Tekst powstał we współpracy z MUBI.pl, a chodzi o Badania techniczne samochodu które wykonuje się na stacjach kontroli pojazdów – SKP. Stacje dzielą się na podstawowe i okręgowe.
Na stacjach podstawowych przeprowadzane są badania pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej, która nie przekracza 3,5 ton, na okręgowych sprawdzane są wszystkie pojazdy.
Niektóre samochody, mimo że ważą mniej niż 3,5 tony, muszą przejść przegląd na Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów.
- Należą do nich auta:
- – po wypadku,
- – w których dokonano zmian konstrukcyjnych,
- – przeznaczone do przewozu materiałów niebezpiecznych,
- – zarejestrowane po raz pierwszy za granicą.
W kwestii przeglądów nie ma rejonizacji, czyli miejsca dotyczącego zarejestrowania pojazdu.
Warto się przygotować do badania okresowego pojazdu, gdyż żadne badanie na stacji kontroli nie może się odbyć bez odpowiednich dokumentów. Jednak nie trzeba panikować i zabierać ze sobą wszystkich, które posiadamy razem z pojazdem. W przypadku najczęstszego badania okresowego wystarczy sam Dowód Rejestracyjny.
Dowód Rejestracyjny to najważniejszy dokument
Jest on niezbędny, aby uzyskać przegląd, a na jego podstawie identyfikowany jest pojazd. Tu też zawarte są wszystkie informacje na jego temat takie jak marka, model, numer rejestracyjny, numer VIN etc. W dowodzie również znajdzie się pieczątka potwierdzająca dopuszczenie przez diagnostę pojazdu do ruchu.
W przypadku braku dowodu rejestracyjnego, gdy nie jesteśmy w stanie go dostarczyć do SKP w każdym z nich będziemy posiadać coś co go zastąpi. Będzie to chociażby Pozwolenie Czasowe lub Pokwitowanie Policji za zatrzymany Dowód Rejestracyjny lub Kartę Pojazdu.
W przypadku braku miejsca na pieczątki w dowodzie z aktualnie z uzyskanym zaświadczeniem należy udać się do Wydziału Komunikacji i wyrobić nowy Dowód Rejestracyjny. Od 20 maja 2018 taki obowiązek ma zniknąć, a samo zaświadczenie od diagnosty będzie równoznaczne z pieczątką w dowodzie.
Kiedy na SKP potrzebne są inne dokumenty?
Dodatkowe dokumenty będą potrzebne w przypadku badań dodatkowych. Nie są to badania wykonywane tylko na życzenie, są również wymagane prawnie, ale wynikają ze specjalnego przeznaczenia pojazdu lub jego konstrukcji technicznej. I tak, oprócz Dowodu Rejestracyjnego dodatkowe dokumenty są potrzebne podczas badania pojazdów:
TAXI: Świadectwo Legalizacji Taksometru
Pojazdu z LPG (gazem) – Protokół lub Decyzja Transportowego Dozoru Technicznego (TDT) dotyczący badania zbiornika
Pojazdy z urządzeniami dozorowymi (windy, dźwigi, żurawie): Protokół i Decyzja właściwego Dozoru Technicznego dotyczące dopuszczenia zamontowanego urządzenia.
Pojazdy ADR: Protokół Transportowego Dozoru Technicznego (TDT) dotyczący badania zbiornika, cysterny (jeśli pojazd jest wyposażony), Deklaracja zgodności pojazdu z wymogami ADR wystawiona przez producenta lub jego przedstawiciela, zaświadczenie o klasie ABS i zastosowanym zwalniaczu (jeśli jest wymagane)
W przypadku dodatkowych badań technicznych pojazdów nauki jazdy oraz legalizacji haków holowniczych nie są wymagane dodatkowe dokumenty.
Badania techniczne samochodu przed pierwszą rejestracją
W przypadku pojazdu, który będzie po raz pierwszy rejestrowany w Polsce wymagany jest tylko Dowód Rejestracyjny lub Pozwolenie Czasowe wydane przez Wydział Komunikacji w kraju poprzedniej rejestracji. Jeżeli posiadamy tylko Pozwolenie Czasowe potrzebna może być kserokopia zagranicznego Dowodu Rejestracyjnego. Tablice rejestracyjne są wymagane tylko i wyłącznie w przypadku, jeżeli z dokumentów wynika, że w kraju poprzedniej rejestracji miał uszkodzenie pokolizyjne. W innych przypadkach można dokonać badania technicznego bez tablic rejestracyjnych. Dodatkowe dokumenty będą wymagane w przypadku badań dodatkowych jak dla pojazdów z LPG, z urządzaniami dozorowymi etc.
Badania techniczne samochodu – co znaczą litery przy nazwie stacji kontroli pojazdów?
Symbol – Rodzaj pojazdu
AA – motocykle i motorowery
B – samochody osobowe
C – samochody ciężarowe
CC – pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3.5T
D – autobusy o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3.5T
T – ciągniki rolnicze
E – przyczepy przeznaczone do łączenia z pojazdami silnikowymi, do których jest upoważniona stacja.
Symbol – Rodzaj badań
a – autobusów, których dopuszczalna prędkość na autostradzie i drodze ekspresowej wynosi 100 km/h
b – ADR, czyli dopuszczenie pojazdu do przewozu towarów niebezpiecznych
c – pojazdów przystosowanych do zasilania gazem
d – pojazdów związanych z pierwszym badaniem technicznym pojazdów zarejestrowanych po raz pierwszy za granicą lub pojazdów nowego typu wyprodukowanych lub importowanych w ilości jednej sztuki rocznie
e – badania pojazdów skierowanych na badanie przez organy kontroli ruchu drogowego lub starostę
f – pojazdu marki „SAM” co do zgodności z warunkami technicznymi
g – umieszczanie w pojazdach cech identyfikacyjnych oraz wykonywanie i umieszczanie tabliczek zastępczych
h – pojazd zabytkowy
Obowiązkowy przegląd auta, czyli badanie techniczne samochodu – zawsze składa się z trzech etapów:
- 1. Identyfikacja pojazdu – sprawdzenie czy numer VIN jest zgodny z dowodem rejestracyjnym;
- 2. kontrola dodatkowego wyposażenia pojazdu, np. instalacji LPG lub CNG, które podlegają dodatkowym procedurom sprawdzającym;
- 3. sprawdzenie jak działają poszczególne układy i podzespoły pojazdu pod kątem bezpieczeństwa jazdy i ich wpływu na środowisko.
Podzespoły jakie są sprawdzane.
- układ kierowniczy – stan połączeń, stopień zużycia, wielkość ruchu jałowego;
- hamulce – skuteczność i równomierność działania;
- zawieszenie – luzy w elementach metalowo – gumowych ;
- ogumienie – dobór obciążenia, dopasowanie do typu pojazdu, głębokość bieżnika, zużycie;
- oświetlenie – prawidłowość działania, pęknięcia na reflektorach;
- nadwozie – stan szyb, ram i progów;
- pasy bezpieczeństwa;
- obowiązkowe wyposażenie – trójkąt ostrzegawczy, gaśnica;
- układ wydechowy – stan techniczny, pomiar poziomu hałasu,
- emisja zanieczyszczeń – gazowych lub zadymienia spalin, jeśli silnik samochodu ma spalanie wewnętrzne.
Badania techniczne samochodu ile trwa sprawdzenie pojazdu?
Przegląd samochodu zajmuje nie więcej jak pół godziny, a przegląd techniczny motocykla potrwa niewątpliwie krócej. W związku z tym na wizytę w stacji diagnostycznej niema potrzeby umawiać się z wyprzedzeniem. Niektóre firmy z branży SKP proponują opcję zapisów ze względu na komfort klientów.
Usterki wykryte w przeglądzie – co dalej trzeba zrobić?
Podczas przeglądu technicznego diagnosta może wykryć trzy rodzaje usterek:
- 1. drobne, czyli niemające większego wpływu na bezpieczeństwo ani na środowisko;
- 2. istotne – które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo na drodze i środowisko naturalne;
- 3. stwarzające zagrożenie – które stwarzają natychmiastowe, bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa i środowiska, przez co uniemożliwiają uczestniczenie pojazdu w ruchu drogowym.
Jeśli diagnosta wykryje usterki które zakwalifikowane zostaną jako drobne, poinformuje o tym kierowcę, wbije pieczątkę do dowodu i auto zaliczy badanie.
Usterki uznane za istotne zmuszą właściciela samochodu do ich usunięcia, będzie miał na to 14 dni. Wymagane jest ponowne zgłoszenie się do tej samej stacji kontroli, która sprawdzi, czy naprawa została dokonana i naliczy częściową opłatę za ponowne badanie.
Jeśli okaże się, że usterki zagrażają bezpieczeństwu jazdy, diagnosta zatrzyma dowód rejestracyjny pojazdu i nie będzie można poruszać się po drogach. W tym wypadku jedyną opcją będzie skorzystanie z lawety.
Nieprawidłowości wykryte podczas badania przekazywane są do bazy CEPiK (Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców). Jeśli auto nie przejdzie badania, informacje o tym będą miały organy kontroli drogowej i inne stacje diagnostyczne.
Chcesz dowiedzieć się więcej o cenach przeglądów w związku z tym czytaj Koszt przeglądu samochodu w 2022
Zmiany w badaniach diagnostycznych samochodów
I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2022. Z pewnością mogą Cię też zainteresować inne tematy umieszczone na naszej stronie.