Akumulator rozruchowy – jaki wybrać

825

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Akumulator rozruchowy - jaki wybrać. Na zdjęciu widoczna komora silnika. W centrum akumulator rozruchowy z podłączoną do niego ładowarką.
Tak samo jak pojemność i prąd rozruchowy, ważne są wymiary obudowy akumulatora.

Wcześniej, czy później, w życiu każdego kierowcy nadchodzi taki dzień, gdy „bateria” w jego samochodzie powie dość i trzeba kupić nową. Czym się kierować przy wyborze nowego akumulatora? Może coś zmienić? Ulepszyć? Akumulator rozruchowy – jaki wybrać.

Akumulator rozruchowy – jaki wybrać – do czego nam potrzebny

Źródło energii elektrycznej prądu stałego, które umożliwia nam rozruch pojazdu to akumulator. Jest magazynem przechowującym prąd w postaci energii chemicznej. W tych momentach, kiedy samochód ma wyłączony silnik, akumulator jest źródłem zasilania dla odbiorników elektrycznych pojazdu. Energia elektryczna akumulatora zużyta w czasie postoju pojazdu lub rozruchu silnika jest uzupełniana podczas jazdy przez alternator. Czy to będzie silnik Diesla, czy benzyniak, bez pomocy sprawnego akumulatora nie wystartują. Gdy zajdzie potrzeba kupna nowego akumulatora, należy pamiętać, że samochody osobowe wyposażone są w instalację 12V, a więc i akumulator 12V. Natomiast akumulator 24V, owszem tak ale do ciężarówki.

Pierwsza część doboru już za nami, co dalej. Konieczna będzie wizyta w garażu lub na parkingu, aby zapoznać się z treścią etykiety na naszym starym akumulatorze. Bywają jednak sytuacje, kiedy wiekowa etykieta jest na tyle uszkodzona, że w niczym nam nie pomoże. Bez paniki, w instrukcji obsługi pojazdu znajdziecie wszystkie potrzebne informacje. W ostateczności, można skorzystać z wyszukiwarek internetowych producentów akumulatorów. Po wprowadzeniu danych pojazdu, uzyskacie informacje o akumulatorach spełniających wymagania producenta samochodu.

Akumulator rozruchowy – jaki wybrać – o czym informuje etykieta

Akumulator rozruchowy - jaki wybrać. Na zdjęciu umieszczony opis wyjaśniający czym jest pojemność akumulatora, oraz prąd rozruchowy.
Pojemność akumulatora, jest ograniczona wydajnością alternatora.

Pojemność akumulatora jest wyrażona w Amperogodzinach (Ah). Ten parametr informuje, jaką ilość energii elektrycznej jest w stanie dostarczyć akumulator przy zachowaniu odpowiednich warunków prądowych. Kolejnym istotnym parametrem jest prąd rozruchu. Podaje się go w Amperach (A), im większa jest podana wartość tym łatwiejszy będzie rozruch. Akumulatory różnych samochodów, mogą mieć bardzo różne parametry. Ponieważ silniki Diesla mają dużo większe zapotrzebowanie na prąd przy rozruchu, montuje się w nich akumulatory  o wyższym prądzie rozruchowym. Pojemność akumulatora powinna być tym większa, im więcej mamy w samochodzie odbiorników energii elektrycznej. Należy to jednak skonsultować ze specjalistą ponieważ jeżeli w naszym samochodzie znajduje się alternator o sprawności niedostosowanej do akumulatora o większej pojemności, to grozi nam, iż w trakcie jazdy alternator nie poradzi sobie z doładowaniem akumulatora i w rezultacie będzie on notorycznie niedoładowany.

O czym jeszcze informuje etykieta

Na etykietach akumulatorów znaleźć można jeszcze jedną, bardzo ważną informację. A mianowicie technologię wykonania. W kilkunastoletnim pojeździe, nie koniecznie sprawdzi się akumulator przeznaczony do pojazdów z systemami Start-Stop.

SLA – Akumulator kwasowo-ołowiowy, ze względu na niską cenę jest nadal bardzo popularny.

AGM i GEL – Absorbed Glass Mat (AGM) i akumulatory żelowe. Oba typy mają zbliżone parametry. Technologia AGM jest optymalna przy szybkim, ale płytkim poborze prądu związanego z rozruchem silnika. Ma to miejsce w: karetkach pogotowia, policyjnych radiowozach, autobusach. . Typ GEL jest świetnym rozwiązaniem przy wolnych, ale znacznie głębszych rozładowaniach. To świetny wybór dla samochodów osobowych z systemem Start-Stop oraz pojazdów terenowych.

EFB/AFB/ECM – Akumulatory EFB (Enhanced Flooded Battery), AFB (Advanced Flooded Battery) i ECM (Enhanced Cycling Mat) to zmodyfikowane akumulatory kwasowo-ołowiowe, o wydłużonej wytrzymałości. Akumulatory EFB/AFB/ECM właśnie ze względu na swoją wytrzymałość doskonale nadają się do samochodów z systemem Start-Stop oraz do pojazdów z rozbudowaną instalacją elektryczną.

Akumulator rozruchowy – jaki wybrać – temperatura pracy

Akumulator rozruchowy - jaki wybrać. Na parkingu stoi czerwona Honda, całkowicie zasypana śniegiem. Otwarte drzwi kierowcy oraz włączone światła.
Warto co jakiś czas sprawdzić stan naładowania akumulatora, aby w porę zareagować.

Jak powszechnie wiadomo, akumulatory (bez względu na generację i technologię wykonania) są wyjątkowo wrażliwe na niskie temperatury. Przyjmuje się, że sprawny akumulator w temperaturze 25°C ma 100% pojemności elektrycznej. Gdy temperatura spadnie do 0°C, jego pojemność wynosi już 80%. Duży mróz, ok. – 25°C spowoduje spadek pojemności akumulatora do 60%. W przypadku akumulatora o słabszej kondycji, jego pojemność elektryczna przy niskich temperaturach będzie jeszcze mniejsza. Prąd rozruchu jest tak samo zależny od temperatury otoczenia. Wraz ze spadkiem temperatury wartość prądu rozruchowego obniża się. Przy -18°C zdolność rozruchowa akumulatora spada do 50% jego pierwotnej wartości. Im niższa temperatura, tym większe jest zapotrzebowanie na prąd rozruchowy.

Jak ładować akumulator

Zanim przystąpisz drogi kierowco do ładowania akumulatora, zwróć uwagę na kilka rzeczy. Sama świadomość, że plus do plusa, a minus do minusa nie wystarczy. Przede wszystkim ustal, czy pod maską znajduje się tradycyjny akumulator kwasowo-ołowiowy, czy bateria typu AGM. Ich wymagania, co do parametrów ładowania są diametralnie różne, a więc będą potrzebowały innych urządzeń ładujących. Istotna dla przebiegu procesu ładowania akumulatora jest temperatura otoczenia oraz prostownik / ładowarka. Najlepiej, najszybciej i najefektywniej i bez względu na typ, akumulator naładujesz go w ogrzewanym pomieszczeniu.

Jedną z sytuacji, która ma destrukcyjny wpływ na akumulator jest stan głębokiego rozładowania. Napięciem granicznym dla tego stanu jest wartość 10.5V, gdy akumulator osiągnie niższe napięcie, jest to jednoznaczne z utratą gwarancji. Ogólnie przyjęta wartość napięcia spoczynkowego dla akumulatora 12V, to ok. 12.9V. Przy wartości 12.5V, powinno się doładować baterię naszego pojazdu.

AGM-y choć wrażliwsze od klasycznych akumulatorów, są zabezpieczone odpowiednimi układami elektronicznymi przed stanem głębokiego rozładowania.

Prostownik czy inteligentna ładowarka

Kiedyś podstawą konstrukcji prostownika, był transformator oraz mostek tyrystorowy.

Przyjmuje się, że właściwy prąd ładowania, dla standardowego akumulatora kwasowo-ołowiowego, to 10% jego pojemności. Tak więc akumulator o pojemności 50Ah powinien być ładowany prądem o natężeniu 5A, mniejszy prąd jedynie wydłuży sam proces. W przypadku klasycznych akumulatorów, możliwe jest tzw. szybkie ładowanie, tutaj prąd ładowania nie powinien przekroczyć wartości 30% pojemności akumulatora. Dla tego typu akumulatorów właściwe będą zarówno prostowniki jak i ładowarki.

Aby zapewnić bezpieczne i prawidłowe ładowanie akumulatora typu AGM, konieczne jest korzystanie z dedykowanej ładowarki do baterii typu AGM, lub innej uniwersalnej ładowarki z opcją ładowania AGM. Jeśli spróbujemy do tego typu akumulatora zastosować „zwykłą” ładowarkę lub prostownik, zostanie on zniszczony.

Polecam wideo: Cała prawda o akumulatorach samochodowych! #ABC_Motoryzacji

Może cię zainteresować: Serwis klimatyzacji przed wakacjami

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia