Nowe zasady kupna samochodu od 2023 – zmiany

Zmiany wysokości limitu płatności gotówkowych, które miały wejść w życie z dniem 1 stycznia 2023 roku, przełożono na 1 stycznia 2024.

4353

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Nowe zasady kupna samochodu od 2023. Na zdjęciu wnętrze salonu sprzedaży samochodów. Na pierwszym planie biały Volkswagen Polo.
Nowe zasady kupna samochodu, poznamy jednak po 1 stycznia 2024 roku.

Z dniem 1 stycznia 2023 roku miały wejść w życie nowe przepisy, które określają zmienione zasady i limity płatności. Dotyczą one płatności gotówkowych, przedsiębiorca – przedsiębiorca oraz przedsiębiorca – konsument. Wprowadzony limit 20 tys.zł dla transakcji gotówkowych wymusza nowe zasady kupna samochodu od 2023 roku.

Nowe zasady kupna samochodu od 2023 – co się zmieni

Przepisy limitujące wysokość operacji gotówkowych do 20 tys.zł, miały wejść w życie w 2022 roku. Działania przeciwników tych zmian, spowodowały przesunięcie terminu na 1 stycznia 2023 roku. Zgodnie z treścią zmian w ustawie, został dodany Art. 7b., w którym możemy przeczytać że: „Konsument jest obowiązany do dokonywania płatności za pośrednictwem rachunku płatniczego, jeżeli jednorazowa wartość transakcji z przedsiębiorcą, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza 20 000 zł …”

Zdaniem znawców tematu, nowe prawo mocno utrudni zawieranie transakcji na giełdach samochodowych, a także w komisach. Wprowadzenie limitu płatności gotówkowych, spowoduje konieczność regulowania płatności za pomocą przelewu bankowego. Planowane zmiany  skomplikują życie przedsiębiorcom w przypadku przyjęcia od kupującego części zapłaty w gotówce, gdyż uiszczą oni podwójny podatek. Na rynku samochodów używanych zawiera się przede wszystkim transakcje gotówkowe. Jak podała firma Autobazar.pl, w 2021 roku zanotowano przyrost o blisko 10% liczby samochodów, za które trzeba zapłacić od 25 do 50 tys. złotych. Z kolei liczba aut z przedziału cenowego 50 do 100 tys. zł jest większa o 22%. Pojazdów droższych niż 100 tys. zł przybyło o ponad jedną trzecią.

Nowe zasady kupna samochodu od 2023.
Nowe zasady i limity płatności gotówkowych mają na celu zwiększenie kontroli Państwa nad przepływem gotówki.

Zgodnie z prognozami wynikającymi z badań przeprowadzonych przez Volkswagen Financial Services , w 2022 roku liczba transakcji gotówkowych zwiększy się z 65% do 79% w porównaniu z 2021 rokiem. Przy jednoczesnym spadku zainteresowania tradycyjnym kredytem (z 18% do 12%). Wojna w Ukrainie przerwała wiele łańcuchów dostaw części niezbędnych do produkcji nowy samochodów. Część koncernów została zmuszona do czasowego zawieszenia produkcji niektórych modeli, skutkowało to brakami w salonach sprzedaży. Spowodowało to ogromny wzrost zainteresowania kupujących samochodami mało używanymi oraz wzrost cen samochodów używanych powyżej 20 tys.zł.

Po co te zmiany i czy samochody zdrożeją w 2023

Nowe zasady kupna samochodu od 2023.
Limity płatności gotówkowych to również element walki z praniem brudnych pieniędzy.

Wprowadzenie limitu płatności gotówkowych oraz konieczności korzystania z przelewów bankowych ma pozwolić na lepszą kontrolę. Wyeliminowanie prania brudnych pieniędzy oraz wspomóc walkę z terroryzmem. Tylko rejestrowane transakcje, a takimi bez wątpienia są przelewy, pozwalają na wyłowienie tych podejrzanych. Jednocześnie nowe przepisy komplikują życie nie tylko przedsiębiorcom ale i konsumentom. Szczególnie tam gdzie od zawsze płaci się gotówką – na giełdach samochodowych oraz rolniczych.

Materiał wideo: Jak kupić samochód używany?

Może cię również zainteresować: Prawo jazdy kategorii C

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia