500 plus po nowemu. Miliony złotych płyną do rodziców

57
500 plus po nowemu. Miliony złotych płyną do rodziców
500 plus po nowemu. Miliony złotych płyną do rodziców

500 plus po nowemu. Miliony złotych płyną do rodziców. 1 czerwca tego roku rozpoczął się nowy okres świadczeniowy “Rodzina 500 plus”, pierwszy obsługiwany wyłącznie przez ZUS.

Przejęcie realizacji programu “Rodzina 500 plus” przez ZUS odbyło się stopniowo, aby zagwarantować pełne bezpieczeństwo wypłat. Etap przejściowy się zakończył i tylko ZUS przyznaje i wypłaca środki z programu.

Wniosek o świadczenie wychowawcze jest elektroniczny. Można go złożyć przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Rodzice, którzy mają PESEL, mogą także przesłać wniosek do ZUS przez portal Empatia lub swój bank. Pieniądze trafią wyłącznie na rachunki bankowe.

500 plus po nowemu

Każdy rodzic będzie mieć stały termin płatności, który będzie mógł sprawdzić na PUE ZUS.

Aby sprawdzić na PUE datę wniosku musisz się zalogować do PUE, wybrać zakładkę “Rodzina 500”, wyświetlić listę złożonych wniosków, zaznaczyć wniosek i wyświetlić “szczegóły”, a następnie “wypłaty i zwroty”.

Świadczenie wychowawcze jest przyznawane do 31 maja każdego roku. Jednak już wcześniej, od 1 stycznia ZUS przyjmował nowe wnioski o 500 plus, a ośrodki gminne lub powiatowe kontynuowały wypłatę świadczeń przyznanych w ubiegłym roku do końca okresu, na jaki je przyznały, czyli do maja br.