Serwis klimatyzacji przed wakacjami

0
65
Serwis klimatyzacji przed wakacjami. Na schemacie pokazano wszystkie części układu klimatyzacji.
Schemat układu klimatyzacji.

Rozpoczął się sezon wakacyjny 2022 i zalała nas fala upałów. Wielu turystów wyrusza w drogę swoim samochodem. Na szczęście klimatyzacja samochodowa nie jest już luksusem i prawie wszyscy możemy korzystać z jej dobrodziejstw. Jak jednak zapewnić sobie jej bezawaryjną pracę? Zagwarantuje nam to serwis klimatyzacji przed wakacjami.

Serwis klimatyzacji przed wakacjami – budowa układu

Skraplacz – to wymiennik ciepła nazywany również chłodnicą klimatyzacji. Jego zadaniem jest schłodzenie czynnika chłodniczego, który po ogrzaniu się powietrzem z kabiny dotarł do parownika. Sprężarka tłoczy rozgrzaną parę czynnika chłodniczego do górnej części skraplacza, wymuszając jej przepływ przez jego wszystkie lamelki i rurki. W ten sposób czynnik schładzając się, stopniowo skrapla się w ciecz, która wypływa w stronę parownika. Dodatkowo proces skraplania przyspieszają wentylatory oraz pęd powietrza jadącego samochodu. Najczęściej, skraplacze montuje się przed chłodnicą silnika, w ten sposób mają zapewniony maksymalny przepływ powietrza.

Serwis klimatyzacji przed wakacjami. Widok komory silnika angielskiej wersji Opel Astra GII (Vauxhall). Widać wymontowany skraplacz czyli chłodnicę klimatyzacji. Jest to duży prostokątny  i płaski element zbudowany z wielu mikro rurek. W tym przypadku awaria wystąpiła  z powodu jego ogromnego zanieczyszczenia, przez co nie spełnioał swojej zasadniczej roli.
Awaria skraplacza klimatyzacji – Opel Astra GII (Vauxhall).

Sprężarka klimatyzacji – nazywana jest zamiennie kompresorem, w dużym uproszczeniu to pompa ssąco-tłocząca, która wprawiania w ruch czynnik chłodzący, a zarazem zapewnia jego sprężanie. Właśnie sprężenie czynnika powoduje, że klimatyzacja chłodzi. Po sprężeniu, czynnik w stanie ciekłym trafia do skraplacza ponieważ w procesie sprężania powstają duże ilości ciepła, które jest oddawane przez chłodnicę klimatyzacji. W kolejnym kroku, ciekły czynnik trafia do parownika, gdzie rozpręża się i przechodzi w stan gazowy. W wyniku tego następuje gwałtowny spadek temperatury, przez co schładzane jest powietrze trafiające przez układ wentylacji do kabiny. Sprężarka klimatyzacji jest jednym z podzespołów napędzanych paskiem klinowym.

Parownik – istotny element układu klimatyzacji, w którym odbierane jest ciepło z powietrza dostarczonego z kabiny pojazdu oraz jego osuszanie. Parownik przyjmuje rozpylony czynnik chłodniczy o niskiej temperaturze i małym ciśnieniu. Ciepło wchłonięte przez ciekły czynnik chłodniczy powoduje jego odparowanie. Przez to zmienia on swoją postać z cieczy o nikim ciśnieniu na parę o niskim ciśnieniu. W układach z zaworem rozprężnym cały ciekły czynnik chłodniczy odparowuje w parowniku. Natomiast z dyszą dławiącą tylko część czynnika chłodniczego odparowuje w parowniku. Choć  parownik jest mniejszy od skraplacza, jego zadaniem również jest odbiór jak największej ilości ciepła. Parownik przeważnie znajduje się pod deską rozdzielczą, a czasami montuje się go w obudowie nagrzewnicy.

Serwis klimatyzacji przed wakacjami. Na fotografii wymontowana z samochodu sprężarka klimatyzacji marki Delphi, czeka na diagnozę. Optycznie sprężarka jest aluminiowym walcem, który u szczytu posiada napędzające go koło.
Wymontowana z samochodu sprężarka klimatyzacji marki Delphi, czeka na diagnozę.

Zawór rozprężny – kolejna część układu klimatyzacji, która jest umieszczona między filtrem osuszaczem a parownikiem. zaworu rozprężnego jest regulacja przepływu czynnika chłodniczego do parownika. Zawór rozprężny, ma za zadanie obniżyć ciśnienie oraz temperaturę czynnika do poziomu pozwalającego na jego całkowite odparowanie w parowniku i odebranie ciepła z wnętrza pojazdu. Czyli krótko mówiąc w wyniku rozprężania, mamy znaczny spadek temperatury.

Osuszacz – to swoisty filtr, który jak sama nazwa wskazuje, ma za zadanie osuszać czynnik chłodzący krążący w układzie klimatyzacji. Musi on wychwycić z obiegu czynnika drobinki wilgoci, które mają destrukcyjny wpływ na podzespoły układu klimatyzacji. Niewyeliminowana z układu wilgoć w niedługim czasie wywoła korozję sprężarki i innych metalowych elementów składowych. Inną nie mniej ważną funkcją jest filtrowanie z układu zanieczyszczeń mechanicznych. Takie zanieczyszczenia dostają się do układu w dwojaki sposób, przez mikroszczeliny oraz w trakcie napraw wymagających demontażu któregoś z podzespołów.

Serwis klimatyzacji przed wakacjami – kiedy serwisować

Rzesza kierowców serwisuje klimatyzację w swoich pojazdach w dwóch przypadkach, tuż przed wakacyjnym wyjazdem lub gdy nastąpi awaria. Aby mówić o prawidłowej eksploatacji tego układu, powinno się co roku poddawać go okresowemu przeglądowi, a najlepiej wiosną gdy temperatury są niewysokie i nie ma kolejek w warsztatach. W specjalistycznym warsztacie powinien być oceniony stan całego układu. Skuteczność chłodzenia, ilość czynnika chłodzącego (w ciągu roku ubywa z układu 10-15% czynnika), działanie sprężarki. W razie konieczności czynnik zostanie uzupełniony, usterki usunięte, a cały układ ponownie sprawdzony i odgrzybiony.

Serwis klimatyzacji przed wakacjami – prawidłowa eksploatacja

Jak prawidłowo eksploatować klimatyzację? Jest jedna rada – jak najczęściej używać. W najgorszym przypadku klimę powinno się włączać na kilka minut co dwa tygodnie. Z prostej przyczyny, czynnik chłodzący zawiera środki smarująco- konserwujące, jeśli więc klimatyzacja będzie miała długi przestój, w wyniku braku smarowania po uruchomieniu może dojść do awarii. Używanie klimatyzacji jesienią i zimą to szybkie odparowanie szyb oraz usuwanie wilgoci z wnętrza samochodu. Generalnie należy pamiętać, że im dłuższe przerwy w użytkowaniu układu klimatyzacji tym gorzej dla niego i czasami dla portfela.

Polecam wideo: Klima w aucie, czy umiesz jej używać?

Może cię również zainteresować: Nowy taryfikator punktów karnych od 17 września 2022