Deklaracja PCC-3 kto musi płacić podatek

843

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Druk pcc-3 Podatek od czynności cywilnoprawnych
Druk pcc-3 Podatek od czynności cywilnoprawnych kto musi zapłacić

Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) to taki podatek, który jest pobierany od umów sprzedaży, pożyczki lub darowizny. Konieczność zapłacenia tego podatku powstaje w przypadku dokonania niektórych transakcji.

Deklaracja PCC-3 kto musi płacić podatek o tym dowiemy się czytając poniższy artykuł.

Deklaracja PCC-3 kto musi płacić podatek,

Podatek PCC-3 musimy zapłacić, gdy kupimy pojazd od podmiotów, które nie są podatnikami VAT. Następuje to wówczas, gdy kupimy pojazd używany od osoby prywatnej. Gdy dokonujemy zakupu na fakturę, podatek PCC nie jest wymagamy. Sytuacja jest analogiczna, gdy wartość rynkowa pojazdu nie przekracza 1000 zł. Trzeba tu nadmienić że podatek PCC dotyczy czynności zawieranych na terytorium Polski, dlatego nabycie pojazdu za granicą również zwalnia nas z opłacenia podatku PCC. Podatek PCC-3 nie jest opłacany także, gdy kupujemy pojazd z salonu. W takiej sytuacji płacimy podatek VAT wliczony w cenę.

Kto jest zwolniony z PCC-3 w 2022 roku

Prawo przewiduje kilka sytuacji, w których można być zwolnionym z płacenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Dotyczy to osób niepełnosprawnych, które legitymują się następującymi dokumentami:

  • – orzeczeniem o znacznym albo umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (niezależnie od schorzenia);
  • – orzeczeniem o lekkim stopniu niepełnosprawności w związku ze schorzeniami narządów ruchu.

Pamiętajmy, że warunkiem do zwolnienia z podatku PCC musi być samochód kupiony przez osobę niepełnosprawną na własne potrzeby.

Deklaracja PCC-3 kto musi płacić podatek, ile on wynosi

Podatek PCC od wielu lat wynosi 2% od wartości rynkowej samochodu. Wartość rynkową można oszacować sprawdzając ceny innych pojazdów tej samej marki, typu, modelu wyprodukowanych w danym roku. Ważne jest miejsce nabycia i czas gdyż rynek lokalny ma swoją specyfikę. Wypełnienie PCC-3 nie powinno być oparte tylko na kwocie widniejącej na umowie. Bywa tak że jest ona niższa od ceny rynkowej. Zaniżenie wartości w celu obniżenia podatku PCC nie jest tu dobrym rozwiązaniem. Kupno pojazdu uszkodzonego może mieć wpływ na PCC jednak w takiej sytuacji należy przedstawić dokumentację fotograficzną lub kosztorys naprawy urzędnikowi skarbowemu.

Urzędnicy mogą się powołać na specjalne tabele statystyczne, na podstawie których sprawdzą, a następnie naliczą podatek.

Jeśli nie zgadzamy się z wyceną wartości auta oraz kwotą PCC proponowaną przez urząd skarbowy – możemy powołać biegłego. Jeśli oszacowana przez biegłego wartość samochodu będzie różnić się o więcej niż 33% od kwoty podanej przez podatnika, to podatnik jest zobowiązany do zapłacenia za opinię. Jest to koszt około 500 zł.

Gdzie i jak zapłacić podatek po zakupie pojazdu

Opłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych polega na pobraniu papierowego formularza lub ściągnięciu go ze strony urzędu, a następnie uzupełnieniu danych.  Wypełniony formularz PCC-3 należy złożyć w centrum obsługi w urzędzie skarbowym, wysłać pocztą lub drogą elektroniczną. Kwotę podatku można wpłacić w kasie urzędu skarbowego w miejscu zamieszkania bądź wysłać przelewem na konto urzędu.

Kara za niezapłacony podatek PCC-3

Nieopłacenie podatku od zakupu samochodu to wykroczenie, a w niektórych przypadkach nawet przestępstwo skarbowe. Konsekwencje zależą od rodzaju przewinienia. Jeśli przyznamy się do błędu, uregulujemy należność i złożymy czynny żal – urzędnik może odstąpić od kary za taki występek.

W gorszej sytuacji są osoby, które przegapiły 14 dniowy termin na zapłacenie podatku i zostały upomniane przez urząd skarbowy. Kara za opóźnienia opłacenia podatku PCC zależy od wysokości płacy minimalnej w danym roku i może być bardzo dotkliwa. W 2022 roku wynosi ona od 301 zł (1/10 płacy minimalnej) do 60 200 zł (20-krotność płacy minimalnej).

Obowiązek opłaty tego podatku przedawnia się po upływie 5 lat.

Formularz PCC-3 i PCC-3A – deklaracja w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych

Deklaracja PCC-3 (ewentualnie wraz z PCC-3A) – formularz w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych – należy wypełnić i złożyć do Urzędu Skarbowego po zakupie samochodu.

Formularz PCC-3 wypełnia i podpisuje tylko kupujący.

Jeśli nie prowadzi on działalności gospodarczej, w dokumencie posługuje się numerem PESEL, jeśli zaś prowadzi działalność i jest płatnikiem VAT, posługuje się numerem NIP.

Należny podatek to 2 proc. od wartości samochodu, zapisanej w umowie kupna-sprzedaży. Obowiązek uiszczenia podatku spoczywa tylko i wyłącznie na kupującym.

Z podatku (a więc i składania formularza) zwolnione są pojazdy o wartości do 1000 zł.

Uwaga! Przy zamianie pojazdów do zapłaty podatku zobowiązano obie strony umowy. Jeśli sprzedający wystawił na pojazd fakturę VAT, kupujący zwolniony jest z uiszczania podatku (a więc i składania formularza).

Jeśli na umowie widnieje więcej niż jeden kupujący, dodatkowo wypełnić trzeba formularz PCC-3A, zawierający informacje o pozostałych podatnikach.

Deklaracje PCC-3 ze strony www.podatki.gov.pl/pcc-sd/e-deklaracje-pcc-sd/formularze-pcc/

YouTube instrukcja PCC-3 krok po kroku

I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2022. Z pewnością mogą Cię też zainteresować inne tematy umieszczone na naszej stronie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia