Nowe zasady kupna samochodu od 2023 – zmiany

Zmiany wysokości limitu płatności gotówkowych, które miały wejść w życie z dniem 1 stycznia 2023 roku, przełożono na 1 stycznia 2024.

4045
Nowe zasady kupna samochodu od 2023. Na zdjęciu wnętrze salonu sprzedaży samochodów. Na pierwszym planie biały Volkswagen Polo.
Nowe zasady kupna samochodu, poznamy jednak po 1 stycznia 2024 roku.

Z dniem 1 stycznia 2023 roku miały wejść w życie nowe przepisy, które określają zmienione zasady i limity płatności. Dotyczą one płatności gotówkowych, przedsiębiorca – przedsiębiorca oraz przedsiębiorca – konsument. Wprowadzony limit 20 tys.zł dla transakcji gotówkowych wymusza nowe zasady kupna samochodu od 2023 roku.

Nowe zasady kupna samochodu od 2023 – co się zmieni

Przepisy limitujące wysokość operacji gotówkowych do 20 tys.zł, miały wejść w życie w 2022 roku. Działania przeciwników tych zmian, spowodowały przesunięcie terminu na 1 stycznia 2023 roku. Zgodnie z treścią zmian w ustawie, został dodany Art. 7b., w którym możemy przeczytać że: “Konsument jest obowiązany do dokonywania płatności za pośrednictwem rachunku płatniczego, jeżeli jednorazowa wartość transakcji z przedsiębiorcą, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza 20 000 zł …”

Zdaniem znawców tematu, nowe prawo mocno utrudni zawieranie transakcji na giełdach samochodowych, a także w komisach. Wprowadzenie limitu płatności gotówkowych, spowoduje konieczność regulowania płatności za pomocą przelewu bankowego. Planowane zmiany  skomplikują życie przedsiębiorcom w przypadku przyjęcia od kupującego części zapłaty w gotówce, gdyż uiszczą oni podwójny podatek. Na rynku samochodów używanych zawiera się przede wszystkim transakcje gotówkowe. Jak podała firma Autobazar.pl, w 2021 roku zanotowano przyrost o blisko 10% liczby samochodów, za które trzeba zapłacić od 25 do 50 tys. złotych. Z kolei liczba aut z przedziału cenowego 50 do 100 tys. zł jest większa o 22%. Pojazdów droższych niż 100 tys. zł przybyło o ponad jedną trzecią.

Nowe zasady kupna samochodu od 2023.
Nowe zasady i limity płatności gotówkowych mają na celu zwiększenie kontroli Państwa nad przepływem gotówki.

Zgodnie z prognozami wynikającymi z badań przeprowadzonych przez Volkswagen Financial Services , w 2022 roku liczba transakcji gotówkowych zwiększy się z 65% do 79% w porównaniu z 2021 rokiem. Przy jednoczesnym spadku zainteresowania tradycyjnym kredytem (z 18% do 12%). Wojna w Ukrainie przerwała wiele łańcuchów dostaw części niezbędnych do produkcji nowy samochodów. Część koncernów została zmuszona do czasowego zawieszenia produkcji niektórych modeli, skutkowało to brakami w salonach sprzedaży. Spowodowało to ogromny wzrost zainteresowania kupujących samochodami mało używanymi oraz wzrost cen samochodów używanych powyżej 20 tys.zł.

Po co te zmiany i czy samochody zdrożeją w 2023

Nowe zasady kupna samochodu od 2023.
Limity płatności gotówkowych to również element walki z praniem brudnych pieniędzy.

Wprowadzenie limitu płatności gotówkowych oraz konieczności korzystania z przelewów bankowych ma pozwolić na lepszą kontrolę. Wyeliminowanie prania brudnych pieniędzy oraz wspomóc walkę z terroryzmem. Tylko rejestrowane transakcje, a takimi bez wątpienia są przelewy, pozwalają na wyłowienie tych podejrzanych. Jednocześnie nowe przepisy komplikują życie nie tylko przedsiębiorcom ale i konsumentom. Szczególnie tam gdzie od zawsze płaci się gotówką – na giełdach samochodowych oraz rolniczych.

Materiał wideo: Jak kupić samochód używany?

Może cię również zainteresować: Prawo jazdy kategorii C