Ożarów Mazowiecki – najnowsze plany przebudowy

0
131
Ożarów Mazowiecki – najnowsze zmiany przebudowy
Ożarów Mazowiecki stawia na nowoczesną technologię.

Ożarów Mazowiecki – najnowsze plany przebudowy dotyczą pasażerów PKP Polskich Linii Kolejowych. Władze planują budowę przejścia podziemnego z windami oraz dwóch nowych peronów. Wszystko po to, by usprawnić podróżującym dotarcie do stolicy. 

Ożarów Mazowiecki – najnowsze plany przebudowy – założenia 

Oprócz wspomnianego komfortu podróży, poprawiona zostanie przepustowość linii kolejowej między Warszawą a Kutnem. Koszty tego przedsięwzięcia to około 106 milionów złotych. Programu Operacyjny Infrastruktury i Środowiska zajął się dofinansowaniem. Będą dostępne dwa nowe perony, wyposażone w nowoczesne oświetlenie, tablice informacyjne, ławki oraz wiaty. Inicjatorzy przebudowy chcą zadbać o to, by swoją stylistyką nawiązywała do pierwotnej wersji. Inicjatorzy zaplanowali rozebranie zostanie jednak dotychczasowego peronu i wiaty. Najnowsza podziemna winda oraz schody zapewni z kolei bezpieczne dotarcie do pociągu. Przebudowany zostanie także układ torów i rozjazdów oraz sieć trakcyjna. Powstaną też tory odstawcze, które będą wykorzystywane w przypadku pociągów aglomeracyjnych. Obecnie na stacji kończą się prace przy budowie nastawni. Jej uruchomienie zaplanowano na wrzesień tego roku. 

Ożarów Mazowiecki – najnowsze plany przebudowy – istotne zmiany 

Już 13 marca będzie dostępny tymczasowy peron służący do obsługi pociągów w kierunku Sochaczewa. Orientację na samym peronie będą ułatwiały gabloty informacyjne, oznakowanie, oświetlenie czy nagłośnienie. Samo dojście do stacji będzie możliwe jednak tylko od strony ul. Kolejowej. Przejście dla pieszych od strony ul. Żeromskiego zostanie bowiem zamknięte. Dostępne będzie natomiast dojście przez przejazd kolejowo – drogowy na ul. Mickiewicza. Na dotychczasowy peron będzie się można dostać kładką nad torami także wyłącznie od strony ulicy Kolejowej. W tym czasie druga część kładki od ulicy Żeromskiego zostanie zdemontowana. Jednocześnie rozpoczną się prace nad budową przejścia podziemnego. Do tymczasowego peronu będzie utwardzony chodnik od budynku dworca, wzdłuż terenu kolejowego i parkingu „parkuj i jedź”. Zmiany w obsłudze podróżnych planowane są do III kwartału tego roku. Następnie rozpocznie się drugi etap prac na stacji. Zakończenie modernizacji zaplanowano w połowie 2023 roku.

Ożarów Mazowiecki – najnowsze plany przebudowy

Ożarów Mazowiecki – najnowsze plany przebudowy – gdzie szukać informacji? 

Ożarów Mazowiecki – jak już wyżej wspomnieliśmy, najnowsze plany przebudowy mają na celu przede wszystkim usprawnienie dotarcia do Warszawy. Projekt może się podobać, chociażby ze względu na oparcie o nowoczesną technologię. Dzięki niej przemieszczanie się publicznymi środkami transportu stanie się bardziej przyjazne m.in. dla osób starszych czy osób z niepełnosprawnościami. Wspólnie z przewoźnikami ustalono optymalną formę rozkładu uwzględniając szeroki zakres prac na stacji Ożarów Mazowiecki. Będą zatrzymywać się także tam pociągi regionalne. Transporty dalekobieżne pojadą trasą zmienioną przez Żyrardów i Skierniewice. Wszelkie szczegóły dotyczące najnowszych zmian możecie znaleźć na stronie: www.portalpasazera.pl

Foto: Wikimedia Commons

Zobacz także: Przejazdy kolejowe a bezpieczeństwo

Więcej informacji na temat zmian w Komunikacji Miejskiej usłyszysz na antenie Radia Bezpieczna Podróż.