Adam Małysz na prezesa PZN

384

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Na zdjęciu jest Adam Małysz. Do artykułu Adam Małysz na prezesa PZN
Adam Małysz na prezesa PZN - Adam Małysz.

Adam Małysz na prezesa PZN – To Adam Małysz złożył kandydaturę w wyborach. Na prezesa Polskiego Związku Narciarskiego i wkrótce zostanie szefem związku. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że Małysz zostanie nowym prezesem PZN-u. Pozycja czterokrotnego zdobywcy Kryształowej Kuli jest niezagrożona. Adam Małysz będzie jedynym kandydatem w wyborach na prezesa PZN. Odbędą się one już 25 czerwca i to właśnie wtedy niedawny dyrektor polskiej kadry skoczków powinien objąć nowe stanowisko.

Adam Małysz na prezesa PZN – Zgłosiłem swoją kandydaturę

Dotychczasowy dyrektor sportowy ds. skoków narciarskich nie potwierdzał zakulisowych informacji, jednak w mediach społecznościowych ujawnił długo oczekiwane fakty. „Zgłosiłem swoją kandydaturę” – napisał „Orzeł z Wisły”.

Na zdjęciu jest Adam Małysz.
Adam Małysz – Adam Małysz na prezesa PZN.

W nawiązaniu do informacji pojawiających się w polskich mediach chcę potwierdzić, że zgłosiłem swoją kandydaturę na Prezesa Polskiego Związku Narciarskiego. Nie ogłaszałem tego wcześniej nie z powodu tajemnicy czy obaw, lecz chciałem po prostu dotrzymać harmonogramu zaplanowanego przez związek.

Nie będę ukrywał, że była to jedna z trudniejszych decyzji w moim życiu. Mam świadomość, że zmieni wiele w stylu mojej pracy. Często powtarzałem, że dobrze czuję się w terenie. Uczestnicząc w treningach i zawodach sportowych, a nie wyobrażam sobie siebie za biurkiem. Teraz, po wielu przemyśleniach, analizie za i przeciw, uznałem, że warto spróbować nowego wyzwania. Nawet emerytowany zawodnik potrzebuje motywacji. Do niedawna takim kopem motywacyjnym były poszukiwania trenera i nowe otwarcie jeśli chodzi o kadrę skoczków. Ten etap już za mną. Obecnie pomału przymierzam się do kolejnych zadań.

Wiem, że na nowym stanowisku konieczne jest rozszerzenie perspektywy. Dlatego chcę zając się podnoszeniem poziomu wszystkich dyscyplin olimpijskich podlegających pod PZN. Nie tylko skoków narciarskich, ale też biegów, snowboardu i narciarstwa alpejskiego. Ważne będzie też np. poszerzanie bazy szkoleniowej na etapie juniorskim. Oraz same zadanie związane ze związkiem, czyli profesjonalizacja pracy biura PZN. Mam wielką nadzieję, że moja koncepcja zostanie zaakceptowana. I sporty narciarskie jeszcze zyskają w naszym kraju na znaczeniu oraz popularności – napisał Adam Małysz

Na zdjęciu jest Adam Małysz.
Adam Małysz na prezesa PZN – Adam Małysz.

Adam Małysz od 2016 roku pełni w PZN funkcję dyrektora koordynatora do spraw skoków narciarskich i kombinacji norweskiej. Zdobyte przez ostatnich sześć lat doświadczenie z pewnością ułatwiło mu podjęcie decyzji o kandydowaniu w wyborach. Realia zarządzania są mu teraz znacznie bliższe.

Adam Małysz na prezesa PZN – Adam Małysz

Blacharz-dekarz, skoczek narciarski, jeden z najbardziej utytułowanych w historii tej konkurencji w Polsce. Medalista mistrzostw świata i ZIO, olimpijczyk z Nagano (1998), Salt Lake City (2002), Turynu (2006) i Vancouver (2010).

Urodzony 3 grudnia 1977 w Wiśle, syn Jana i Ewy Szturc, absolwent zasadniczej szkoły zawodowej (blacharz-dekarz). Skoczek narciarski (169 cm, 55 kg), reprezentant miejscowego KS Wisła (od 1983). Podopieczny trenerów: Jana Szturca (klub), Pavla Mikeski i Piotra Fijasa (1995-1998) oraz Apoloniusza Tajnera i Piotra Fijasa. Od 1 czerwca 1999 (kadra).

Na zdjęciu Adam Małysz lecący w powietrzu w skoku narciarskim.
Adam Małysz na prezesa PZN – Puchar Świata w lotach narciarskich Vikersund 2011.

Jego sukces przez miliony rodaków jest słusznie identyfikowany z sukcesem Polski. To kolejny z efektów zjawiska społecznego, zwanego 'małyszomanią’,. Sukces skromnego skoczka z Wisły, wywołuje u Polaków ogromny entuzjazm i takie same emocje. Świadczy o tym fakt, że skoki Pucharu Świata oglądają w kraju miliony widzów. Małysz zdobywa serce ludzi swoją prostotą i skromnością. Jest równocześnie pełnym profesjonalistą w tym, co robi. Wszystko to powoduje, że jego sukces jest niesłychanie 'czytelny dla zwykłych ludzi’. Jego kariera sportowa nie od razu jednak była usłana różami. Wiadomo, że mając 6 lat (nie chodził jeszcze do szkoły) był już narciarską nadzieją wujka. Jana Szturca i pod jego opieką oddał… pierwszy skok. Nie był to wyczyn najprzyjemniejszy, bo Adaś miał za duże buty i przy lądowaniu po prostu z nich… wypadł (wyskoczył). Na szczęście bez przykrych konsekwencji.

Adam Małysz na prezesa PZN – Adam Małysz – eksplozja talentu i załamanie formy

Długo i solidnie przysposabiał się do swojej międzynarodowej kariery. Inauguracja nastąpiła podczas Turnieju Czterech Skoczni (1994/1995), ale miejsce w końcowej klasyfikacji było dopiero 55. Eksplozja talentu nastąpiła już w następnym sezonie. Polski 18-latek wygrał konkurs w kolebce narciarstwa klasycznego w Holmenkollen, trzykrotnie stawał jeszcze na podium. (Iron Mountain, Falun, Lahti) i w końcowej punktacji Pucharu Świata był już 7. Wysoką pozycję utrzymał również w kolejnym sezonie (1996/1997), wygrał dwa konkursy w Japonii, w końcowej klasyfikacji Pucharu Świata był 10. Zaczął intensywne przygotowania do igrzysk w Nagano (1998). Start olimpijski zakończył się jednak nieoczekiwanym niewypałem (zupełne załamanie formy). I w konsekwencji także „dołkiem” psychicznym zawodnika, co o mało nie doprowadziło do rezygnacji z dalszej kariery sportowej.

Adam Małysz na prezesa PZN – Adam Małysz Babcia (Helena Szturcowa) i sukcesy

Do rozwikłania rozterek wnuka przyczyniła się podobno babcia. (Helena Szturcowa), która miała powiedzieć: „Takie 'dołki’ przechodzą wszyscy i nie tylko w sporcie. Uważam, że masz talent i zamiast latać po dachach (dekarz) powinieneś 'fruwać’ na skoczniach”. Zdyscyplinowany wnuczek posłuchał. Znów sobie trochę poskakał na rodzimej skoczni z wujkiem Janem i… rozpoczął jakby od początku. 1 czerwca 1999 zmieniono trenera kadry. Apoloniusz Tajner i jego prawa ręka Piotr Fijas zyskali sojuszników w osobach psychologa i fizjologa (dr Jan Blecharz, prof. Jerzy Żołądź). 28 grudnia 2000 (wygrał kwalifikacje do 49. Turnieju Czterech Skoczni) rozpoczęła się druga część kariery. Jak się miało okazać – najzdolniejszego i najbardziej utalentowanego polskiego skoczka, którego wyczyny miały zadziwić sportowy świat.

największe sukcesy:

– wicemistrz olimpijski 2002 (Salt Lake City, K120); 2010 (Vancouver, K95 i K125)

– brązowy medalista olimpijski 2002 (Salt Lake City, K90)

– czterokrotny mistrz świata: 2001 (Lahti, K90), 2003 (Val di Fiemme, K120 i K95), 2007 (Sapporo, K90)

– wicemistrz świata 2001 (Lahti, K116)

– czterokrotny zdobywca Kryształowej Kuli (2000/01, 2001/02, 2002/03, 2006/07)

– zwycięzca Turnieju Czterech Skoczni (2000/01)

Adam Małysz na prezesa PZN – Apoloniusz Tajner

Apoloniusz Tajner to oczywiście jedna z najważniejszych postaci polskiego narciarstwa, szczególnie w roli trenera i działacza. Już w latach 1994–1999 był wiceprezesem PZN ds. sportowych i to jego pomysłem było zatrudnienie czeskiego szkoleniowca Pavla Mikeski. Z którym pierwsze poważne sukcesy w Pucharze Świata odnosił Adam Małysz. Później w latach 1999-2004 Tajner przejął funkcję trenera głównego kadry i to za czasów jego współpracy z „Orłem z Wisły”. Mogliśmy być świadkami złotej, mistrzowskiej ery naszego znakomitego skoczka.

Na zdjęciu Apoloniusz Tajner i Adam Małysz.
Apoloniusz Tajner i Adam Małysz – Adam Małysz prezesem PZN.

Pod jego wodzą Adam Małysz osiągał najlepsze w karierze wyniki sportowe. Zdobywając: trzy tytuły mistrza świata oraz jeden wicemistrza, na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Salt Lake City wywalczył srebro i brąz. Trzykrotnie z rzędu triumfował w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, zdobywając Kryształowe Kule oraz zwyciężył w 49. Turnieju Czterech Skoczni.

Następnie od października 2004 roku Apoloniusz Tajner realizował zadania dyrektora sportowego, a od listopada sekretarza generalnego związku. Rok później objął funkcję kuratora PZN, a w 2006 roku były trener Adama Małysza został prezesem organizacji. Pełni ją aż po dzień dzisiejszy, ponieważ w kolejnych wyborach również uzyskiwał poparcie delegatów wystarczające do kontynuacji swojej misji. Teraz jednak zgodnie z prawem 68-latek nie może kandydować na kolejną kadencję. Więc od dłuższego czasu zastanawiano się, kto przejmie po nim schedę.

W 2002 roku został odznaczony przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. 11 lutego 2012 roku otrzymał „Kamień Milowy Forbesa” – doroczną nagrodę przyznawaną przez redakcję wybitnym przedstawicielom życia publicznego. W czerwcu 2014 roku w plebiscycie organizowanym przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, Przegląd Sportowy oraz Telewizję Polską został wybrany. „Trenerem Wolnej Polski”.

Adam Małysz na prezesa PZN – moje zdanie

Ja jako fan skoków narciarskich chciałbym na koniec dodać coś od siebie. Od wielu, wielu lat oglądam i śledzę skoki narciarskie. Można powiedzieć, że wychowałem się w skokach na Adamie. Uważam, że wybór Adama na prezesa Polskiego Związku Narciarskiego jest to bardzo dobry ruch. Ponieważ Adam jako prezes PNZ sprawi, że w Polskim narciarstwie będziemy odnosić większe sukcesy. Tak wiem, że wiele ludzi powie „jak to Adam Małysz na prezesa PNZ jak Adam zna się najwięcej tylko na skokach narciarskich”. Otóż nie Adam zna się na pozostałych dyscyplinach narciarskich na tyle, aby objąć stery w PZN. Przez kilka ostatnich lat Adam był dyrektorem kombinacji norweskiej i z pewnością nabył doświadczenia i uważam, że da sobie radę. I będziemy wszyscy cieszyć się z Polskich sukcesów w narciarstwie. Pozdrawiam miłośników sportów narciarskich!

Zainteresował cię nasz materiał? Przeczytaj także: Nowy trener polskich skoczków narciarskich

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia