Rodzaje felg samochodowych

0
99
Rodzaje felg samochodowych . Na czarnym tle widoczna pięcioramienna felga samochodowa. Felga w pozycji lekko podpartej, prawie leżącej `, bez opony.
Rodzaje felg samochodowych.

Różne rodzaje felg samochodowych od początku historii motoryzacji, miały zapewnić prawidłową trakcję pojazdu. W połączeniu z odpowiednimi oponami zwiększają komfort i bezpieczeństwo podróżnych. Obecnie przemyślane i czasem wyrafinowane wzory felg nie tylko poprawiają ogólną estetykę samochodu. Odpowiednio zaprojektowane wycięcia zapewniają optymalny dopływ powietrza chłodzącego układ hamulcowy. Jakie wybrać? Stalowe czy aluminiowe?

Rodzaje felg samochodowych – stalówki

Jeszcze niedawno każdy samochód opuszczając fabrykę, był zaopatrzony w felgi stalowe, które były standardowym wyposażeniem. „Alusy” były luksusową opcją, dostępną raczej dla zasobniejszych kierowców. Felgi stalowe występują w dwóch odmianach – klasycznej oraz strukturalnej.  Klasyczne felgi stalowe montowane są powszechnie w autach seryjnych, natomiast felgi strukturalne przypominają swoją estetyką felgi aluminiowe dzięki zbliżonemu do nich wyglądowi. W ten sposób otrzymujemy felgę wykonaną ze stali o podwyższonej estetyce. Zalety felgi stalowej to: niska cena, wysoka wytrzymałość na uszkodzenia oraz dostępność. Stopy stali to materiał niosący ze sobą szereg wad: felgi łatwo korodują w kontakcie z chemią drogową i czynnikami atmosferycznymi, łatwiej pękają od „alusów”, utrudniają cyrkulację powietrza, niska estetyka. Są tanie i brzydkie, ale nadal mają wielu zwolenników.

Rodzaje felg samochodowych – alusy

To felgi wykonane z lekkich stopów aluminium, najczęściej z domieszką magnezu,które powoli stają się wyposażeniem standardowym samochodów. Pomimo stosunkowo wysokiej ceny mają wielu zwolenników. Alufelgi dzielą się na: odlewane, kute i wyciskane. Najdroższe i najmocniejsze są wyciskane. W wyścigach stosuje się alufelgi z ultralekkich stopów i magnezowe, zaś w rajdach- głównie kute. Zalety felg aluminiowych to: odporność na warunki atmosferyczne i chemię drogową, łatwiejsza konserwacja, łatwiejsza renowacja i naprawa, świetna estetyka. Felga aluminiowa ma też swoje ograniczenia: łatwiej ją uszkodzić niż stalową, niektóre „alusy” nie mogą być stosowane zimą, nadal wysoka cena.

Jak zwykle wybór należy do kierowców. Jeśli najważniejszy jest styl i “look” wybierz felgi aluminiowe. Gdy jeździsz okazjonalnie, robisz niewielkie przebiegi wybierz “stalówki”, zawsze można ozdobić je stosownymi kołpakami.

Materiał wideo: Felgi aluminiowe czy stalowe na zimę

Może cię również zainteresopwać: Opony letnie czy całoroczne

Więcej ciekawych artykułów w: Radio Bezpieczna Podróż