Bezgłośnikowy system nagłośnienia Car Audio

525

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Bezgłośnikowy system nagłośnienia Car Audio. Widoczne wnętrze samochodu z komputerowo naniesionymi falami źwiękowymi wydobywającymi się z dachu, słupków, drzwi oraz deski rozdzielczej.
Bezgłośnikowy system nagłośnienia Car Audio. Czy tak będzie wyglądać przyszłość?

Czy to w ogóle możliwe? Okazuje się, że z pewnością tak. Udowodnili to inżynierowie firmy Continental opracowując w 2017 roku bezgłośnikowy system nagłośnienia Car Audio. Dziennikarze motoryzacyjni mieli możliwość zapoznania się z działaniem systemu w trakcie jazdy Mercedesem, wyposażonym w prototypowy układ. W roku 2020, w USA, Continental we współpracy z firmą Sennheiser zaprezentował wspólnie opracowaną wersję systemu Ac2ated Sound i zdobył jedną z nagród CES 2021.

Bezgłośnikowy system nagłośnienia Car Audio – czy to ma sens

W dobie downsizingu liczy się każdy gram, którego można się pozbyć z wagi samochodu, a mało kto zdaje sobie sprawę z tego ile waży oraz ile miejsca zajmuje sprzęt audio dobrej jakości. Największe niedostatki przestrzeni samochodu powodują głośniki, dokładniej ich membrany. Im niższe dźwięki emituje głośnik, tym większe ma membrany. Rekordzistami są subwoofery. Aby „odchudzić” dotychczasowe systemy car audio należy pozbyć się z ich konstrukcji głośników, a dokładniej dotychczas niezastąpionych membran. Czym je zastąpić? Tutaj projektanci Continentala wykorzystali doświadczenia konstrukcyjne lutników. Choć instrumenty smyczkowe nie posiadają ruchomych rezonatorów, dźwięk jest wydawany przez pudło rezonujące instrumentu. Takie właśnie zjawisko wykorzystali inżynierowie Continentala. Pudłem rezonującym stają się elementy konstrukcyjne pojazdu: deska rozdzielcza, fotele, słupki A lub dachu samochodu. Sam przetwornik niewiele odbiegający konstrukcyjnie od dotychczasowych, a konkretnie jego magnes i cewka generują mikrowibracje, które przenoszone są na wybrane elementy konstrukcyjne i wytwarzają dźwięk. Pasażerowie samochodu siedzą więc wewnątrz pudła rezonansowego. Tym sposobem odzyskano sporo miejsca, ale wzmacniacz i przewody są nadal niezbędne.

Bezgłośnikowy system nagłośnienia Car Audio. Ilustracja pokazuje rozmieszczenie przetworników elektromagnetycznych w konstrukcji samochodu. W dachu, drzwiach, słupkach A oraz desce rozdzielczej.
Takie rozwiązanie daje więcej miejsca oraz niższą wagę pojazdu

Zgodnie z zapewnieniami konstruktorów firmy Continental ich bezgłośnikowy system audio zajmuje bez wątpienia znacznie mniej miejsca. W najmniejszej opcji zajęta przestrzeń będzie odpowiadała 1 litrowi, z kolei waga nie powinna przekraczać 1kg. Czyli dużo mniej od klasycznych rozwiązań, których waga może osiągać kilkanaście kilogramów. W opracowaniu nowatorskiego systemu audio wykorzystano dotychczasowe, wieloletnie doświadczenia firmy w zakresie badań NVH (Noise, Vibration, Harshness – hałas, drgania, szorstkość).

Bezgłośnikowy system nagłośnienia Car Audio – czy taka będzie przyszłość

Jak powiedział Johann Hiebl, Szef działu Infotainment & Connectivity. „W czasach samochodów elektrycznych ich producenci poszukują innowacyjnych rozwiązań, które pozwolą drastycznie zmniejszyć wagę pojazdów oraz zyskać przestrzeń dla pasażerów i nowych technologii. Z drugiej strony zwracają szczególną uwagę na jakość dźwięku oraz elegancki design. Opracowany przez Continetal system Ac2ated Sound jest połączeniem naszej wiedzy i doświadczeń w zakresie innowacyjnych rozwiązań multimedialnych dla motoryzacji oraz badań NVH. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest nie tylko jego niewielki rozmiar i masa, ale także wysoka jakość dźwięku. Niewidzialny system audio, w przeciwieństwie do tradycyjnych głośników, zapewnia bogaty i równomierny dźwięk w samochodzie”.

Bezgłośnikowy system nagłośnienia Car Audio. Tym razem we wnętrzu pojazdu siedzi kobieta, zasłuchana w grę kwartetu smyczkowego. Dla zobrazowania wierności odtwarzanego utworu, przed maską samochodu widoczny kwartet smyczkowy.
Docelowo jakość dźwięku ma być zbliżona do oryginału.

Czy taka będzie przyszłość systemów Car Audio? Czy firma Continental będzie kontynuować rozwój swojej koncepcji? Czas pokaże. Konieczność stosowania wzmacniaczy i przewodów elektrycznych jest nadal dużym obciążeniem systemu zasilania samochodu. To z kolei nie jest bez znaczenia dla samochodów elektrycznych.

Jak brzmi bezgłośnikowy system car audio możecie zobaczyć w filmie: Speaker-less car audio system by Continental 

Może cię również zainteresować: Świeca zapłonowa – co to jest

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia