Jak wybrać wycieraczki samochodowe

0
83
Jak wybrać wycieraczki samochodowe - pióro wycieraczki
Jak wybrać wycieraczki samochodowe - pióro wycieraczki

Dobra widoczność w czasie jazdy to niezwykle ważna kwestia. Od czystych szyb zależy, czy będziemy w stanie poprawnie ocenić odległość oraz zauważyć na przykład wchodzącego na drogę przechodnia oraz aby usuwać deszcz, owady, brud i płatki śniegu gromadzące się na szybie. Dobrze jest wiedzieć jak wybrać wycieraczki samochodowe, kiedy należy je wymienić wycieraczki i jak je dobrać.

Jak wybrać wycieraczki samochodowe – ocena stanu

Dobry stan wycieraczek poprawia widoczność drogi przy złych warunkach pogodowych. Na co przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę by ocenić moment kiedy trzeba je wymienić?
– Po pierwsze zwróćmy uwagę, czy podczas pracy wycieraczek powstają smugi. Jeżeli nie ma ani jednej, to znaczy, że ich wymiana nie jest konieczna.
– Kiedy na szybie pojawią się trzy smugi lub więcej poza centralnym polem widzenia, wymiana również nie jest wymagana.
– Wymianę zaleca się jeśli w centralnym polu widzenia zostaje jedna stała smuga bądź więcej.
– Jeżeli na szybie zostają szerokie smugi na całej szerokości wycieranej powierzchni, należy wymienić pióra na nowe.
– Przy występowania tarcia lub piszczenia podczas pracy wycieraczek powinno się je wymienić niezwłocznie.
– Natychmiastowa wymiana pióra konieczna jest, jeżeli gumowa część robocza zaczyna się odrywać od stelaża.

Jak wybrać wycieraczki samochodowe – zakupy

Po stwierdzeniu że nasze wycieraczki należy wymienić wypada zabrać się za znalezienie informacji technicznych. W instrukcji samochodu można znaleźć informację o długości piór (istnieje możliwość że każde pióro ma inną długość co wynika z geometrii szyby). Każdy profesjonalny punkt sprzedaży posiada katalog, który umożliwia dobór produktu odpowiedniego do marki i modelu samochodu. W przypadku hipermarketu nie ma pewności, że taki spis z długościami w zależności od pojazdu będzie dostępny.

Można też zabrać zużyte pióro ze sobą, aby na miejscu znaleźć odpowiednik.  Bardzo ważną kwestią jest, aby przy zakupie wycieraczek sprawdzić ich mocowanie. Większość znanych producentów dodaje do zestawu adaptery, które pasują do większości zaczepów stosowanych w samochodach. Warto jednak upewnić się wcześniej, niż później zostać z kłopotem i wymieniać czy reklamować wycieraczki.

Wycieraczki możemy zakupić również za pomocą stron internetowych producentów, hurtowniach lub aukcjach.

Jak wybrać wycieraczki samochodowe - zima
Jak wybrać wycieraczki samochodowe – zima

Wycieraczki samochodowe – rodzaje i budowa

Na rynku dostępne są dwie odmiany wycieraczek: ze szkieletem lub bezszkieletowe. 

Pierwsza ma metalowy stelaż, który dociska część roboczą do szyby. Do niej przymocowana jest guma zbierająca wodę z szyby.
Drugi typ wycieraczek jest pozbawiony metalowej konstrukcji. Jest to konstrukcja hybrydowa. Stelaż jest zintegrowany z częścią roboczą. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu do budowy materiału o właściwościach sprężystych. W tym wypadku niepotrzebne są elementy dociskające gumę do szyby. Jedynym typowym elementem jest mocowanie do ramienia.

Na koniec ważna uwaga. Pamiętajmy że niektóre samochody posiadają również wycieraczkę na szybie tylnej klapy.

Zalety piór wycieraczek

Wycieraczki szkieletowe: mocne ramię wykonane w całości z metalu, trwałość.

Wycieraczki bezszkieletowe: równomierny docisk na całej długości wycieraczki, aerodynamiczny profil, odporność na przymarzanie, zmniejszona powierzchnia minimalizująca szum powietrza.

Niskoprofilowe wycieraczki hybrydowe gdzie rdzeń umieszczony w obudowie wycieraczki, gwarantuje doskonałe przyleganie do powierzchni szyby, sztywne gumowe pióro z grafitową powłoką zapewniające gładkie bardziej skuteczne wycieranie.

Pomóż piórom przetrwać dłużej

Trzeba pamiętać o tym, aby co jakiś czas kontrolować stan piór. Powinno się oczyszczać gumowe elementy z błota i brudu. Zimą nie można próbować ściągać lodu i śniegu z szyby za pomocą wycieraczki, gdyż ta zużywa się szybciej. Lepiej mieć w samochodzie zmiotkę i skrobaczkę do usunięcia śniegu i lodu. Po tych zabiegach dajemy czas aż ogrzewanie zrobi swoje. Ważna jest wymiana płynu w spryskiwaczu na zimowy.

Nie wszyscy wiedzą że płynny wosk także źle wpływa na pracę wycieraczek. W związku z tym po każdym myciu auta i woskowaniu go płynnym woskiem należy odtłuścić szyby.

Dowiedz się więcej oglądając Wycieraczki, czyli jeden z najważniejszych elementów bezpieczeństwa w aucie

Słuchaj także Radia Bezpieczna Podróż 

Warto również zapoznać się z artykułem Czasowe wyrejestrowanie pojazdu z ruchu