Serwis klimatyzacji przed wakacjami

355

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Serwis klimatyzacji przed wakacjami. Na schemacie pokazano wszystkie części układu klimatyzacji.
Schemat układu klimatyzacji.

Rozpoczął się sezon wakacyjny 2022 i zalała nas fala upałów. Wielu turystów wyrusza w drogę swoim samochodem. Na szczęście klimatyzacja samochodowa nie jest już luksusem i prawie wszyscy możemy korzystać z jej dobrodziejstw. Jak jednak zapewnić sobie jej bezawaryjną pracę? Zagwarantuje nam to serwis klimatyzacji przed wakacjami.

Serwis klimatyzacji przed wakacjami – budowa układu

Skraplacz – to wymiennik ciepła nazywany również chłodnicą klimatyzacji. Jego zadaniem jest schłodzenie czynnika chłodniczego, który po ogrzaniu się powietrzem z kabiny dotarł do parownika. Sprężarka tłoczy rozgrzaną parę czynnika chłodniczego do górnej części skraplacza, wymuszając jej przepływ przez jego wszystkie lamelki i rurki. W ten sposób czynnik schładzając się, stopniowo skrapla się w ciecz, która wypływa w stronę parownika. Dodatkowo proces skraplania przyspieszają wentylatory oraz pęd powietrza jadącego samochodu. Najczęściej, skraplacze montuje się przed chłodnicą silnika, w ten sposób mają zapewniony maksymalny przepływ powietrza.

Serwis klimatyzacji przed wakacjami. Widok komory silnika angielskiej wersji Opel Astra GII (Vauxhall). Widać wymontowany skraplacz czyli chłodnicę klimatyzacji. Jest to duży prostokątny  i płaski element zbudowany z wielu mikro rurek. W tym przypadku awaria wystąpiła  z powodu jego ogromnego zanieczyszczenia, przez co nie spełnioał swojej zasadniczej roli.
Awaria skraplacza klimatyzacji – Opel Astra GII (Vauxhall).

Sprężarka klimatyzacji – nazywana jest zamiennie kompresorem, w dużym uproszczeniu to pompa ssąco-tłocząca, która wprawiania w ruch czynnik chłodzący, a zarazem zapewnia jego sprężanie. Właśnie sprężenie czynnika powoduje, że klimatyzacja chłodzi. Po sprężeniu, czynnik w stanie ciekłym trafia do skraplacza ponieważ w procesie sprężania powstają duże ilości ciepła, które jest oddawane przez chłodnicę klimatyzacji. W kolejnym kroku, ciekły czynnik trafia do parownika, gdzie rozpręża się i przechodzi w stan gazowy. W wyniku tego następuje gwałtowny spadek temperatury, przez co schładzane jest powietrze trafiające przez układ wentylacji do kabiny. Sprężarka klimatyzacji jest jednym z podzespołów napędzanych paskiem klinowym.

Parownik – istotny element układu klimatyzacji, w którym odbierane jest ciepło z powietrza dostarczonego z kabiny pojazdu oraz jego osuszanie. Parownik przyjmuje rozpylony czynnik chłodniczy o niskiej temperaturze i małym ciśnieniu. Ciepło wchłonięte przez ciekły czynnik chłodniczy powoduje jego odparowanie. Przez to zmienia on swoją postać z cieczy o nikim ciśnieniu na parę o niskim ciśnieniu. W układach z zaworem rozprężnym cały ciekły czynnik chłodniczy odparowuje w parowniku. Natomiast z dyszą dławiącą tylko część czynnika chłodniczego odparowuje w parowniku. Choć  parownik jest mniejszy od skraplacza, jego zadaniem również jest odbiór jak największej ilości ciepła. Parownik przeważnie znajduje się pod deską rozdzielczą, a czasami montuje się go w obudowie nagrzewnicy.

Serwis klimatyzacji przed wakacjami. Na fotografii wymontowana z samochodu sprężarka klimatyzacji marki Delphi, czeka na diagnozę. Optycznie sprężarka jest aluminiowym walcem, który u szczytu posiada napędzające go koło.
Wymontowana z samochodu sprężarka klimatyzacji marki Delphi, czeka na diagnozę.

Zawór rozprężny – kolejna część układu klimatyzacji, która jest umieszczona między filtrem osuszaczem a parownikiem. zaworu rozprężnego jest regulacja przepływu czynnika chłodniczego do parownika. Zawór rozprężny, ma za zadanie obniżyć ciśnienie oraz temperaturę czynnika do poziomu pozwalającego na jego całkowite odparowanie w parowniku i odebranie ciepła z wnętrza pojazdu. Czyli krótko mówiąc w wyniku rozprężania, mamy znaczny spadek temperatury.

Osuszacz – to swoisty filtr, który jak sama nazwa wskazuje, ma za zadanie osuszać czynnik chłodzący krążący w układzie klimatyzacji. Musi on wychwycić z obiegu czynnika drobinki wilgoci, które mają destrukcyjny wpływ na podzespoły układu klimatyzacji. Niewyeliminowana z układu wilgoć w niedługim czasie wywoła korozję sprężarki i innych metalowych elementów składowych. Inną nie mniej ważną funkcją jest filtrowanie z układu zanieczyszczeń mechanicznych. Takie zanieczyszczenia dostają się do układu w dwojaki sposób, przez mikroszczeliny oraz w trakcie napraw wymagających demontażu któregoś z podzespołów.

Serwis klimatyzacji przed wakacjami – kiedy serwisować

Rzesza kierowców serwisuje klimatyzację w swoich pojazdach w dwóch przypadkach, tuż przed wakacyjnym wyjazdem lub gdy nastąpi awaria. Aby mówić o prawidłowej eksploatacji tego układu, powinno się co roku poddawać go okresowemu przeglądowi, a najlepiej wiosną gdy temperatury są niewysokie i nie ma kolejek w warsztatach. W specjalistycznym warsztacie powinien być oceniony stan całego układu. Skuteczność chłodzenia, ilość czynnika chłodzącego (w ciągu roku ubywa z układu 10-15% czynnika), działanie sprężarki. W razie konieczności czynnik zostanie uzupełniony, usterki usunięte, a cały układ ponownie sprawdzony i odgrzybiony.

Serwis klimatyzacji przed wakacjami – prawidłowa eksploatacja

Jak prawidłowo eksploatować klimatyzację? Jest jedna rada – jak najczęściej używać. W najgorszym przypadku klimę powinno się włączać na kilka minut co dwa tygodnie. Z prostej przyczyny, czynnik chłodzący zawiera środki smarująco- konserwujące, jeśli więc klimatyzacja będzie miała długi przestój, w wyniku braku smarowania po uruchomieniu może dojść do awarii. Używanie klimatyzacji jesienią i zimą to szybkie odparowanie szyb oraz usuwanie wilgoci z wnętrza samochodu. Generalnie należy pamiętać, że im dłuższe przerwy w użytkowaniu układu klimatyzacji tym gorzej dla niego i czasami dla portfela.

Polecam wideo: Klima w aucie, czy umiesz jej używać?

Może cię również zainteresować: Nowy taryfikator punktów karnych od 17 września 2022

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia