Czy ścianka wspinaczkowa dla każdego ?

514

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Ścianka wspinaczkowa dla każdego!

Ścianka wspinaczkowa to konstrukcja składająca się z rusztowania wspartego o ścianę lub dach. Przymocowane są do niej płyty ze sklejki, na których naniesiona jest siatka otworów z tzw. nakrętkami.
Wspinaczka ściankowa to sport, który równomiernie kształtuje naszą sylwetkę, rozwija siłę i wytrzymałość naszych mięśni.

Czy ścianka wspinaczkowa dla każdego ? – spróbuj, przekonaj się sam!

Wspinaczka na ściance często jest postrzegana jako sport ekstremalny.
Nic bardziej mylnego !
Swoich sił na ściance wspinaczkowej mogą spróbować zarówno mężczyźni, kobiet, dzieci i seniorzy. Wystarczy tylko dobrać rodzaj trudności do naszych możliwości fizycznych, zdrowotnych i do wieku. Dodatkowo podczas wspinania jesteśmy zabezpieczeni linami asekuracyjnymi. Pod ściankami znajdują się też materace, więc ryzyko odniesienia kontuzji jest znikome. Jeśli nadal czujesz się niepewnie, zawsze możesz skorzystać z pomocy instruktora. Pokaże ci on jak wspinać się prawidłowo, aby uniknąć przeciążeń mięśni i kontuzji.

Czy ścianka wspinaczkowa dla każdego? – osoby niepełnosprawne

Patrząc z perspektywy osoby niepełnosprawnej, myślałam dotychczas, że wspinaczka nie jest sportem dla osób z problemami z poruszaniem się. Jednak całkowicie zmieniłam zdanie, gdy w grudniu stanęłam przed ścianką wspinaczkową w warszawskiej ” Skoczni ” ! Wraz z pomocą instruktorek udało mi się wspiąć na szczyt trzykrotnie ! Tak więc wspinaczkę mogą uprawiać osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Osoby choć trochę chodzące mogą wspinać się wykorzystując przy tym siłę rąk i nóg. Osoby poruszające się na wózkach wykorzystują tylko siłę swoich rąk do podciągania się z pomocą instruktora. Ani spastyka, ani ataksja nie są przeciwwskazaniem do wspinaczki. Sport ten wpływa na poprawę kondycji fizycznej i psychicznej osoby niepełnosprawnej. Zwiększają się zakresy ruchów w stawach i wytrzymałość mięśni.

Czy ścianka wspinaczkowa dla każdego? – jak się prawidłowo przygotować

Jeśli pierwszy raz wybieramy się na ściankę, warto wcześniej odpowiednio się do tego przygotować. Należy zadbać o odpowiedni strój sportowy, niekrępujący ruchów. Tak więc może to być bawełniany T-shirt, szerokie spodenki dresowe, oraz wygodne buty, które nie będą ” katować ” nam stopy. Na ściankę warto zabrać ze sobą magnezję. Jest to proszek, który nakłada się na ręce w celu poprawy chwytu. Eliminuje on bowiem wilgotność dłoni, przez co ręce nie będą nam się ślizgały.
Bardzo ważnym elementem przed wspinaniem jest prawidłowa rozgrzewka. Warto więc wykonać ćwiczenia rozciągające na wszystkie partie naszego ciała i rozgrzać mięsnie. Dzień przed wspinaczką nie forsować się zbytnio i odpowiednio odpocząć.

ścianka wspinaczkowa
ścianka wspinaczkowa w Warwrze

Czy ścianka wspinaczkowa dla każdego? – miejsca przyjazne dla OzN

Będąc osobą niepełnosprawną ciężko jest samemu wybrać odpowiednie miejsce, jak i pokonać strach przed wspinaniem. Dlatego warto skorzystać z pomocy Fundacji Avalon, która pomaga nam zrobić ten pierwszy krok. Oferując pomoc swoich wykwalifikowanych instruktorów i znajdując odpowiednio przygotowane miejsca dla OzN. Fundacja Avalon, we współpracy ze Stowarzyszeniem Rozwoju Wspinaczki Sportowej – Skocznia, zaprasza osoby niepełnosprawne do swojej siedziby na zajęcia. Zespół instruktorów Stowarzyszenia Skocznia od kilku już lat prowadzi zajęcia dla OzN, obserwując przy tym ogromną determinację i postępy uczestników. Głosząc przy tym hasło: ” Wspinanie JEST dla Was! „
Stowarzyszenie Wspinaczki Sportowej – Skocznia znajduje się pod adresem:
Al. 3 Maja 14/72 A
00-381 Warszawa
tel. 607 930 370
skocznia@skocznia.org.pl

Fot. Wikimedia Commons

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż !


Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia