Sportowy układ wydechowy

331

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Sportowy układ wydechowy. Widoczna od spodu instalacja wydechowa samochodu Porsche. Układ wydechowy pojazdu składa się z plątaniny rur i puszek tłumików.
Sportowy układ wydechowy.

Układ wydechowy w samochodzie składa się z kolektora, katalizatora, rur i tłumików. System ten ma bardzo ważne znaczenie w pojeździe, dlatego warto dbać o jego stan techniczny. Sprawny układ wydechowy ma za zadanie zapewniać optymalną pracę silnika, zmniejszać ilość szkodliwych spalin, obniżać poziom hałasu silnika i odpowiednio odprowadzać spaliny. W skład układu wylotowego wchodzą również sondy lambda, czyli czujniki, które mierzą zawartość tlenu w spalinach. W pojazdach z silnikiem Diesla często układ wydechowy zawiera jeszcze filtr cząsteczek stałych (DPF). Sportowy układ wydechowy ma spełniać dokładnie takie same zadania jak układ standardowy zapewniając jednocześnie lepsze osiągi i wrażenia z jazdy. Osoby zaczynające tuning swojego pojazdu najczęściej zaczynają od montażu sportowego układu wydechowego. Te konstrukcje są dużo głośniejsze niż seryjne. Ponadto wyróżniają się również zdecydowanie większą średnicą, jeśli chodzi o otwór wylotowy. Dzięki tej opcji można liczyć na sprawniejsze wydalanie spalin. Dodatkową korzyścią modułu jest duży wzrost rzeczywistej mo

Sportowy układ wydechowy – Kolektor wydechowy.

Sportowy układ wydechowy. Podwozie samochody wyścigowego pozbawione karoserii, widoczna plątanina srebrnych rur układu wydechowego.
Sportowy układ wydechowy. Kolektor wydechowy.

W tym miejscu spaliny opuszczają silnik i jest to pierwszy element wymieniany w układzie wydechowym. Najczęściej występujące rozwiązania to 4-2-1, 3-1, 4-1 oraz 5-1. W systemie 4-2-1 cztery rury wychodzące z cylindrów łączą się w dwie pary gdzie każda z par przechodzi w jedną rurę, następnie tak powstała para ponownie przechodzi w pojedynczą rurę wchodzącą do tłumika środkowego. Wybór układu zależy oczywiście od liczby cylindrów oraz innych czynników np. dostępnego miejsca pod maską. Tuningowe kolektory wydechowe mają za zadanie uspokojenie zawirowań przepływających spalin. Dzięki mniejszym oporom na jakie natrafiają spaliny poprawia się kultura pracy silnika.

Przykładowe ceny sportowych kolektorów wydechowych:

Kolektor wydechowy AUDI 1.8T K03 wzdłużny Żeliwny – 280zł brutto

Kolektor wydechowy AUDI VW 1.8T T25 EXTREME – 1200zł brutto

Sportowy układ wydechowy – Katalizator spalin.

Ze względu na obowiązujące przepisy powinien być uwzględniony w budowie sportowego układu wydechowego. Katalizator stawia spalinom opór, który trzeba zminimalizować. Projektanci konstruują ten element w taki sposób, aby „obcinał moc” w górnym zakresie obrotów silnika. Zawirowania, które normalnie powstają za kolektorem wydechowym, w sportowych odpowiednikach są w nich uspakajane. Dzięki temu napotykają już jedynie opór w tłumikach, bez dodatkowych turbulencji spowodowanych katalizatorem. Reaktory katalityczne mają wkłady ceramiczne oraz metaliczne. W sporcie używa się wkładów metalicznych, ponieważ stawiają one mniejszy opór od ceramicznych.

Przykładower ceny sportowych katalizatorów spalin:

Katalizator sportowy FI 50 < 2L EURO 2, cena brutto 440,00zł

Katalizator sportowy FI 50 < 2L EURO 3, cena brutto 889,00zł

Katalizator sportowy FI 50 < 2L EURO 4, cena brutto 980,00zł

Sportowy układ wydechowy – Tłumik.

Sportowy układ wydechowy. Widoczny tłumik wydechowy. Z większego walca wychodzi współosiowo walec o mniejszej średnicy. Całość wykonana z lśniącej srebrzyście blachy kwasoodpornej.
Sportowy układ wydechowy. Tłumik sportowy.

Ten element znajdujący się na samym końcu układu wydechowego nie ma praktycznie żadnego wpływu, na zwiększanie mocy silnika. Tłumik sportowy, w zależności od modelu, potrafi zmienić dźwięk generowany przez układ wydechowy w taki sposób, aby przypominał do złudzenia niskie, basowe burczenie samochodów sportowych, rajdowych czy wyścigowych. Odgłos ten, w połączeniu z wyglądem takiego sportowego tłumika (zwykle są znacznie bardziej masywne, o agresywnych liniach i kolorach), pozwala nadać każdemu autu wyjątkowego, mocno sportowego charakteru. W konstrukcjach czysto sportowych nie ma tłumików, które mają za zadanie wyciszenie układu wydechowego. Taki układ kończy prosta rura zakończona „przelotówką”.

Ceny tłumików sportowych zaczynają się od stu złotych, a osiągają ceny rzędu kilkunastu tysięcy. Wszystko jest uzależnione od jakości użytych materiałów, technologii wykonania, zakładanych parametrów, efektów jakie chcemy osiągnąć.

UWAGA: Właściciele samochodów z silnikami z zapłonem iskrowym nie mogą legalnie poruszać się pojazdem, który generuje hałas powyżej 93 decybeli. W przypadku samochodów z silnikiem diesla emisja dźwięku może sięgać do 96 decybeli.

Materiał wideo: Jak działają sportowe kolektory wydechowe

Może cię również zainteresować: Wymiana opon na letnie

Więcej ciekawych artykułów w: Radio Bezpieczna Podróż

Przekaż 1% na rzecz: Fundacji Emanio Arcus

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia