Ubezpieczenie AC po wyroku sądu

jeśli miałeś kolizję i już sprawa jest zamknięta możesz nadal ubiegać się o dopłatę do odszkodowania

320

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Ubezpieczenie AC po wyroku sądu
Wyrok zapadł na podstawie sprawy sądowej małżeństwa ze Szczecina.

Ubezpieczenie AC po wyroku sądu jasno mówi, że ubezpieczyciel nie może zaniżać kosztów naprawy auta. Dla odpowiedzialności ubezpieczyciela nie mają bowiem znaczenia wydatki związane z naprawą, a sam fakt powstania szkody. W jaki sposób doszło do tych zmian? 

Ubezpieczenie AC po wyroku sądu – okoliczności zdarzenia 

Sąd Najwyższy uwzględnił skargę Prokuratora Generalnego od prawomocnego wyroku sądu okręgowego w Szczecinie z dnia 17 sierpnia 2017 roku. Wyrok zapadł w odpowiedzi na sytuacje poszkodowanego małżeństwa w wyniku kolizji drogowej. Do zdarzenia doszło w kwietniu 2014 roku, kiedy to ich samochód osobowy został potrącony przez innego kierowcę. Wstępnie ustalono, iż małżeństwu należy się 509,76 zł odszkodowania. Para nie zgodziła się jednak na ten wariant, zlecając wykonanie kosztów naprawy. Szkoda została wyceniona na kwotę 10 529 zł. W związku z tym, w wyznaczonym terminie, ubezpieczyciel miał do zapłaty kwotę 5 607,78 zł. Ten wskazał jednak, że przyznaje tytułem dopłaty do odszkodowania jedynie kwotę 28,15 zł. 13 grudnia 2016 roku Sąd Rejonowy I instancji w Goleniowie zarządził od ubezpieczyciela kwotę 650 zł wraz z odsetkami. Po tej decyzji małżeństwo postanowiło wnieść apelacje. Teraz wszyscy mogą ubiegać się o dopłaty do odszkodowania.

Ubezpieczenie AC po wyroku sądu – dalszy przebieg sprawy 

17 sierpnia 2017 roku Sąd Okręgowy w Szczecinie zmienił wyrok i zasądził na rzecz małżeństwa kwotę 1 962,78 zł. Ostateczny werdykt wydał Sąd Najwyższy, który uznał, że nie ma żadnych wątpliwości, iż odszkodowanie przysługujące od ubezpieczyciela odpowiedzialności cywilnej za uszkodzenie pojazdu mechanicznego nie ogranicza się do równowartości wydatków poniesionych na naprawę pojazdu. Ponadto każdorazowo obejmuje niezbędne i ekonomicznie uzasadnione koszty naprawy. W momencie, gdy  będzie ustalona wysokość odszkodowania i dojdzie do naprawy pojazdu odszkodowanie może być ustalone. W tym miejscu warto dodać, że małżeństwo w trakcie trwania sprawy nie określiło, jakie koszty musieli ponieść w związku z koniecznością przywrócenia pojazdu do poprzedniego stanu użycia. Poszczególne części były kupowane od osób prywatnych. W związku z tym nie posiadali dowodów w postaci paragonów czy faktur.

Ubezpieczenie AC po wyroku sądu  

Ubezpieczenie AC po wyroku sądu – czym jest Auto Casco?

Ubezpieczenie AC zapewnia odszkodowanie m.in. po kolizji z innymi uczestnikami ruchu drogowego. Ponadto chroni pojazd w przypadku kradzieży czy dewastacji będącej efektem, np. gwałtownych zmian pogodowych. Przed zakupem polisy warto jednak sprawdzić zakres jej możliwości. W wielu przypadkach bowiem konieczna jest dopłata za niektóre elementy ochrony. Po wyroku sądu wiadomo również, że ubezpieczyciel nie ma prawa zaniżać kosztów naprawy swojego samochodu. Warto w tym miejscu przypomnieć, że im wyższa wartość auta, tym droższa będzie polisa. W związku z tym należy zwrócić uwagę, by nie przekraczała ona wartości pojazdu. 

Foto: Canva.com

Zobacz także: Ubezpieczenie dla dziecka – ważne zasady

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia