Nowe zasady kupna samochodu od 2023

0
130
Nowe zasady kupna samochodu od 2023. Na fotografii widać wnętrze salonu sprzedaży samochodów. Na pierwszym planie biały sportowy samochód z otwartą klapą silnika i bagażnika. Obok lewego tylnego pęk białych i czerwonych balonów.
Nowe zasady kupna samochodu od 2023. Z dniem 1 stycznia 2023 roku mają wejść w życie przepisy, które określają nowe zasady i limity płatności gotówkowych.

Z dniem 1 stycznia 2023 roku mają wejść w życie nowe przepisy, które określają nowe zasady i limity płatności. Dotyczą one płatności gotówkowych, przedsiębiorca – przedsiębiorca oraz przedsiębiorca – konsument. Wprowadzony limit 20 tys.zł dla transakcji gotówkowych wymusza nowe zasady kupna samochodu od 2023 roku.

Nowe zasady kupna samochodu od 2023 – co się zmieni

Przepisy limitujące wysokość operacji gotówkowych do 20 tys.zł, miały wejść w życie w 2022 roku. Działania przeciwników tych zmian, spowodowały przesunięcie terminu na 1 stycznia 2023 roku. Zdaniem znawców tematu, nowe prawo mocno utrudni zawieranie transakcji na giełdach samochodowych, a także w komisach. Wprowadzenie limitu płatności gotówkowych, spowoduje konieczność regulowania płatności za pomocą przelewu bankowego. Planowane zmiany  skomplikują życie przedsiębiorcom w przypadku przyjęcia od kupującego części zapłaty w gotówce, gdyż uiszczą oni podwójny podatek. Na rynku samochodów używanych zawiera się przede wszystkim transakcje gotówkowe. Jak podała firma Autobazar.pl, w 2021 roku zanotowano przyrost o blisko 10% liczby samochodów, za które trzeba zapłacić od 25 do 50 tys. złotych. Z kolei liczba aut z przedziału cenowego 50 do 100 tys. zł jest większa o 22%. Pojazdów droższych niż 100 tys. zł przybyło o ponad jedną trzecią.

Nowe zasady kupna samochodu od 2023. Młode małżeństwo z dzieckiem ogląda w salonie samochodowym białego suva. Za ich plecami stoi suv w kolorze szarym.
Nowe zasady kupna samochodu od 2023.

Zgodnie z prognozami wynikającymi z badań przeprowadzonych przez Volkswagen Financial Services , w 2022 roku liczba transakcji gotówkowych zwiększy się z 65% do 79% w porównaniu z 2021 rokiem. Przy Jednoczesnym spadku zainteresowania tradycyjnym kredytem (z 18% do 12%). Wojna w Ukrainie przerwała wiele łańcuchów dostaw części niezbędnych do produkcji nowy samochodów. Część koncernów została zmuszona do czasowego zawieszenia produkcji niektórych modeli, skutkowało to brakami w salonach sprzedaży. Spowodowało to ogromny wzrost zainteresowania kupujących samochodami mało używanymi oraz wzrost cen samochodów używanych powyżej 20 tys.zł.

Nowe zasady kupna samochodu od 2023 – po co te zmiany

Wprowadzenie limitu płatności gotówkowych oraz konieczności korzystania z przelewów bankowych ma pozwolić na lepszą kontrolę. Wyeliminowanie prania brudnych pieniędzy oraz wspomóc walkę z terroryzmem. Tylko rejestrowane transakcje, a takimi bez wątpienia są przelewy, pozwalają na wyłowienie tych podejrzanych. Jednocześnie nowe przepisy komplikują życie nie tylko przedsiębiorcom ale i konsumentom. Szczególnie tam gdzie od zawsze płaci się gotówką – na giełdach samochodowych oraz rolniczych.

Materiał wideo: Jak kupić samochód używany?

Może cię również zainteresować: Prawo jazdy kategorii C