Legia Warszawa siatkówka? Jak najbardziej. Tym razem chciałem państwu przybliżyć właśnie wspomnianą sekcję siatkówki Legii Warszawa.
Legia Warszawa siatkówka – historia
Za początek powstania sekcji siatkówki Legii Warszawa przyjmuje się grudzień 1929 roku, lecz dokładne określenie daty jest dzisiaj niemożliwe. Jednym z jej założycieli był Stanisław Mielech. Już rok później drużyna ze stolicy wzięła udział w mistrzostwach Warszawy, gdzie zajęła 4 miejsce. Rozwój siatkówki w klubie został zahamowany przez II wojnę światową. Zaraz po jej zakończeniu sekcję reaktywowano, a przyczynił się do tego jeden z ówczesnych działaczy Julian Neuding. Kapitanem drużyny był wówczas Witold Serwatowski, choć pełnił on też parę innych funkcji w klubie, był m.in. trenerem. Z początkiem lat 50. Legia przekształciła się w CWKS, co zapoczątkowało budowę najsilniejszego klubu w Polsce. Zawodnikami wojskowych byli m.in. Wiesław Piotrowski, Zygmunt Krzyżanowski czy Jerzy Król. Od 1952 do 1970 roku hegemonami w kraju były dwa kluby ze stolicy, AZS AWF i właśnie CWKS Warszawa.
Legia Warszawa siatkówka – trofea
Przez te lata tylko one zdobywały tytuły mistrza Polski. W 1952 roku wojskowi wywalczyli pierwsze trofeum, zdobyli Puchar Polski. W sezonie 1970/1971 legioniści grali także w pucharze Europy, gdzie doszli do ćwierćfinału, tam jednak za silny okazał się zespół z NRD, S.C Lipsk. Pod Wodzą Huberta Wagnera warszawianie zdobyli 2 mistrzostwa Polski w 1983 i 1986 roku. Wojskowi zdobyli tytuł też w 1984, lecz trenerem był wtedy Tadeusz Piwoński. Jednak to był koniec świetności sekcji. W sezonie 93/94 nie udało się awansować do ekstraklasy, pomimo pierwszego miejsca, przegrywając w barażach. Udało się to rok później, zdobywając także Puchar Polski. Z powodu braku zainteresowania w 2000 roku sekcję rozwiązano.
Legia Warszawa siatkówka – kolejne reaktywacje
W sezonie 2004/2005 sekcję siatkówki w Legii Warszawa ponownie reaktywowano. Na bazie graczy MKS MDK Warszawa, MOS Wola i Metro Warszawa zgłoszono zespół do II ligi mężczyzn, lecz osiągano mizerne wyniki. Już pięć lat później sekcję kolejny raz wycofano z rozgrywek. Głównym powodem był brak znalezienia sponsora. Z początkiem sezonu 2014/2015 po raz kolejny wznowiono działalność sekcji. Wystartowano pod nazwą MKS MDK Legia Warszawa. Od tamtej pory drużyna notowała stopniowy progres. Aż w końcu w sezonie 2020/2021 awansowała do I ligi.
Legia Warszawa siatkówka – sukcesy
Mistrzostwo Polski wojskowi zdobyli 8 razy, pierwsze w 1962, a ostatnie w 1986 roku. Puchar Polski wygrali 5 razy, po raz pierwszy 1952, z kolei ostatni raz w 1995 roku. Kobiety zaś po tytuł najlepszej ekipy w kraju sięgnęły w 1961 roku. Obecnie nie ma drużyny siatkarskiej kobiet, grającej w barwach Legii Warszawa.
Bieżący sezon
W obecnym sezonie I ligi Legia zajmuje 5 miejsce z bilansem 6 wygranych i 5 przegranych. Zawodnikami zespołu są m.in. Karol Rawiak, Patryk Akala i Bartosz Gomułka. Trenerzy to Mateusz Mielnik i Kacper Goździkiewicz. Najbliższy mecz siatkarska drużyna Legii Warszawa rozegra w sobotę, 12 lutego, o godzinie 17:00 w Warszawie z Lechią Tomaszów Mazowiecki.
Foto: Wojciech Dobrzyński z legionisci.com
Zainteresował cię temat? Przeczytaj także o sekcji koszykówki w Legii Warszawa.
A więcej o sporcie, nie tylko tym krajowym, usłyszysz w Radiu Bezpieczna Podróż.