Zawieszenie sportowe – amortyzatory i sprężyny

560

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Zawieszenie sportowe - amortyzatory i sprężyny.
Zawieszenie sportowe - amortyzatory i sprężyny

Standardowe zawieszenie, w które wyposażono niemal każdy samochód, ma za zadanie zapewnić komfortowe warunki podróżowania. Ponieważ od niego zależy nie tylko wygoda pasażerów, zawieszenie musi zapewniać bezpieczne warunki jazdy w prawie każdych warunkach pogodowych i terenowych. Maksymalne bezpieczeństwo to w przypadku zawieszenia stworzenie najlepszego kontaktu pomiędzy oponą i nawierzchnią drogi, jednocześnie pochłaniając wszelkie wstrząsy i wibracje w trakcie jazdy. Kierowcy o sportowym zacięciu chcący lepiej czuć samochód i drogę zmieniają fabryczne zawieszenie na zawieszenie sportowe – amortyzatory i sprężyny. Samochód po takiej modyfikacji staje się mniej komfortowy oraz mniej uniwersalny przy pokonywaniu zróżnicowanych nawierzchni. Podstawową zaletą przejścia na zawieszenie sportowe jest obniżenie środka ciężkości samochodu. Taka modernizacja poprawia zachowanie samochodu w czasie pokonywania zakrętów oraz nagłych manewrów, jednocześnie zapewnia lepszą kontrolę nad pojazdem. Od tej chwili komfort jazdy ulega zdecydowanemu pogorszeniu.

Zawieszenie sportowe – amortyzatory i sprężyny Coilover

Zawieszenie sportowe - amortyzatory i sprężyny. Na tle białego budynku stoi czterodrzwiowy, błękitny samochód Ford FG. Jego obniżone zawieszenie spowodowało bardzo mały prześwit.
Zawieszenie sportowe – amortyzatory i sprężyny. Ford FG

Gdy zobaczymy samochód o zmniejszonym prześwicie, wysoce prawdopodobne jest, że przeszedł on modyfikację zawieszenia ze standardowego na sportowe. Takie zmiany umożliwiają odpowiednie nastawy amortyzatorów i sprężyn. W skład sportowego zawieszenia wchodzą odpowiednio zmienione konstrukcyjnie krótsze i pogrubione sprężyny sportowe oraz amortyzatory o mniejszym skoku. Oba te elementy po odpowiednim doborze z pewnością będą optymalnie reagowały przy obniżonym prześwicie samochodu. Zestrojenie sprężyn i amortyzatorów w zawieszeniu sportowym jest bardzo istotne, z tego powodu ten typ zawieszenia zwykle bazuje na amortyzatorach regulowanych (Coilover). Możliwość regulacji pozwala zmienić sztywność amortyzatorów i wysokość prześwitu.

Zawieszenie sportowe - amortyzatory i sprężyny. Zbliżenie na wnękę koła błekitnego samochodu. Po zdemontowaniu koła widoczny jest żółto czarny Coilover, czyli regulowany element zawieszenia sportowego.
Zawieszenie sportowe – amortyzatory i sprężyny. Kompletny Coilover.

Kompletny „Coilover” działa jako regulowane zawieszenie, w którym amortyzator i sprężyna są jednolitym elementem, który po precyzyjnym doborze do pojazdu, jest instalowany w miejsce standardowych elementów zawieszenia. Możliwa jest też „tańsza” modyfikacja, czyli zamiana tylko seryjnych sprężyn na sprężyny „Coilover” z regulacją. Wadą tego rozwiązania jest to, że standardowe amortyzatory mogą nie wytrzymać obciążeń sportowego stylu jazdy. Ta pozornie tańsza opcja modernizacji zawieszenia, finalnie może zakończyć się zniszczeniem amortyzatorów i koniecznością zakupu nowych (dobranych do regulowanych sprężyn). Dopiero wtedy poddany modyfikacji samochód będzie bardziej sportowy, szybszy i bezpieczny.

Materiał wideo: Jakie zawieszenie wybrać ? Porównanie Gwint/AirRide/Sprężyna

Może cię zainteresować: Wzrost cen samochodów używanych

Słuchaj nas w: Radio Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia