500 plus dla małżeństw?

188
500 plus dla małżeństw?
500 plus dla małżeństw?

500 plus dla małżeństw, jest już 500 plus na dziecko, teraz pojawia się pomysł na nowe wsparcie – tym razem dla dorosłych. Pary z 40-, 50-, lub 60-letnim stażem małżeńskim miałyby otrzymywać 500 zł miesięcznie za pożycie małżeńskie — tak zakłada petycja, którą we wtorek zajmą się posłowie. Była minister rodziny, która wprowadzała 500 plus na dziecko, mówi Faktowi: – To piękna inicjatywa. Warto ją rozważyć – mówi Elżbieta Rafalska.

500 plus dla małżeństw – komu się należy?

Piękna inicjatywa. Dzisiaj tyle małżeństw się rozpada, dlatego ten pomysł trzeba przemyśleć. To także element polityki prorodzinnej – mówi Faktowi Elżbieta Rafalska (57 l.) była minister rodziny, która wprowadzała 500+ na dziecko. Jak dodaje, warto zastanowić się, czy taką pomoc wypłacać parom z 40-letnim, czy może 50-letnim stażem. – Może lepszym rozwiązaniem byłoby jednorazowe świadczenie? – zastanawia się była minister. – To byłoby uhonorowanie trwałości małżeństwa – dodaje.

Zwłaszcza że małżeństwa są coraz mniej trwałe. Pokazują to najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego. W 2020 r. rozpadło się 51 tys. małżeństw (zawarto 145 tys. małżeństw – najmniej od 30 lat).

Z danych uzyskanych z Narodowego Spisu Powszechnego wynika, że najwięcej osób rozwiedzionych jest w woj. dolnośląskim i lubuskim – tu co trzecia osoba jest “po przejściach”.