Filtr DPF – co to jest

534

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Filtr DPF co to jest. Na zdjęciu, na jasnym tle leży filtr cząstek stałych. Lustrzano srebrzysta rura, która na środku została znacznie pogrubiona.
Pierwsze filtry cząstek stałych pojawiły się w 1980 roku, w maszynach nie uczestniczących w ruchu drogowym. (foto Delphi)

W latach 70 XX wieku zauważono możliwość wystąpienia negatywnego wpływu wdychania cząstek stałych, emitowanych przez pojazdy na organizm ludzki. Pierwsze filtry cząstek stałych pojawiły się w 1980 roku, w maszynach nie biorących udziału w ruchu drogowym. W samochodach zaczęto je stosować od 1985 roku. Prekursorami w opcjonalnym montażu filtrów byli Francuzi, którzy montowali je w samochodach Peugeot i Citroen z silnikami HDI. Rok 2005 to wejście w życie normy Euro 4, w tym momencie okazało się, że tylko nieliczne marki spełniają normę bez konieczności stosowania filtru DPF. Pozostali, aby spełniać nowe normy emisji spalin, zostali zmuszeni  do montażu filtrów. Cztery lata później nowa norma Euro 5 pokazała, że niemożliwe jest spełnienie jej wymogów bez montażu DPF. Filtr DPF – co to jest ?

Filtr DPF – co to jest – budowa i działanie

Już od momentu powstania filtr cząstek stałych (FAP/DPF z fr. filtre à particules / DPF z ang. diesel particulate filter) jest nierozerewalnie powiązany z samochodami wyposażonymi w silniki Diesla. Jednym z produktów spalania paliwa są niezwykle szkodliwe cząstki stałe. I właśnie filtr DPF/FAP ma za zadanie ich wychwytywanie oraz dezaktywację w trakcie procesu wypalania. Jak się okazało benzynowe  jednostki napędowe również przestały spełniać wymogi norm Euro i od roku 2018 obowiązkowo zaczęto montować w benzyniakach filtr cząstek stałych GPF (z ang. Gasoline Particulatate Filter).

Filtr cząstek stałych to stosunkowo prosta, ale skuteczna konstrukcja.

Budowa filtra cząstek stałych jest stosunkowo prosta. Jego wygląd zbliżony jest do katalizatora, wewnątrz metalowej obudowy ze stali nierdzewnej znajduje się wkład ceramiczny z równolegle ustawionymi kanalikami. Specyficzna konfiguracja kanalików zmusza spaliny do przepływu przez ścianki kanałów wlotowych, tak  by mogły przedostać się do wylotowych, w ten sposób cząsteczki sadzy pozostają na ściankach wkładu. Ścianki kanałów wykonane są z węglika krzemu pokrytego tlenkiem glinu i tlenkiem ceru, a na nich naniesione są cząstki platyny. To właśnie zawartość drogich pierwiastków dyktuje wysokie ceny filtrów cząstek stałych. Firma BOSH opracowała filtr, w którego konstrukcji wykorzystano wkład ze spieków metalowych zamiast ceramiki. W ten sposób żywotność filtra ma być równa „życiu” pojazdu.

Filtr DPF – co to jest – początkowo samochód sam oczyszcza filtr

Obecnie montowane w samochodach filtry cząstek stałych przeważnie podlegają regeneracji. W zależności od tego, czy filtr jest mokry, czy suchy może ona przebiegać w inny sposób. Pojemność filtra jest wartością stałą, w związku z tym nie będzie on gromadził zanieczyszczeń bez końca. Poprawne działanie filtra cząstek stałych wymaga systematycznego usuwania zgromadzonych zanieczyszczeń, odbywa się ono w procesie regeneracji przez wypalanie. W ten sposób wydajność DPF będzie oscylować pomiędzy 85% a 100%. Wypalanie zanieczyszczeń odbywa się w trakcie regeneracji pasywnej gdzie nie bierze udziału sterownik silnika oraz aktywnej z udziałem sterownika.

W momencie, gdy spaliny osiągają temperaturę 350°C÷500°C, bez udziału sterownika zachodzi proces regeneracji pasywnej filtra. Takie temperatury są konieczne aby sadza weszła w reakcję z materiałem filtra. Dwutlenek azotu wchodzi w reakcję z węglem cząstek sadzy, w wyniku czego powstają tlenek węgla oraz tlenek azotu. Łączą się one z tlenem, tworząc dwutlenki węgla i dwutlenki azotu wydostające się kanałami wylotowymi do atmosfery.

Samochody wyposażone w filtr DPF, sygnalizują nadchodzące problemy.

Aby miała miejsce regeneracja aktywna potrzebna jest temperatura 600°C, w której to cząstki sadzy nagromadzone w filtrze są spalane. W tym procesie konieczny jest udział sterownika. Po wykryciu poziomu nasycenia przekraczającego 50% sterownik silnika zmienia parametry pracy silnika. Najczęściej wyłącza się recyrkulacja spalin co zwiększa ilości tlenu i podwyższa temperaturę spalania, opóźnienie kąta wtrysku i dokonywanie wtrysku dodatkowego. Zwiększa się ciśnienia doładowania by uniknąć odczuwalnych spadków mocy. W zależności od stylu jazdy kierowcy, proces aktywnej regeneracji  uruchamia się co 200÷600km.

Mokre filtry cząstek stałych FAP, wykorzystują do regeneracji płyn katalityczny, który regularnie dodawany jest do paliwa. Obniża on temperaturę spalania sadzy dzięki czemu umożliwia regeneracja.

Regeneracja czy wymiana DPF

Tego filtra nie dało się zregenerować.

Wypalanie filtrów DPF z pewnością nie oznacza pozbycia się całej zawartości z ich wnętrza. Wewnątrz kanalików ceramicznego wkładu filtra stopniowo gromadzą się popioły, zamykając ich prześwit oraz ograniczając przepływ powietrza. Wcześniej czy później przychodzi moment gdy należy zdecydować, regeneracja czy wymiana. Wymiana w renomowanym warsztacie daje 100% gwarancji na wiele dalszych kilometrów płynnej i bezawaryjnej jazdy. Taka pewność niestety niesie ze sobą największe koszty. Regeneracja jest tańszym wyjściem.

Tutaj też należy zwrócić się do renomowanego serwisu. W tym przypadku proces regeneracji musi być poprzedzony precyzyjną weryfikacją stanu filtra, ponieważ jakiekolwiek uszkodzenie mechaniczne czy nadtopienie wykluczają regenerację. Jak zapewniają doświadczeni wykonawcy, regeneracja DPF-a przeprowadzona w odpowiedni sposób może przywrócić do 100% jego sprawności. W przypadku gdy wcześniejsza rewizja stanu filtra, wykluczyła możliwość jego regeneracji konieczny będzie zakup nowego. Jak zapewniają doświadczeni wykonawcy, regeneracja DPF-a przeprowadzona w odpowiedni sposób może przywrócić do 100% jego sprawności. W przypadku gdy wcześniejsza rewizja stanu filtra, wykluczyła możliwość jego regeneracji konieczny będzie zakup nowego.

Przykładowe ceny regeneracji oraz nowych filtrów

Przykładowe ceny regeneracji / czyszczenia filtrów DPF, FAP (ceny mogą różnić się w zależności od składowych usługi, oraz rodzaju procesu regeneracji / czyszczenia)

Samochody osoboweOd 350 zł brutto
Samochody dostawcze do 3.5 tOd 450 zł brutto
Samochody ciężaroweOd 1049 zł brutto
AutobusyOd 1049 zł brutto
PozostałeOd 490 zł brutto
Ewentualny koszt demontażu/montażuOd 200 zł brutto

Przykładowe ceny fabrycznie nowych filtrów DPF, FAP dostępnych na rynku.

Filtr DPF/FAP  OPEL1549,23 zł
Filtr DPF/FAP  MERCEDES-BENZ1689,21 zł
Filtr DPF/FAP  AUDI A4 B82024,99 zł
Filtr DPF/FAP  CITROEN 1.6 HDI2455,00 zł
Filtr DPF/FAP  VW GOLF 2.0 TDI  3499,00 zł
Filtr DPF/FAP  MAN9803,78 zł

Istnieje jeszcze trzecia możliwość, której zdecydowanie mówimy nie. Są niestety kierowcy decydujący się na wycięcie z układu wydechowego filtra DPF. Usunięcie filtra DPF jest nielegalne ! Kierujący pojazdem, w którym wycięto filtr DPF nie tylko nie przejdzie przeglądu technicznego, musi się również liczyć z zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego oraz mandatem.

Polecany materiał wideo: Filtr DPF: zapchany, mokry, suchy? Co to w ogóle znaczy?

Może cię również zainteresować: Bezgłośnikowy system nagłośnienia Car Audio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia