Czy to w ogóle możliwe? Okazuje się, że z pewnością tak. Udowodnili to inżynierowie firmy Continental opracowując w 2017 roku bezgłośnikowy system nagłośnienia Car Audio. Dziennikarze motoryzacyjni mieli możliwość zapoznania się z działaniem systemu w trakcie jazdy Mercedesem, wyposażonym w prototypowy układ. W roku 2020, w USA, Continental we współpracy z firmą Sennheiser zaprezentował wspólnie opracowaną wersję systemu Ac2ated Sound i zdobył jedną z nagród CES 2021.
Bezgłośnikowy system nagłośnienia Car Audio – czy to ma sens
W dobie downsizingu liczy się każdy gram, którego można się pozbyć z wagi samochodu, a mało kto zdaje sobie sprawę z tego ile waży oraz ile miejsca zajmuje sprzęt audio dobrej jakości. Największe niedostatki przestrzeni samochodu powodują głośniki, dokładniej ich membrany. Im niższe dźwięki emituje głośnik, tym większe ma membrany. Rekordzistami są subwoofery. Aby „odchudzić” dotychczasowe systemy car audio należy pozbyć się z ich konstrukcji głośników, a dokładniej dotychczas niezastąpionych membran. Czym je zastąpić? Tutaj projektanci Continentala wykorzystali doświadczenia konstrukcyjne lutników. Choć instrumenty smyczkowe nie posiadają ruchomych rezonatorów, dźwięk jest wydawany przez pudło rezonujące instrumentu. Takie właśnie zjawisko wykorzystali inżynierowie Continentala. Pudłem rezonującym stają się elementy konstrukcyjne pojazdu: deska rozdzielcza, fotele, słupki A lub dachu samochodu. Sam przetwornik niewiele odbiegający konstrukcyjnie od dotychczasowych, a konkretnie jego magnes i cewka generują mikrowibracje, które przenoszone są na wybrane elementy konstrukcyjne i wytwarzają dźwięk. Pasażerowie samochodu siedzą więc wewnątrz pudła rezonansowego. Tym sposobem odzyskano sporo miejsca, ale wzmacniacz i przewody są nadal niezbędne.
Zgodnie z zapewnieniami konstruktorów firmy Continental ich bezgłośnikowy system audio zajmuje bez wątpienia znacznie mniej miejsca. W najmniejszej opcji zajęta przestrzeń będzie odpowiadała 1 litrowi, z kolei waga nie powinna przekraczać 1kg. Czyli dużo mniej od klasycznych rozwiązań, których waga może osiągać kilkanaście kilogramów. W opracowaniu nowatorskiego systemu audio wykorzystano dotychczasowe, wieloletnie doświadczenia firmy w zakresie badań NVH (Noise, Vibration, Harshness – hałas, drgania, szorstkość).
Bezgłośnikowy system nagłośnienia Car Audio – czy taka będzie przyszłość
Jak powiedział Johann Hiebl, Szef działu Infotainment & Connectivity. „W czasach samochodów elektrycznych ich producenci poszukują innowacyjnych rozwiązań, które pozwolą drastycznie zmniejszyć wagę pojazdów oraz zyskać przestrzeń dla pasażerów i nowych technologii. Z drugiej strony zwracają szczególną uwagę na jakość dźwięku oraz elegancki design. Opracowany przez Continetal system Ac2ated Sound jest połączeniem naszej wiedzy i doświadczeń w zakresie innowacyjnych rozwiązań multimedialnych dla motoryzacji oraz badań NVH. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest nie tylko jego niewielki rozmiar i masa, ale także wysoka jakość dźwięku. Niewidzialny system audio, w przeciwieństwie do tradycyjnych głośników, zapewnia bogaty i równomierny dźwięk w samochodzie”.
Czy taka będzie przyszłość systemów Car Audio? Czy firma Continental będzie kontynuować rozwój swojej koncepcji? Czas pokaże. Konieczność stosowania wzmacniaczy i przewodów elektrycznych jest nadal dużym obciążeniem systemu zasilania samochodu. To z kolei nie jest bez znaczenia dla samochodów elektrycznych.
Jak brzmi bezgłośnikowy system car audio możecie zobaczyć w filmie: Speaker-less car audio system by Continental
Może cię również zainteresować: Świeca zapłonowa – co to jest