Legia Warszawa siatkówka

388

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Legia Warszawa siatkówka
Drużyna siatkarska Legii Warszawa w meczu z - MKS Będzin

Legia Warszawa siatkówka? Jak najbardziej. Tym razem chciałem państwu przybliżyć właśnie wspomnianą sekcję siatkówki Legii Warszawa.

Legia Warszawa siatkarze
Legia Warszawa sekcja siatkówki

Legia Warszawa siatkówka historia

Za początek powstania sekcji siatkówki Legii Warszawa przyjmuje się grudzień 1929 roku, lecz dokładne określenie daty jest dzisiaj niemożliwe. Jednym z jej założycieli był Stanisław Mielech. Już rok później drużyna ze stolicy wzięła udział w mistrzostwach Warszawy, gdzie zajęła 4 miejsce. Rozwój siatkówki w klubie został zahamowany przez II wojnę światową. Zaraz po jej zakończeniu sekcję reaktywowano, a przyczynił się do tego jeden z ówczesnych działaczy Julian Neuding. Kapitanem drużyny był wówczas Witold Serwatowski, choć pełnił on też parę innych funkcji w klubie, był m.in. trenerem. Z początkiem lat 50. Legia przekształciła się w CWKS, co zapoczątkowało budowę najsilniejszego klubu w Polsce. Zawodnikami wojskowych byli m.in. Wiesław Piotrowski, Zygmunt Krzyżanowski czy Jerzy Król. Od 1952 do 1970 roku hegemonami w kraju były dwa kluby ze stolicy, AZS AWF i właśnie CWKS Warszawa.

Legia Warszawa siatkówka – trofea

Przez te lata tylko one zdobywały tytuły mistrza Polski. W 1952 roku wojskowi wywalczyli pierwsze trofeum, zdobyli Puchar Polski. W sezonie 1970/1971 legioniści grali także w pucharze Europy, gdzie doszli do ćwierćfinału, tam jednak za silny okazał się zespół z NRD, S.C Lipsk. Pod Wodzą Huberta Wagnera warszawianie zdobyli 2 mistrzostwa Polski  w 1983 i 1986 roku. Wojskowi zdobyli tytuł też w 1984, lecz trenerem był wtedy Tadeusz Piwoński. Jednak to był koniec świetności sekcji. W sezonie 93/94 nie udało się awansować do ekstraklasy, pomimo pierwszego miejsca, przegrywając w barażach. Udało się to rok później, zdobywając także Puchar Polski. Z powodu braku zainteresowania w 2000 roku sekcję rozwiązano.

Legia Warszawa siatkówka – kolejne reaktywacje

W sezonie 2004/2005 sekcję siatkówki w Legii Warszawa ponownie reaktywowano. Na bazie graczy MKS MDK Warszawa, MOS Wola  i Metro Warszawa zgłoszono zespół do II ligi mężczyzn, lecz osiągano mizerne wyniki. Już pięć lat później sekcję kolejny raz wycofano z rozgrywek. Głównym powodem był brak znalezienia sponsora. Z początkiem sezonu 2014/2015 po raz kolejny wznowiono działalność sekcji. Wystartowano pod nazwą MKS MDK Legia Warszawa. Od tamtej pory drużyna notowała stopniowy progres. Aż w końcu w sezonie 2020/2021 awansowała do I ligi.

Legia Warszawa siatkówka – sukcesy

Mistrzostwo Polski wojskowi zdobyli 8 razy, pierwsze w 1962, a ostatnie w 1986 roku. Puchar Polski wygrali 5 razy, po raz pierwszy 1952, z kolei ostatni raz w 1995 roku. Kobiety zaś po tytuł najlepszej ekipy w kraju sięgnęły w 1961 roku. Obecnie nie ma drużyny siatkarskiej kobiet, grającej w barwach Legii Warszawa.

Bieżący sezon

W obecnym sezonie I ligi Legia zajmuje 5 miejsce z bilansem 6 wygranych i 5 przegranych. Zawodnikami zespołu są m.in. Karol Rawiak, Patryk Akala i Bartosz Gomułka. Trenerzy to Mateusz Mielnik i Kacper Goździkiewicz. Najbliższy mecz siatkarska drużyna Legii Warszawa rozegra w sobotę, 12 lutego, o godzinie 17:00 w Warszawie z Lechią Tomaszów Mazowiecki.

Foto: Wojciech Dobrzyński z legionisci.com

Zainteresował cię temat? Przeczytaj także o sekcji koszykówki w Legii Warszawa.

A więcej o sporcie, nie tylko tym krajowym, usłyszysz w Radiu Bezpieczna Podróż.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia