Protest pracowników skarbówki

79
Protest pracowników skarbówki. Na ilustracjitablica informacyjna urzędu skarbowego. Poziomy, czerwony prostokąt z cienką białą obramówką. Wewnątrz biały napis
Protest pracowników skarbówki. Osoby, które odkładają rozliczenie swojego PIT-u na ostatnią chwilę, mogą napotkać na utrudnienia.

Osoby, które odkładają rozliczenie swojego PIT-u na ostatnią chwilę, mogą napotkać na utrudnienia. W ostatnim tygodniu kwietnia, odradzamy wizytę w skarbówce w dniach 25 kwietnia do 2 maja godzinach 12:00 do 12:15. W tym właśnie czasie , odbędzie się protest pracowników skarbówki urzędnicy skarbowi będą odchodzić od swoich biurek. Wszystko to przez akcję protestacyjną, urzędnicy domagają się podwyżek i poprawy warunków pracy.

Protest pracowników skarbówki – powody

Jak powiedział Piotr Szumlewicz, przewodniczący Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa, w akcji protestacyjnej bierze udział około 60% pracowników skarbówki. – „Nie damy się zastraszyć i będziemy protestować do skutku. Pracownicy są oburzeni polityką rządu – niskimi płacami, brakami podwyżek, dodawaniem obowiązków pracownikom KAS bez podnoszenia wynagrodzeń. Nasza akcja odchodzenia od biurek będzie trwała do 2 maja. Domagamy się podniesienia wynagrodzeń zasadniczych o co najmniej 20% i realizacji zaległej uchwały modernizacyjnej. Brak realizacji naszych postulatów będzie oznaczać eskalację działań protestacyjnych”.

Protest pracowników skarbówki – premier poinformowany

Wcześniej w stosownym piśmie liderka w Krajowej Administracji Skarbowej, Agata Jagodzińska oraz przewodniczący Związku Zawodowego Celkas, Ryszard Margas poinformowali premiera, Mateusza Morawieckiego.

Informują w nim, że „Przyczyną protestu jest zlekceważenie przez szefa KAS oraz premiera naszych postulatów wzrostu wynagrodzeń podstawowych o 20% i realizacji zaległej uchwały modernizacyjnej. Ponadto prowadzone przez nasze organizacje spory zbiorowe we wszystkich województwach doszły do etapu spisania protokołu rozbieżności i nie widzimy woli dyrektorów Izb Administracji Skarbowych, by spełnili nasze żądania”. Podjęcie takiej decyzji działacze argumentują „pogarszaniem się sytuacji pracowników i funkcjonariuszy” w wyniku rosnącej inflacji oraz wzrostu stóp procentowych. Przy czym, tegoroczne podwyżki płac nie wpłynęły na poprawę sytuacji pracowników.

W wywiadzie udzielonym Rzeczypospolitej, Agata Jagodzińska powiedziała – „Według niedawnego raportu szefa służby cywilnej aż 40% wszystkich godzin nadliczbowych w całej służbie przypada na pracowników Krajowej Administracji Skarbowej. Do tego doszły nowe zadania związane z Polskim Ładem. Jest on pakietem przepisów niespójnych i skomplikowanych, a to my będziemy musieli brać odpowiedzialność za ich egzekwowanie”. Dodała również, że pracownicy skarbówki w ostatnich latach mieli jedynie niewielkie podwyżki płac. Natomiast obiecanych dodatków z tzw. funduszu modernizacyjnego KAS za 2020 i 2021 rok nie otrzymali w ogóle.

Związkowcy poinformowali również, że jeśli protest nie odniesie pozytywnego efektu do 15 maja 2022 roku, protest będzie się nasilał.

Materiał wideo: PIT-37 2022 za rok 2021

Może cię również zainteresować: Nowe zasady kupna samochodu od 2023