Parki narodowe dostępne dla niepełnosprawnych

866

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Na zdjęciu osoba niepełnosprawna pokonująca przeszkodę.
Parki narodowe dostępne dla niepełnosprawnych.

Parki narodowe dostępne dla niepełnosprawnych. Sprawdzamy, jak to wygląda z dostępnością dla osób z niepełnosprawnościami w Polsce. Szlaki dla niepełnosprawnych często podświadomie kojarzone są z osobami na wózkach inwalidzkich. Trzeba jednak pamiętać o osobach z innymi rodzajami schorzenia, którzy potrzebują odmiennych przystosowań. A również powinni mieć możliwość korzystania ze szlaków turystycznych.

Można wyróżnić następujące rodzaje niepełnosprawności:

– osoby niepełnosprawne sensorycznie – dotycząca wzroku lub słuchu;

– niepełnosprawności fizyczno-motoryczna – dotycząca narządów ruchu lub wynikająca ze schorzeń narządów wewnętrznych;

– psychiczna niepełnosprawność – wynikająca z upośledzenia umysłowego, niepełnosprawności intelektualnej, choroby psychicznej, epilepsji

Na zdjęciu wózek inwalidzki w pośród drzew w parku.
Parki narodowe dostępne dla niepełnosprawnych.

Parki narodowe dostępne dla niepełnosprawnych – co jest najważniejsze na szlaku?

Każdy powinien mieć możliwość kontaktu z dziką i nieskażoną przyrodą. Parki narodowe powołuje się między innymi po to by tworzyły warunki do udostępnienia swojego terenu turystom. Nie wolno przy tym zapominać o osobach, którym poruszanie się sprawia trudność. Niestety, jak pokazuje praktyka spora część z parków narodowych i krajobrazowych jest niedostępna dla osób o szczególnych potrzebach. W wielu miejscach brakuje podjazdów do wózków, poręczy czy innych zabezpieczeń. Brakuje również wytyczonych specjalnych ścieżek, czy tablic informacyjnych dostosowanych np. do potrzeb osób niedowidzących.

Na zdjęciu osoba na wózku inwalidzkim w parku.
Parki narodowe dostępne dla niepełnosprawnych.

Lista parków narodowych przyjaznych niepełnosprawnym

Lista obiektów z ułatwieniami dla niepełnosprawnych nie jest jeszcze długa, ale co roku się powiększa. Parki systematycznie dążą do sytuacji, kiedy ze wszystkich jego budowli turystycznych będą mogły korzystać osoby z ograniczeniami ruchowymi. A oto aktualna lista obiektów będących w zarządzie parku i posiadających udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Są to szlaki turystyczne w 12 Parkach Narodowych – Białowieskim, Biebrzańskim, Borach Tucholskich, Drawieńskim, Kampinoskim, Narwiańskim, Poleskim, Słowińskim, Ujścia Warty, Wielkopolskim, Wigierskim i Wolińskim. Mają one wszystkie charakter typowo nizinny i są w większości dostępne dla osób niepełnosprawnych. Tym bardziej, że niepełnosprawni korzystają na ogół z pomocy osób im towarzyszących. Pozostałe parki narodowe, jako parki typowo wyżynne lub górskie nie posiadają specjalnie przygotowanych szlaków turystycznych udostępnionych do zwiedzania dla osób niepełnosprawnych. Niemniej jednak część tych szlaków zwłaszcza w początkowej fazie przebiegu jest odwiedzana przez osoby niepełnosprawne. Przykładowo: niektóre szlaki turystyczne zlokalizowane w Tatrzańskim Parku Narodowym w początkowym ich przebiegu przez doliny tatrzańskie. W bezpośrednim sąsiedztwie z drogami krajowymi lub lokalnymi, droga Pienińska i droga do Krasu w Pienińskim Parku Narodowym itp.

Na zdjęciu pomost dostępny na wózki inwalidzkie.
Parki narodowe dostępne dla niepełnosprawnych.

Bardzo bym chciał, jeśli chodzi o turystykę dla wszystkich. To jest kwestia taka, żebyśmy w naszym społeczeństwie zauważali, że są osoby z różnymi niepełnosprawnościami. Które również chciałyby z nami wędrować i poznawać piękność przyrody.

Zainteresował cię nasz temat? Przeczytaj także asystentach osoby niepełnosprawnej

Więcej informacji na temat osób niepełnosprawnych usłyszysz na antenie Radia Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia