nie przebywamy. Zamiast ustawiać kaloryfery na maksymalną moc, zmniejszmy ją, a przy tym po prostu włóżmy coś cieplejszego na siebie.

Jak oszczędzać w każdym miesiącu? – więcej ruchu

Sporo z nas ma taką przypadłość, że nawet do sklepu oddalonego o kilkaset metrów jedziemy samochodem. O wiele lepiej będzie zatem korzystać z własnych nóg, częściej jeździć komunikacją miejską, co zapewni nam kolejne oszczędności. Przy aktywności fizycznej zadbamy także o formę i sylwetkę.

Zainteresował cię temat? Przeczytaj także o płacy minimalnej w 2022 roku.

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia