Autostrady w Polsce rozbudowa trwa

204
Widok z powietrza na węzeł Kałuszyn na A2; Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej (OAW). mat. pras. GDDKiA
Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej (OAW). mat. pras. GDDKiA

Autostrady w Polsce, rozbudowa trwa i wiele na to wskazuje że wszystko idzie we właściwym kierunku. Jak podaje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) w Polsce mamy do dyspozycji 1753,6 km autostrad. Łącznie wszystkie drogi szybkiego ruchu to 4631,5 km. Trzeba tu dodać że prace na autostradach A1, A2 i A18 są w dalszym ciągu kontynuowane na odcinku 196 km. W planach pozostaje też rozbudowa autostrady A4 o ponad 30 km. Celem jaki zakłada sobie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) będzie ok. 2100 km autostrad w 2030 roku.

Ostatni budowany odcinek A1 to fragment między Piotrkowem Trybunalskim a Kamieńskiem w woj. łódzkim. Będzie gotowy w tym roku, co będzie równoznaczne z końcem budowy autostrady A1 na terenie Polski.

Kolejne fragmenty A2 od Warszawy do granicy z Białorusią są na dzień dzisiejszy w różnym stanie realizacji. Dla odcinków Kałuszyn – Groszki i Gręzów – Siedlce Zachód termin zakończenia robót przewidziano na lato 2024 r. Koniec prac z Siedlec do Białej Podlaskiej zaplanowano do końca 2024 r. Do realizacji dojdzie poszerzenie autostrady A2 pomiędzy Łodzią i Warszawą o dodatkowe pasy ruchu. Pasy powstaną w miejscu pasa zieleni pomiędzy jezdniami na długości ok. 89 km.

Autostrady w Polsce rozbudowa trwa pomimo wojny

Rozbudowa autostrady A4 koncentruje się głównie w okolicach Wrocławia od węzła Legnica Południe do węzła Wrocław Wschód/Stary Śleszów na odcinku ok. 80 km. Budowana jest też droga ekspresowa S5 Bolków – Sobótka. A4 od Krzyżowej do Legnicy na odcinku ok. 36 km zostanie rozbudowana w istniejącym śladzie. Każda jezdnia otrzyma po trzy pasy ruchu oraz pas awaryjny.

Następnym bez wątpienia newralgicznym miejscem rozbudowy A4 jest aglomeracja krakowska. A4 od węzła Kraków Południe do ul. Kąpielowej (kierunek Rzeszów termin realizacji maj 2023 r.) oraz od węzła Balice do węzła Kraków Południe w kierunkach na Rzeszów i Katowice. Autostrada A4 jako Południowa Autostradowa Obwodnica Krakowa do trzeciego pasa ruchu poprawi przepustowość i bezpieczeństwo na odcinku od węzła Balice do ul. Kąpielowej. Poszerzenie obu jezdni, z uwagi na brak rezerwy, będzie wymagało także przebudowania wszystkich obiektów inżynierskich oraz istniejących węzłów, co wiąże się z dużymi utrudnieniami dla kierowców.

Autostrady A6 i A8 są w całości dostępne dla kierowców.

70-kilometrowy odcinek autostrady A18, od granicy państwa w Olszynie do węzła Golnice, jest już na etapie realizacji. Zakończenie robót planowane jest w II połowie 2023 r.

Autostrady w Polsce rozbudowa trwa mapka
Autostrady w Polsce rozbudowa trwa; mapka-igorsel ze strony ssc.siskom.waw.pl

Może też zainteresować cię artykuł Ceny autostrad w Polsce 2022 rok

Warto zastosować 10 zasad jazdy po autostradzie, a na pewno można uniknąć wielu niebezpieczeństw.

 Na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2022