Niebawem będzie przyznany wyższy zasiłek macierzyński. Taką decyzję zapowiedziała Marlena Maląg, Ministerka Rodziny i Polityki Społecznej. Zmiany będą dotyczyć także innych zasiłków. Jakich?
Wyższy zasiłek macierzyński – nowe przepisy
Wspomniane nowe przepisy będą dotyczyć m.in. umowy o pracę. Jak się okazuje o dodatkowych warunkach zatrudnienia pracodawca będzie musiał poinformować pracownika w ciągu siedmiu dni od dopuszczenia do pracy. Dodatkowe prawa będą mieli także pracownicy zatrudnieni na okres próbny. Przykładowo będąc zatrudnionym na co najmniej pół roku, pracownik będzie mógł domagać się bardziej stabilnej formy zatrudnienia. Odpowiedź wraz z uzasadnieniem pracodawca będzie musiał przekazać w ciągu miesiąca. W przypadku wypowiedzenia przy umowie terminowej obowiązkiem przełożonego będzie uzasadnienie swojej decyzji. Co ciekawe, obecnie może to zrobić bez podania przyczyny – nawet, jeśli pracownik prosi o wyjaśnienie jego stanowiska. Obowiązkiem pracodawcy będzie także udzielanie urlopu nie tylko ze względu na opiekę nad dzieckiem, ale i nad innym członkiem rodziny. Argumentem musi być jednak konieczne wsparcie ze względu na problemy zdrowotne.
Wyższy zasiłek macierzyński – dodatek dla rodzica
Wedle najnowszych przepisów urlopu rodzicielskiego nie będzie trzeba od razu wykorzystywać w całości. Można będzie go podzielić nawet na pięć części. Dodatkowo matki będą mogły skorzystać z 32 tygodni wolnego. Urlopy rodzicielskie będą dotyczyć oczywiście obojga rodziców. Ojcowie będą mogli skorzystać z 9-tygodniowego urlopu. Za cały okres natomiast będzie przysługiwać im zasiłek w wysokości 70% od podstawy dochodowej. Taki sam procent zasiłku będzie dotyczyć również matek. Jak podkreśla Ministerka Marlena Maląg, jednym z głównych celów wspomnianych zmian jest wzmacnianie roli rodziny w wychowaniu dziecka. Chodzi konkretnie o sytuacje, w których rodzice bez większych problemów będą mogli dzielić się codziennymi obowiązkowymi. Jeśli chodzi o ojców to do tej pory urlop rodzicielski mogli wykorzystywać do 24 miesiąca życia dziecka. Po zmianach będzie to musiało nastąpić do 12 miesiąca. Ma to związek z tym, aby wykorzystać ten urlop tuż po narodzinach dziecka.
Wyższy zasiłek macierzyński – dodatkowe korzyści
„Elastyczna organizacja pracy” to najważniejszy czynnik determinujący nowe przepisy. Dziś wiele firm funkcjonuje w tzw. formie hybrydowej. Oznacza to, że wiele obowiązków można wykonywać w trybie zdalnym. Dla rodziców opiekujących się dziećmi jest to duży komfort. Dziś pracodawca, odmawiając przejścia na pracę zdalną będzie musiał wskazać właściwe uzasadnienie. Przełożony nie będzie miał również prawa do zlecenia dodatkowych godzin pracy bez zgody podwładnego. Jak się okazuje wyższy zasiłek macierzyński to nie jedyna zmiana jaka czeka w najbliższym czasie świeżo upieczonych rodziców. Celem ma być z kolei maksymalna łączność pomiędzy życiem zawodowym a rodzinnym.
Foto: Canva.com
Zobacz także: Dopłata do żłobka – najnowsze przepisy
Więcej informacji na temat aktualnych zmian w przepisach względem zasiłków usłyszysz na antenie Radia Bezpieczna Podróż.