Paweł Janas byłym trenerem Legii

109
Paweł Janas byłym trenerem Legii
Paweł Janas byłym trenerem Legii

Paweł Janas byłym trenerem Legii. Paweł Janas urodził się 4 marca 1953 roku w Pabianicach, w przeszłości był m.in. trenerem reprezentacji Polski i Legii Warszawa. Z obiema odnosił sukcesy, w przypadku biało czerwonych był to awans na mistrzostwa świata. Z „Wojskowymi” dwukrotnie zdobył mistrzostwo Polski, a także w 1996 roku awansował do 1/4 finału Ligi Mistrzów. Osiągnięcie to pozostaje największym sukcesem polskiej piłki klubowej do dziś.

Paweł Janas byłym trenerem Legii – piłkarz

Paweł Janas jest wychowankiem Włókniarza Pabianice, w którym zadebiutował w 1974 roku. W następnym sezonie był już zawodnikiem łódzkiego Widzewa, z którym to w 1977 r. wywalczył wicemistrzostwo Polski. Największe sukcesy odnosił z Legią Warszawa jakimi były dwa puchary Polski w roku 1980 i 1981. W Warszawie zakończył też karierę piłkarską w 1988 r. w międzyczasie grał jeszcze we francuskim Auxerre.

  • Paweł Janas byłym trenerem Legii 01

Paweł Janas byłym trenerem Legii – piłkarz reprezentacji polski

Janas w kadrze Polski występował w dwóch rolach, najpierw jako piłkarz, a później trener. Jako zawodnik był jednym z najlepszych polskich obrońców czym zwrócił uwagę selekcjonera reprezentacji Kazimierza Górskiego. Paweł Janas zadebiutował w biało czerwonych barwach w meczu z Argentyną 24 marca 1976 roku. Wystąpił on także w 1982 roku na mistrzostwa świata, w drużynie prowadzonej przez Antoniego Piechniczka zajął 3 miejsce. Ostatni mecz w kadrze Janas rozegrał 27 marca 1984 roku ze Szwajcarją. Jego bilans to 53 mecze i 2 gole, w tym 1 samobójczy.

Paweł Janas byłym trenerem Legii – trener reprezentacji polski

Na początku Janas po odejściu z Legii Warszawa w 1996 roku objął stanowisko selekcjonera młodzieżowej reprezentacji Polski. Jednak po 3 latach pracy z młodymi piłkarzami i odpadnięciu w eliminacjach do igrzysk olimpijskich w Sydney odszedł z pracy. Już 20 grudnia 2002 r. przejął stery w roli trenera kadry Polski, tym razem seniorów. Pomimo, że nie awansował z nią na Mistrzostwa Europy w 2004 roku w Portugalii to pozostał on na stanowisku. Udane okazały się kolejne eliminacje do mistrzostw świata w 2006 r. w Niemczech, lecz już sam turniej zakończył się klapą. Polacy po dwóch porażkach z naszymi sąsiadami i Ekwadorem, a także zwycięstwie z Kostaryką na koniec zmagań grupowych odpadli z turnieju. 11 lipca 2006 roku zastąpił go Leo Beenhakker.

Paweł Janas byłym trenerem Legii – trener klubowy

Poza wyżej wymienionymi klubami Janas w 2001 roku objął stanowisko trenera Amiki Wronki. 21 maja 2008 roku Paweł Janas powrócił na stanowisko szkoleniowca i został trenerem GKS Bełchatów, lecz już na początku 2009 roku został zwolniony ze stanowiska. Potem jeszcze trenował Widzew Łódź i Polonię Warszawa, której był także dyrektorem sportowym. Ostatnim jego zespołem była Bytovia Bytów, z której został zwolniony 30 maja 2015 roku.

Zainteresował cię nasz artykuł? Przeczytaj także o sztabie szkoleniowym Kostii Runjaicia