Niepełnosprawność a status uchodźcy

515

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Niepełnosprawność a status uchodźcy
Swoją pomoc uchodźcom z Ukrainy oferuje m.in. PFRON.

Obecnie świat żyje dramatycznymi wydarzeniami na Ukrainie. Tysiące ludzi straciło zdrowie, życie, bliskich, dach nad głową. Niepełnosprawność a status uchodźcy – jak wygląda los osób z niepełnosprawnością w tak tragicznych okolicznościach? W jaki sposób nasz kraj może im pomóc? 

Niepełnosprawność a status uchodźcy – szczególne potrzeby 

Choć atakowana jest cała Ukraina, to wiadomo, że są miejscowości, które szczególnie są narażone na działania wojenne. Trzeba przyznać, że polskie społeczeństwo niemal błyskawicznie zareagowało jeśli chodzi o pomoc obywatelom Ukrainy. Wsparcie organizowane jest w wielu kwestiach – od zapewnienia żywności, odzieży czy środków sanitarnych po zbiórki pieniędzy. Wiele osób także oferuje uchodźcom dach nad głową. Do tej pory do naszego kraju przybyła ponad półmilionowa rzesza Ukraińców. Jest kilka grup społecznych wymagających szczególnego wsparcia i uwagi. Wśród nich są osoby z niepełnosprawnościami. W tym wypadku, wśród najważniejszych potrzeb znajdują się m.in. wózki inwalidzkie czy innego typu sprzęt rehabilitacyjny. Często niezbędne są też specjalistyczne środki czystości, pampersy dla dorosłych, cewniki czy worki stomijne. W tym celu, chociażby w mediach społecznościowych, powstały liczne grupy, dzięki którym można wymieniać się wspomnianym sprzętem. 

Niepełnosprawność a status uchodźcy – możliwości wsparcia 

Swoje wsparcie zarówno w kwestii finansowej, jak i logistycznej oferuje także PFRON. Poprzez swoją pomoc chcę przede wszystkim ułatwić służbom prace związane z przyjmowanie uchodźców z Ukrainy. We współpracy z Polskim Stowarzyszeniem na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Koło” w Gdańsku uruchomił 24-godzinny telefon wsparcia. Skierowany jest on do służb granicznych czy personelu punktów recepcyjnych przyjmujących uchodźców. Celem infolinii jest udzielenie wskazówek w przypadku pojawienia się w punkcie lub na przejściu osoby deklarującej się jako niepełnosprawna. Dotyczy też osób posiadających niepełnosprawność, potwierdzoną wizualnie przez pracownika służb granicznych lub punktu recepcyjnego. Infolinia udziela następujących informacji: 

  • – dotyczących lokalnych organizacji w woj. Podkarpackim lub Lubelskim – zależnie od lokalizacji przejścia/punktu recepcyjnego;
  • – na temat zapewnienia profesjonalnego dojazdu, jeśli osoba nie jest w stanie skorzystać z transportu standardowo oferowanego uchodźcom;
  • – odnośnie udzielenia pomocy w tymczasowym zakwaterowaniu – w przypadkach gdy osoba wymaga miejsca dostosowanego do jej niepełnosprawności;.
  • – informacji dotyczących zapewnienia niezbędnej pomocy asystenckiej;
  • Niepełnosprawność a status uchodźcy

Niepełnosprawność a status uchodźcy – dalsze działania 

Wspomniana infolinia wskazuje także z posiadanej bazy adres i nazwę placówki w innych województwach, które mogą zapewnić transport lub zakwaterowanie. Ponadto udzielane są informacje w takich kwestiach jak: 

  • – środki higieny osobistej;
  • – niezbędny sprzęt rehabilitacyjny utraconych w wyniku ucieczki z kraju; 

Wszystko po to, by osoba zgłaszająca się po pomoc mogła mieć udzieloną profesjonalną pomoc. Telefon jest usługą wyłącznie informacyjną, która jest oferowana bezpłatnie. Dodatkowo pracownicy PFRON-u zorganizowali zbiórkę, w wyniku której zebrano wiele potrzebnych darów dla uchodźców z Ukrainy, a następnie przekazano je do Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej. Jak zapewniła rzecznika prasowa PFRON, Małgorzata Gaj, trwają jeszcze dalsze prace projektowe i legislacyjne. Niepełnosprawność a status uchodźcy to zakres, który wymaga szczególnego podejścia. Trudno bowiem wyobrazić sobie co muszą czuć osoby, które w większości przypadków, w sytuacji zagrożenia, nie są w stanie samodzielnie ruszyć do ucieczki.

Foto: Canva.com

Zobacz także: Wsparcie dla przyjmujących uchodźców

Więcej informacji na temat form pomocy uchodźcom z Ukrainy usłyszysz na antenie Radia Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia