Pierwszy stadion Legii Warszawa

294

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Na zdjęciu pierwszy stadion Legii
Pierwszy stadion Legii - zdjęcie archiwalne

Pierwszy stadion Legii Warszawa – kiedy powstał? Kto go wybudował? Przybliżamy historię obiektu.

Pierwszy stadion Legii – początki

W 1924 roku Ministerstwo Spraw Wojskowych przekazało WKS Legia Warszawa 70 tys. zł na budowę nowego kompleksu sportowego. Z kolei Marszałek Józef Piłsudski przekazał tereny po carskich koszarach w kwadracie ulic Myśliwieckiej, Czerniakowskiej, Łazienkowskiej oraz Kanałku Piaseczyńskiego. W 1927 r. w tym miejscu rozpoczęto budowę nowego stadionu Legii. Budowa została sfinansowana przez Państwowy Instytut Wychowania Fizycznego. Stadion zaprojektował inż. Maksymilian Dudryka-Darlewski. Zakończenie prac nastąpiło w 1930 roku. Wówczas był to najnowocześniejszy obiekt tego typu w kraju. Otwarcie stadionu uświetnił mecz piłkarzy Legii z drużyną Club Deportivo Europa z Barcelony. Był to pierwszy zespół z Hiszpanii, który zawitał na Łazienkowską. Pierwszego, historycznego gola dla Legii strzelił Henryk Martyna po rzucie karnym. Spotkanie zakończyło się wynikiem 1:1. W loży honorowej zasiadły najważniejsze osoby w kraju z ww. Marszałkiem Piłsudskim na czele. Pomimo deszczowej pogody publiczność dopisała. Kibice mieli nadzieję zobaczyć na żywo najlepszego bramkarza świata, Ricardo Zamorę. Lecz musieli obejść się smakiem.

Pierwszy stadion Legii – inne sekcje

Wokół boiska znajdowała się także bieżnia i betonowy tor kolarski. Lecz rozebrano go z powodu błędów konstrukcyjnych. Zakładano, że obiekt będzie mógł pomieścić 60 tys. widzów. Nie udało się tego zrealizować. Już wówczas Legia była potęgą. Po I wojnie światowej miała kilka sekcji i około 1000 członków. Jedną z nich była sekcja pływacka. Specjalnie dla niej wybudowano pierwszą pływalnię w stolicy, właśnie przy stadionie. Jej projektantem był inż. Kodecki. Zaś wieżę do skoków zaprojektował inż. Rakimowicz. W latach 50. obiekty sekcji pływackiej przebudowano pod kierownictwem znanych inżynierów: Hryniewieckiego, Leykama i Rajewskiego. Główną częścią stadionu była trybuna kryta. Mogła pomieścić 5 tysięcy widzów. W jej wnętrzu znajdowała się infrastruktura klubowa. Na dole sale treningowe sekcji bokserskiej, zapaśniczej, szermierczej oraz gimnastycznej, a także szatnie, sanitariaty, biura, świetlice, kuchnia i bufety. Na górze znajdowała się część hotelowa, mogąca pomieścić drużyny przyjezdne, gabinety klubowe oraz „Walk of Fame”, gdzie znajdowały się wszystkie trofea klubu.

Pierwszy stadion Legii – debiut reprezentacji Polski

W październiku 1930 roku odbył się tutaj pierwszy mecz międzypaństwowy. Reprezentacja Polski zwyciężyła z Łotwą aż 6-0. Odbyły się tu też dwa historyczne mecze. Pierwszy miał miejsce w 1933 roku. W eliminacjach mistrzostw świata Polska przegrała 2 -1 z Czechosłowacją po golu Martyny z rzutu Karnego. Na rewanż Polacy nie pojechali z powodów politycznych. Kilka tygodni później nasi sąsiedzi zostali wicemistrzami świata. Drugie spotkanie to towarzyski mecz z innymi wicemistrzami – Węgrami, 27 sierpnia 1939 zakończony zwycięstwem Polaków 4 – 2. Kilka dni później wybuchła wojna, a mecz z Bułgarią na początku września nie doszedł do skutku. Podczas napadu Niemiec na Polskę hitlerowcy korzystali ze stadionu więc o niego dbali. Dopiero w czasie Powstania Warszawskiego go zniszczyli, lecz nie na tyle, by tuż po konflikcie zbrojnym w 1945 r. nie można było rozegrać na nim spotkania. Rok później zorganizowano na nim Mistrzostwa Polski.

Warto jeszcze dodać, iż to na stadionie Legii w 1934 roku Emil Schweitzer zdobył mistrzostwo Warszawy w wyścigach motorowych.

Pierwszy stadion Legii – Czasy powojenne

W 1947 stadion był świadkiem pierwszego powojennego, międzypaństwowego meczu z Rumunią. W roku 1954 wybudowany został stadion dziesięciolecia i przejął funkcje reprezentacyjne. Przez kolejnych kilka lat na stadionie Wojska Polskiego nie był rozgrywany żaden mecz z udziałem kadry. Najważniejsze jednak w tym okresie było to, że wojskowi z nazwy Centralny Wojskowy Klub Sportowy powrócili do dawnej nazwy Legia. Pod koniec lat 50. trybuny zmodernizowano, lecz ta główna, kryta pozostała bez zmian. W 1960 roku stadion odwiedziła legenda piłki noźnej – Pele, przy okazji meczu Legia – Wisła. W następnych latach warszawska arena zmagań sportowych gościła wiele znanych drużyn, piłkarzy jak i trenerów m.in. Roberto Manciniego, Karla – Heinza Rummeningge, Ronalda Koemana czy Sir Aleksa Fergusona z Manchesterem United i wielu innych. Od lat 60. obiekt przy Łazienkowskiej powoli, lecz systematycznie niszczał. Szatnie oraz siedziba klubu zostały przeniesione do baraku postawionego obok trybuny otwartej. Wszystko zaczęło się zmieniać w połowie lat 90.

Pierwszy stadion Legii – reaktywacja obiektu

Ze względu na świetny doping kibiców zaczęła wracać tu reprezentacja Polski. Wraz z nią rywale światowego formatu. M.in. Hiszpania z Luisem Enrique i Raulem czy Anglia z Davidem Bekhamem. Przed rozpoczęciem sezonu 2003/2004 klub zamienił barak pod trybuną otwartą na nowe pomieszczenia pod trybuną krytą. Znalazły się tam siłownia, gabinet odnowy biologicznej, szatnie dla młodych zawodników oraz pokoje dla pracowników klubu. Jednak z powodów bezpieczeństwa usunięto trzy rzędy najniżej położonych krzesełek na „Krytej”. Remontu doczekało się oświetlenie i inne klubowe pomieszczenia. W 2008 rozpoczęła się budowa nowego stadionu. Podzielono ją na dwa etapy, by podczas prac można było rozgrywać mecze. W pierwszej kolejności zaczęto rozbiórkę trybuny południowej, północnej i wschodniej, a nienaruszoną pozostawiono zachodnią. W czerwcu 2010 otwarto trzy nowo powstałe trybuny. Wydarzenie uświetnił towarzyski mecz z Arsenalem Londyn, zakończony wynikiem 5:6. Wszystkie cztery trybuny oddano do użytku wiosną 2011. Całkowita pojemność stadionu wynosi obecnie ponad 31 tys. miejsc.

Zainteresował cię temat? Przeczytaj także o sekcji siatkarskiej Legii Warszawa.

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia