Nowy taryfikator punktów karnych od 17 września 2022

0
135
Nowy taryfikator punktów karnych. Zdjęcie z drogi wiodącej przez małą miejscowość. Przed samochodem osobowym jedzie TIR, który mija fotoradar. Na fotografii widać błysk fotoradaru , który zrobił zdjęcie następnemu pojazdowi.
Tak wygląda moment robienia zdjęcia przez fotoradar.

Od 1 stycznia 2022 roku wszedł w życie nowy taryfikator mandatów. Dotychczasowe zmiany nie dotknęły jednak taryfikatora punktów karnych oraz sposobów ich kasowania. Zgodnie z nowymi zasadami, automatyczne kasowanie punktów będzie się odbywało co dwa lata, a nie jak do tej pory co rok. Kurs reedukacyjny będzie trwał 28 godzin przez cztery dni. A jego koszt ma wynieść 500 zł. Wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego, wnioskują o podwyższenie tej kwoty do 900 złotych. Już wkrótce, bo 17 września, wejdzie w życie nowy taryfikator punktów karnych.

Nowy taryfikator punktów karnych – tak jest

W chwili obecnej zgromadzone punkty karne są kasowane po roku. Można również odbyć kurs redukujący liczbę punktów karnych, w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Kierowcy posiadający prawo jazdy od ponad roku, mogą zmniejszyć liczbę punktów karnych o 6 najstarszych, co 6 miesięcy. Obecnie kurs trwa 6 godzin, a jego cena waha się od 300 do 400 zł.Dotychczasowy limit punktów karnych wynosi 24. Po osiągnięciu limitu, kierowca traci prawo jazdy. Aby odzyskać prawo jazdy, należy przejść badania psychologiczne oraz zdać egzamin sprawdzający. Posiadaczy prawa jazdy, ze stażem poniżej roku, obowiązuje  limit 20. punktów karnych. W przypadku jego przekroczeniu – uprawnienia zostaną cofnięte.

Nowy taryfikator punktów karnych – tak będzie

Nowy taryfikator punktów karnych. Na zdjęciu skrzyżowanie. Uchwycony moment kolizji po wymuszeniu pierwszeństwa na prawidłowo jadącym samochodzie osobowym.
Wymuszanie pierwszeństwa często kończy się kolizją.

Limity punktów karnych pozostają bez zmian 24 i 20. Zgromadzone przez kierowcę punkty, będą usuwane dopiero po 2 latach od dnia uprawomocnienia się rozstrzygnięcia lub po 2 latach od dnia uiszczenia grzywny, wynikającej z nałożenia mandatu karnego lub daty jego umorzenia. Według nowych zasad kurs redukujący punkty ma trwać 28 godzin i być realizowany podczas czterech dni w formie wykładów i warsztatów. Zagadnienia mają dotyczyć m.in. skutków wypadków drogowych oraz wpływu alkoholu lub środka działającego podobnie na funkcje percepcyjne kierującego. Taki kurs ma redukować punkty do zera i nie będzie mógł odbywać się w weekendy.

Projekt rozporządzenia w sprawie kursu reedukacyjnego w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego opracowany przez  ministerstwo infrastruktury określa opłatę za kurs w wysokości 500 zł. Obecnie w zależności od ośrodka, kosztuje on od 300 do 400 zł. Krajowe Stowarzyszenie Dyrektorów Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego uważa, że opłata za kurs powinna być wysoka i dotkliwa. Dzięki temu będzie jedną z form resocjalizacji.

Nowy taryfikator punktów karnych – za co otrzymasz 15 pkt.

 • wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi;
Nowy taryfikator punktów karnych. Na ilustracji przejście dla pieszych. Na prawym pasie stoi czarny mercedes, przepuszczający rowerzystę. Przed samym rowerem przejeżdża rozpędzony samochód, nie ustępując mu pierwszeństwa.
Największa zmora polskich dróg czyli wyprzedzanie na przejściu dla pieszych.
 • omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pieszym;
 • nieustąpienie pierwszeństwa przez kierującego pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża;
 • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych albo na nie wchodzącemu;
 • niezatrzymanie pojazdu w razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku, lub osoby o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej w celu umożliwienia jej przejścia;
 • niezatrzymanie się przez kierowcę do kontroli i ucieczka, spowodowanie wypadku drogowego, sprowadzenie katastrofy w ruchu lądowym;
 • niezastosowanie się, w celu uniknięcia kontroli, do sygnału osoby uprawnionej do kontroli ruchu drogowego, nakazującego zatrzymanie pojazdu;
 • naruszenie zakazu wyprzedzania na przejazdach rowerowych i bezpośrednio przed nimi;
 • przekroczenie dopuszczalnej prędkości powyżej 50 km/h poza obszarem zabudowanym;
 • przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym;
 • kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego;
 •  kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po spożyciu alkoholu lub środka podobnie działającego do alkoholu.

Od 17 września 2022 roku, będzie można dużo szybciej stracić prawo jazdy. Na doprecyzowanie szczegółów nowego rozporządzenia musimy jeszcze zaczekać.

Polecam wideo: Wyprzedzanie na pasach przy policji

Może cię również zainteresować: Najgorsze wysokoprężne silniki BMW