Dopłata do żłobka – najnowsze przepisy

387

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Dodatek do żłobka – nowe przepisy
Wniosek będzie można składać wyłącznie w formie elektronicznej.

Dopłata do żłobkanajnowsze przepisy mówią, że od 1 kwietnia rodzice będą mogli składać wniosek o dodatkowe wsparcie od państwa. Jaka będzie kwota dofinansowania? Jak będą wyglądać techniczne procedury? 

Dopłata do żłobka – najnowsze przepisy – dla kogo? 

Kwota dofinansowania będzie wynosiła 400 zł. Aby ją otrzymać, rodzice będą musieli złożyć wniosek do ZUS. Wniosek będzie można złożyć wyłącznie przez internet, a konkretnie przez Platformę Usług Elektronicznych PUE ZUS. Warto dodać, że Identyczne procedury mają miejsce w przypadku świadczenia 500+. We wniosku należy podać m.in. imię i nazwisko dziecka, datę urodzenia, miejsce zamieszkania, numer PESEL, numer telefonu, adres e-mail, a także dokładne dane placówki, do której będzie uczęszczało. Najnowsze przepisy zwalniają z podatku dochodowego. Ponadto nie koliduje z przyznaniem innych świadczeń rodzinnych. Jest także wolna od egzekucji komorniczej. Wsparcie otrzymają dzieci, które nie są objęte kapitałem rodzinnym. O dofinansowanie można starać się także w przypadku kolejnych dzieci, ale dotyczyć to będzie wyłącznie okresu uczęszczania do placówki. Świadczenie nie będzie obejmowało kryteriów dochodowych rodziny. 

Dopłata do żłobka – nowe przepisy

Dopłata do żłobka – najnowsze przepisy – forma wpłaty

Jak wyżej wspomnieliśmy, wnioski będzie można składać wyłącznie w formie elektronicznej. Aby dziecko mogło skorzystać z dofinansowania żłobek bądź placówka, do której uczęszcza musi być wpisana do rejestru żłobków lub klubów dziecięcych. Może być też pod opieką dziennego opiekuna wpisanego do wykazu dziennych opiekunów. Państwo będzie przelewać środki bezpośrednio na konto placówki. Wsparcie nie pokrywa kosztów wyżywienia. Ponadto dostosowane jest pod faktyczne koszty ponoszone przez rodziców. Przykładowo, jeżeli na żłobek rodzice muszą przeznaczyć 320 zł miesięcznie, to dodatek również będzie wynosić 320 zł. Jest to rozwiązanie, które ma ograniczyć rodzicom wydatki związane z pobytem dziecka w żłobku. Choć dofinansowanie będzie obowiązywać od 1 kwietnia, to będzie ono przysługiwać z wyrównaniem od 1 stycznia 2022 roku. Warunkiem jest jednak fakt, czy dziecko w styczniu oraz kolejnych miesiącach uczęszczało do placówki. 

Dopłata do żłobka – najnowsze przepisy

Dopłata do żłobka – najnowsze przepisy – wsparcie dla najmłodszych 

Podsumowując przypomnijmy, że wspomnianą dopłatę rodzice będą mogli wykorzystać: 

  • – na dziecko pierwsze i jedyne w rodzinie; 
  • – dla pierwszego dziecka z rodzin, w których każde kolejne objęte jest kapitałem rodzinnym; 
  • – na dziecko przed ukończeniem 12 miesiąca życia i po ukończeniu 36 miesiąca życia; 

Dopłata do żłobka może być dla rodziców dużym wsparciem. Ponadto najnowsze przepisy pokazują, że jest skierowana niemal do wszystkich. Tymczasem szczegółowe informacje na temat kapitału rodzinnego oraz pobytu dziecka w żłobku można uzyskać pod numerem: 22 290 55 00.

Foto: Pexels.com. Canva.com

Zobacz także: Zasiłek opiekuńczy dla rodziców i opiekunów – zasady przyznawania

Więcej informacji na temat najnowszych przepisów prawa usłyszysz na antenie Radia Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia