Wsparcie dla przyjmujących uchodźców

604

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Wsparcie dla przyjmujących uchodźców
Osoby, które zgodzą się przyjąć pod swój dach uchodźców otrzymają dodatkowe wsparcie.

W odpowiedzi na dramatyczne wydarzenia na Ukrainie, wielu Polaków zgodziło się przyjąć pod swój dach obywateli tego kraju. W związku z tym nasze władze przygotowały wsparcie dla przyjmujących uchodźców. Ile będą wynosić świadczenia? 

Wsparcie dla przyjmujących uchodźców – bezinteresowna pomoc 

Trzeba przyznać, że Polacy zdali egzamin na szóstkę, jeśli chodzi o bezinteresowną pomoc względem naszych sąsiadów. W związku z masowymi atakami na Ukrainę przez rosyjskie władze Rada Ministrów przyjęła projekt Specustawy dotyczącej pomocy obywatelom tego kraju. Według założeń najnowszej formy pomocy każda rodzina, która przyjmie uchodźcę pod swój dach będzie mogła otrzymać świadczenie na podstawie umowy zawartej z gminą. Wsparcie ma być wypłacane maksymalnie przez 60 dni. Kwota wynagrodzenia natomiast będzie określona przez rozporządzenie Rady Ministrów. Zakłada się jednak, że będzie ona wynosić około 40 zł na dzień, czyli mniej więcej 1200 zł miesięcznie. Warto dodać, że obywatele Ukrainy będą mogli legalnie przebywać w Polsce przez 18 miesięcy. W sytuacji podjęcia pracy okres będzie mógł zostać wydłużony do trzech lat. Wsparcie mają otrzymać także samorządy, które będą go potrzebować, np. w celu umożliwienia dostępu dzieciom i młodzieży do edukacji. 

Wsparcie dla przyjmujących uchodźców – istotne ulgi 

Współpraca na linii rząd-samorząd zdecydowanie się usprawnia. Władze mniejszych miejscowości wręcz zachęcają do tego, by przyjmować pod swój dach mieszkańców Ukrainy. Władze Chełma z wojewódzka lubuskiego osoby, które przyjęły uchodźców zwolniły z opłat komunalnych. Tak zapowiedział prezydent tego miasta, Jakub Banaszek. Zwolnienie mieszkańców z podatku od nieruchomości zamierzają zwolnić także władze Ciechanowa. Ponadto liczne miasta szykują specjalne lokale użytkowe dla uchodźców z Ukrainy, w których będzie mogło zamieszkać nawet kilkaset osób. Przykładowo Warszawa ma już ponad dwa tysiące takich miejsc. Wszystkie jednak są już zajęte. Władze Warszawy obecnie odsyłają uchodźów, którzy nie mają gdzie się zatrzymać do punktów informacyjnych. Stamtąd zostają skierowani do noclegowni. Radykalne kroki padać również w inną stronę, bowiem władze samorządowe zamierzają maksymalnie odizolować Rosjan od naszej granicy. W tym celu ponad 300 polskich miast postanowiło zawiesić współpracę z władzami Rosji i Białorusi. 

Wsparcie dla przyjmujących uchodźców

Wsparcie dla przyjmujących uchodźców – jak to wygląda? 

Kolejnym punktem nowego projektu jest uzyskanie specjalnego numeru PESEL. Ponadto obywatel Ukrainy będzie mógł zarejestrować się w urzędzie pracy, tym samym ułatwi mu to znalezienie zatrudnienia. Pomoc udzielana przez wojewodów i samorządy może polegać również na zakwaterowaniu i zapewnieniu całodobowego wyżywienia. Przewiduje się także możliwość ubiegania się o jednorazowe świadczenie pieniężne w wysokości 300 zł. Trzeba przyznać, że obecnie pomoc Ukraińcom polega na spontanicznych, dużych charytatywnych przedsięwzięciach. Wsparcie dla przyjmujących uchodźców jest natomiast krokiem, by stała się ona długofalowa. Wszystko po to, aby nasi sąsiedzi mogli poczuć się w naszym kraju całkowicie bezpiecznie. 

Foto: Canva.com

Zobacz także: Materiały do pracy z dziećmi z Ukrainy

Więcej informacji na temat form pomocy uchodźcom z Ukrainy usłyszysz na antenie Radia Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia