Nowy trener polskich skoczków narciarskich

485

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Na zdjęciu logo polskiego związku narciarskiego Nowy trener polskich skoczków narciarskich
Polski Związek Narciarski - Nowy trener polskich skoczków narciarskich.

Nowy trener polskich skoczków narciarskich – Polski Związek Narciarski w komunikacie, opublikowanym we wtorek oficjalnie potwierdził rozstanie z dotychczasowym trenerem kadry skoczków narciarskich, Michalem Doleżalem. Nieprzedłużenie kontraktu z Michałem Dolezalem, trenerem kadry narodowej skoczków oraz członkami jego sztabu – to najważniejsza decyzja podjęta na wtorkowym posiedzeniu prezydium Polskiego Związku Narciarskiego.

Doleżal do sztabu reprezentacji Polski dołączył w sezonie 2016/17 jako asystent trenera Stefana Horngachera. Kiedy z końcem cyklu 2018/19 Austriak zdecydował się na przejście do reprezentacji Niemiec, Czech przyjął posadę głównego szkoleniowca biało-czerwonych. W komunikacie związek poinformował, że trwają końcowe rozmowy z nowym szkoleniowcem naszych czołowych zawodników.

Na zdjęciu Michał Doleżal Nowy trener polskich skoczków narciarskich
Michał Doleżal – Nowy trener polskich skoczków narciarskich.

Jest szansa, że podpisanie kontraktu z nowym trenerem sprawi, że sytuacja na linii związek – skoczkowie choć trochę się uspokoi. Warto jednak zaznaczyć, że Stoch, Kubacki i Żyła wyraźnie zadeklarowali chęć dalszej współpracy z Doleżalem, więc decyzje PZN mogą być dla nich rozczarowujące.

Nowy trener polskich skoczków narciarskich – kto zostanie jego następcą Doleżala?

Według nieoficjalnych informacji nowym trenerem reprezentacji Polski w skokach narciarskich ma zostać Thomas Thurnbichler. 32-letni Austriak zastąpiłby Michala Doleżala.

Na zdjęciu Thomas Thurnbichler Nowy trener polskich skoczków narciarskich
Thomas Thurnbichler – nowy trener polskich skoczków narciarskich.

Thurnbichler może podpisać z PZN czteroletnią umowę, a w Polsce miałby pracować z dwoma swoimi współpracownikami. Mają nimi być Mathias Hafele i Marc Noelke. Pierwszy jest ekspertem od sprzętu oraz kombinezonów, drugi zaś jest specjalistą przygotowania fizycznego i neurocoachingu.

Nowy trener polskich skoczków narciarskich – kim jest Thomas Thurnbichler?

Thomas Thurnbichler ma już spore doświadczenie, bo przez siedem lat sam pracował ze skoczkami na niższym poziomie. Przez pięć lat trenował tych najmłodszych, później dwa lata pracował z juniorską reprezentacją Austrii. Od wiosny 2021 r. jest asystentem Andreasa Widhoelzla i towarzyszy mu zwykle na wieży trenerskiej. W reprezentacji Austrii, która na igrzyskach w Pekinie wywalczyła złoty medal.

Co okaże się decydujące? Jak zwykle przy wyborze pracy liczą się finanse. Thurnbichler miał zarabiać w Austrii „dość mizernie”, szczególnie że uchodził za prawą rękę głównego szkoleniowca. W kuluarach mówiło się o kwotach… pięciokrotnie niższych niż ta przelewana z PZN na konto doktora Haralda Pernitscha – najlepiej opłacanego człowieka w historii polskich skoków.

Thurnbichler przyjmując posadę w Polsce wreszcie wyjdzie z cienia, w którym pozostawał od dawna.

Nowy trener polskich skoczków narciarskich – kariera w roli skoczka

Jeszcze w czasach juniorskich mógł mieć uzasadnione nadzieje na karierę skoczka. Zdobył brąz mistrzostw świata juniorów indywidualnie i trzykrotnie stawał na podium tej imprezy z zespołem.

Przejście do wieku seniora okazało się jednak wyjątkowo trudne. Gdy na skoczniach świata rządzili jego rodacy, wywalczenie miejsca w kadrze na Puchar Świata było dla Thurnbichlera niemal nieosiągalne. W zawodach elity skakał tylko dwukrotnie, zawsze jako przedstawiciel „grupy krajowej” w austriackiej części Turnieju Czterech Skoczni. Liczba punktów: 0.

Wyniki zepchnęły go do zawodów drugiej ligi. W Pucharze Kontynentalnym był w stanie wygrywać, choć nie prezentował tak dobrych skoków jak jego brat – Stefan, który zwyciężył w 17 zawodach tej rangi oraz trzy razy triumfował w klasyfikacji generalnej. Thomas – siłą rzeczy – musiał zrozumieć, że jako sportowiec nie podbije świata, który wówczas należał do jego rodaków – Gregora Schlierenzauera i Thomasa Morgensterna. Postawił, więc na trenowanie.

Austriak zasłynął z „podwójnego skoku”. W 2003 roku Thurnbichler jako przedskoczek podczas Turnieju Czterech Skoczni w Bischofshofen wylądował, po czym odbił się od zeskoku i ponownie wylądował.

Nowy trener polskich skoczków narciarskich – inne decyzje podjęte na spotkaniu PZN

Podczas spotkania zarządu PZN podjęto inne decyzje, które mają poprawić funkcjonowanie pracy całej kadry. Związek powróci do podziału kadry na A, B i Młodzieżową i powoła dwie grupy regionalne. Dodatkowo Maciej Maciusiak zostanie trenerem głównym Kadry Narodowej B, a Daniel Kwiatkowski pozostanie na stanowisku trenera głównego Kadry Narodowej Młodzieżowej.

Zainteresował cię nasz temat? Przeczytaj także: Puchar Świata w skokach narciarskich

Informacji na temat osób niepełnosprawnych usłyszysz, na antenie: Radia Bezpieczna Podróż

Przekaż 1% podatku na rzecz: Fundacji Emanio Arcus

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia