Akumulator rozruchowy – jaki wybrać

0
76
Akumulator rozruchowy – jaki wybrać. Na fotografii akumulator samochodowy marki EXIDE czyli dawna Centra Poznań. Czarny leżący prostopadłościan z szarymi etykietami, dwoma wystającymi biegunami + i -, oraz uchwytem transportowym. Waga około 15 kg.
Tak samo jak pojemność akumulatora oraz prąd rozruchowy, ważne są wymiary jego obudowy.

Wcześniej, czy później, w życiu każdego kierowcy nadchodzi taki dzień, gdy „bateria” w jego samochodzie powie dość i trzeba kupić nową. Czym się kierować przy wyborze nowego akumulatora? Może coś zmienić? Ulepszyć? Akumulator rozruchowy – jaki wybrać.

Akumulator rozruchowy – jaki wybrać – do czego nam potrzebny

Źródło energii elektrycznej prądu stałego, które umożliwia nam rozruch pojazdu to akumulator. Jest magazynem przechowującym prąd w postaci energii chemicznej. W tych momentach, kiedy samochód ma wyłączony silnik, akumulator jest źródłem zasilania dla odbiorników elektrycznych pojazdu. Energia elektryczna akumulatora zużyta w czasie postoju pojazdu lub rozruchu silnika jest uzupełniana podczas jazdy przez alternator. Czy to będzie silnik Diesla, czy benzyniak, bez pomocy sprawnego akumulatora nie wystartują. Gdy zajdzie potrzeba kupna nowego akumulatora, należy pamiętać, że samochody osobowe wyposażone są w instalację 12V. Natomiast akumulator 24V, owszem tak ale do ciężarówki. Pierwsza część doboru już za nami, co dalej. Konieczna będzie wizyta w garażu lub na parkingu, aby zapoznać się z treścią etykiety na naszym starym akumulatorze. Bywają jednak sytuacje, kiedy wiekowa etykieta jest na tyle uszkodzona, że w niczym nam nie pomoże. Bez paniki, w instrukcji obsługi pojazdu znajdziecie wszystkie potrzebne informacje. W ostateczności, można skorzystać z wyszukiwarek internetowych producentów akumulatorów. Po wprowadzeniu danych pojazdu, uzyskacie informacje o akumulatorach spełniających wymagania producenta samochodu.

Akumulator rozruchowy – jaki wybrać – o czym informuje etykieta

Akumulator rozruchowy - jaki wybrać. Na fotografii górna część akumulatora BOSH z widoczną etykietą opisową. Pomiędzy wieloma istotnymi informacjami, wiudać dwie najważniejsze prąd rozruchowy oraz pojemność akumulatora.
Pojemność akumulatora ma swoje ograniczenia ze względu na wydajność alternatora.

Pojemność akumulatora jest wyrażona w Amperogodzinach (Ah). Ten parametr informuje, jaką ilość energii elektrycznej jest w stanie dostarczyć akumulator przy zachowaniu odpowiednich warunków prądowych. Kolejnym istotnym parametrem jest prąd rozruchu. Podaje się go w Amperach (A), im większa jest podana wartość tym łatwiejszy będzie rozruch. Akumulatory różnych samochodów, mogą mieć bardzo różne parametry. Ponieważ silniki Diesla mają dużo większe zapotrzebowanie na prąd przy rozruchu, montuje się w nich akumulatory  o wyższym prądzie rozruchowym. Pojemność akumulatora powinna być tym większa, im więcej mamy w samochodzie odbiorników energii elektrycznej. Należy to jednak skonsultować ze specjalistą ponieważ jeżeli w naszym samochodzie znajduje się alternator o sprawności niedostosowanej do akumulatora o większej pojemności, to grozi nam, iż w trakcie jazdy alternator nie poradzi sobie z doładowaniem akumulatora i w rezultacie będzie on notorycznie niedoładowany.

Akumulator rozruchowy – jaki wybrać – o czym jeszcze informuje etykieta

Na etykietach akumulatorów znaleźć można jeszcze jedną, bardzo ważną informację. A mianowicie technologię wykonania. W kilkunastoletnim pojeździe, nie koniecznie sprawdzi się akumulator przeznaczony do pojazdów z systemami Start-Stop.

SLA – Akumulator kwasowo-ołowiowy, ze względu na niską cenę jest nadal bardzo popularny.

AGM i GEL – Absorbed Glass Mat (AGM) i akumulatory żelowe. Oba typy mają zbliżone parametry. Technologia AGM jest optymalna przy szybkim, ale płytkim poborze prądu związanego z rozruchem silnika. Ma to miejsce w: karetkach pogotowia, policyjnych radiowozach, autobusach. . Typ GEL jest świetnym rozwiązaniem przy wolnych, ale znacznie głębszych rozładowaniach. To świetny wybór dla samochodów osobowych z systemem Start-Stop oraz pojazdów terenowych.

EFB/AFB/ECM – Akumulatory EFB (Enhanced Flooded Battery), AFB (Advanced Flooded Battery) i ECM (Enhanced Cycling Mat) to zmodyfikowane akumulatory kwasowo-ołowiowe, o wydłużonej wytrzymałości. Akumulatory EFB/AFB/ECM właśnie ze względu na swoją wytrzymałość doskonale nadają się do samochodów z systemem Start-Stop oraz do pojazdów z rozbudowaną instalacją elektryczną.

Akumulator rozruchowy – jaki wybrać – temperatura pracy

Akumulator rozruchowy - jaki wybrać. Na ilustracji widok na komorę silnika samochodu, maska w górze, a w centralnym punkcie czerwona skrzynka kablami i zegarami. To prostownik i właśnie odbywa się ładowanie akumulatora.
Warto co jakiś czas sprawdzić stan naładowania akumulatora by w odpowiednim momencie zareagować.

Jak powszechnie wiadomo, akumulatory (bez względu na generację i technologię wykonania) są wyjątkowo wrażliwe na niskie temperatury. Przyjmuje się, że sprawny akumulator w temperaturze 25°C ma 100% pojemności elektrycznej. Gdy temperatura spadnie do 0°C, jego pojemność wynosi już 80%. Duży mróz, ok. – 25°C spowoduje spadek pojemności akumulatora do 60%. W przypadku akumulatora o słabszej kondycji, jego pojemność elektryczna przy niskich temperaturach będzie jeszcze mniejsza. Prąd rozruchu jest tak samo zależny od temperatury otoczenia. Wraz ze spadkiem temperatury wartość prądu rozruchowego obniża się. Przy -18°C zdolność rozruchowa akumulatora spada do 50% jego pierwotnej wartości. Im niższa temperatura, tym większe jest zapotrzebowanie na prąd rozruchowy.

Polecam wideo: Cała prawda o akumulatorach samochodowych! #ABC_Motoryzacji

Może cię zainteresować: Serwis klimatyzacji przed wakacjami